Combofix: Etkili ama tehlikeli!Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
28.04.2012

Combofix son zamanlarda popülaritesi giderek artan etkili bir zararlı yazılım temizleme programı.

Combofix: Etkili ama tehlikeliAntivirüs programları zararlı yazılımlara karşı kullanılan en yaygın uygulamalar ama onların da kusurları yok değil. Yüklenmelerinin kimi zaman oldukça karışık olması, sürekli güncelemeye ihtiyaç duymaları pratik tarama ve temizleme araçlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Combofix de zararlı yazılımlara karşı tarama ve temizlik yapan son zamanlarda popülaritesi giderek giderek artan küçük ama etkili bir zararlı yazılım silme programı. Ancak o kadar etkili ki programın kullanım kılavuzunda, Combofix'in çok dikkatli kullanılması hatta bir profesyonelden kullanılması doğrultusunda tavsiye alınmadıkça çalıştırılmaması gerektiği anlatılıyor.

Nasıl çalışıyor?
Combofix, malware, casus yazılım, trojan, spyware vb. zararlı yazılımları temizlemek için alışılmışın dışında bir yöntem uyguluyor. Çok sayıda bilinen zararlı yazılımı, bu yazılımlarla ilgili dosyaları tarayıp tespit ediyor ve önceden geliştirilmiş çözümleri, toplu olarak uyguluyor.

Tarama ve Silme
Program kurulum gerekmiyor, indirdiğiniz dosyayı doğrudan çalıştırarak Combofix'i başlatabiliyorsunuz. Açılışta programın makinenizi baştan başlatacağı bu yüzden açık pencereleri kapatmanız isteniyor. Devam ettiğinizde Combofix bir geri yükleme noktası oluşturup kayıt defterinin (registry) yedeğini alıyor.

Combofix: Etkili ama tehlikeli


Yedekleme ve geri dönüşüm noktası oluşturma bittiğinde Combofix makinede Windows Recovery Console'un olup olmadığını kontrol ediyor, eğer yüklü değilse de kullanıcıdan onay aldıktan sonra indirip yüklüyor.

Combofix: Etkili ama tehlikeli


Yükleme tamamlandıktan sonra Combofix bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı taramaya başlıyor ancak bu sırada süreçle ilgili bir bilgi vermiyor. Ayrıca çalıştığı sürede internet bağlantınızı kesiyor ama işlem tamamlanınca geri alıyor.

Combofix: Etkili ama tehlikeli

Eğer silinmesi gereken dosyalar / zararlı yazılımlar, bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektiriyorsa onu da gerçekleştiriyor ve çalışmasını bitirip yapılan işlemlerle ilgili bir kayıt dosyası oluşturuyor. Bu kayıt dosyası oldukça karmaşık ve yüksek düzeyde bilgisayar bilgisine sahip olanlara hitap ediyor.

Combofix:  Etkili ama tehlikeli

Sonuç Olarak...
Combofix sadece iki şeye odaklanmış bir program: Zararlı yazılımları tespit etmek ve onları silmek. Bu doğrudan yaklaşım temizleme açısından oldukça başarılı olsa da sisteminizde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. İnternet bağlantınız gidebilir, Windows'a ait sistem dosyaları bozulabilir ya da değişebilir. Bu yüzden programın kullanım kılavuzunda tavsiye edildiği gibi Combofix oldukça dikkatli ve belki de son çare olarak kullanılmalı. Neyse ki program kayıt defterinin yedeğini alıp bir sistem geri yükleme noktası oluşturuyor. Gene de Combofix kullanmadan evvel kendiniz de yedekleme yapıp geri yükleme noktası oluşturmayı ihmal etmeyin.