6 etkileyici Web tabanlı fotoğraf düzenleme editörüEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Bu makalede, Adobe Photoshop ve GIMP gibi masaüstü yazılımlara alternatif oluşturan en iyi 6 Web tabanlı fotoğraf düzenleme editörünü mercek altına aldık.

Web tabanlı fotoğraf/resim düzenleme editörlerinin masaüstü sürümlerine göre pek çok avantajları vardır. En belirgin avantaj ise, ihtiyacınız olduğunda her bilgisayardan Web tabanlı fotoğraf düzenleme editörlerine ulaşabilmenizdir (Tabii ki Web tarayıcısı olan bir bilgisayardan). Web tabanlı fotoğraf editörleriyle çalışmanızı çevrimiçi olarak kaydedebilir, bilgisayarınıza program indirip kurmaktan kurtulur ve Picasa ya da Flickr gibi Web tabanlı diğer servislere bu çevrimiçi editörlerin arayüzlerinden hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. İşte karşınızda, birbirinden kullanışlı, her biri kendine has özelliklere sahip 6 farklı web tabanlı fotoğraf düzenleme editörü.

1. Pixlr

Pixlr

Pixlr, Adobe Photoshop ile benzer bir kullanıcı arabirimi paylaşan; Flash-tabanlı olarak çevrimiçi çalışan kapsamlı bir fotoğraf düzenleme editörüdür. Geliştirme aşamalarının henüz başlarında bulunan Pixlr API'sı, blog'unuza, Web uygulamanıza ya da Web sitenize program entegre olmak gibi yepyeni imkânları da beraberinde getiriyor. Pixlr Web tabanlı fotoğraf düzenleme editöründe aynı Photoshop'da bulunan Magic Wand tool adlı seçim aracına benzeyen, Wand tool seçim aracını kullanarak fotoğraflarınızdaki, renk yönünden birbirine benzeyen alanları otomatik olarak seçebilirsiniz.

2. Splashup

Splashup

Splashup; Flickr, Picasa ve Facebook gibi popüler fotoğraf paylaşım servislerine entegre olarak çalışabilen ve fotoğraflarınıza uzaktan erişmenize olanak tanıyan pek çoközelliğe ve araca sahip Web tabanlı bir fotoğraf düzenleme editörü. Splashup'un dikkat çeken özelliklerinden bazılarını incelediğimizde;blending modlarına sahip katmanlar (layer'lar) ile çalışabilme, Web kameranızı kullanarak fotoğraf yakalama özelliği, pek çok filtre ve katman efekti seçenekleriyle karşılaşıyoruz.

3. Phoneix

Phoneix

Aviary'nin geliştirdiği Web tabanlı çalışan güçlü bir fotoğraf düzenleme editörü olan Phoneix, masaüstü fotoğraf düzenleme programlarını kendine rakip olarak seçmişe benziyor. Öyle ki Web tabanlı bir fotoğraf düzenleme editörü olmasına karşın, en az masaüstü programları kadar ince detaylar içeren bir kullanım kılavuzuna sahip. Phoneix'i kullanmak için bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Merak etmeyin sadece birkaç saniye içinde hesabınızı oluşturup Phoneix 'i kullanmaya başlayabilirsiniz. Dahası Phoneix hesabına sahip olduktan sonra, Aviary'nin diğer Web tabanlı hizmetleri olan Peacock (Görsel Kitaplık) ve Toucan'dan da (renk ve seçim aracı) faydalanabilirsiniz.

4. pixer.us

pixer.us

Eğer basit fotoğraf düzenleme işlemlerinizi hızlı bir biçimde gerçekleştirmenizi sağlayacak bir uygulama arıyorsanız pixer.us'ı ziyaret ederek ücretsiz fotoğraf düzenleme işlevlerinden istifade edebilirsiniz. Pixer'in sezgisel olarak kullanılabilen çok basit ama etkili ayarlama araçları bulunuyor. Bu ayarlama araçlarından bazılarını; renk, parlaklık, kontrast ayarlamaları olarak sıralayabiliriz. Pixer kullanarak fotoğraflarınızı düzenledikten sonra; çalışmalarınızı popüler resimdosyası formatlarında (PNG, JPG, GIF veya BMP) kaydedebilirsiniz.

5. FotoFlexer

FotoFlexer

Fotoflexer'ı kolay kullanımlı olduğu halde içinde binlerce özellik barındıran Web tabanlı bir fotoğraf editörü olarak anlatabiliriz. Fotoflexer'ın kırpma, yeniden boyutlandırma ve döndürme gibi temel fotoğraf düzenleme ihtiyaçlarına da tam olarak cevap verdiğini söylenebilir. Yanı sıra barındırdığı birçok efektle fotoğraflarınızı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Uygulamanın ayrıca; Flickr, Picasa, Photobucket, Facebook, MySpace ve daha pek çok Web servisiyle uyumlu bir şekilde çalışması da artı özelliklerinden.

6. SUMO Paint

Sumo Paint

SUMO Paint yine çevrimiçi çalışan Web tabanlı ve ücretsiz bir fotoğraf düzenleme editörü. Buna karşın SUMO Paint sadece fotoğraf düzenleme değil aynı zamanda resim çizme amaçlı da kullanabileceğiniz bir servis. SUMO Paint'de, Shape tool adlı şekillendirme aracını kullanarak benzersiz şekiller yaratabilir, şaşırtıcı bir biçimde yüksek kaliteli fırçalara sahip brush aracını kullanabilir, transform adlı dönüştürme aracını kullanarak da fotoğraflarınızı ölçeklendirebilir, hareket ettirebilir, objelerin yerlerini değiştirebilirsiniz.

En sevdiğiniz web editörü hangisi ?
En sevdiğiniz Web tabanlı fotoğraf düzenleme editörü bu liste de yok mu? Yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşın ve neden o editörü tercih ettiğiniziaçıklayın, bu sayede, bu kaynaktan herkes faydalanabilsin...