Kısayollar ile Windows 7'nin Hızına Ayak UydurunEkleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
05.05.2010

Microsoft'un ürettiği en iyi işletim sistemini klavye ile kontrol edin.

Windows 7 hızla Microsoft tarafından üretilen en iyi işletim sistemi unvanını çoktan almış durumda ve bunu sonuna kadar hak ediyor. Vista kazasının ardından dersine iyi çalışan Microsoft, kullanışlı ve göz alıcı bir işletim sistemi geliştirmeyi başarmış.

Uzman kullanıcıların yeni bir işletim sistemi kullanırken öğrendiği ilk şeylerden biri klavye kısayollarıdır. Bu kullanışlı kısayolları kullanarak hem istediğiniz işlemleri daha hızlı yapabilirsiniz. Bu yazıda Windows 7'de kullanabileceğiniz hayatınızı kolaylaştıracak kısayolları tanıtacağız.

Alt + P

Bu kısayol ile Windows Gezgini içerisinde bir önizleme penceresi açabilir seçili olan dosyanın içeriğini görebilirsiniz.

Kısayollar ile Windows 7\ nin Hızına Ayak Uydurun

Windows + Yukarı ve Windows + Aşağı

Bu iki kısayoldan ilki seçili pencerenin bütün ekranı kaplamasını sağlarken, ikincisi seçili pencerenin simge durumuna küçülmesini sağlıyor.

Windows + Shift + Yukarı ve Windows + Shift + Aşağı

İlk kısayol seçili bir pencerenin genişliğini aynı bırakırken yükseklik olarak ekranı kaplamasını sağlıyor. İkincisi ile pencereyi eski haline getirebilirsiniz.

Windows + + ve Windows + -

Bu iki kısayoldan bir tanesine bastığınızda Büyüteç otomatik olarak devreye girecek ve istediğiniz kadar yakınlaştırma yapabileceksiniz.

Kısayollar ile Windows 7\ nin Hızına Ayak Uydurun

Windows + Sol ve Windows + Sağ

Bu iki kısayol ile hangi ok tuşunu kullandığınıza bağlı olarak seçili pencerenin ekranın sol ya da sağ tarafını kaplamasını sağlıyor.

Windows + Home

Bu kısayol sayesinde seçili pencere dışında kalan bütün pencereleri simge durumuna küçültebilirsiniz.

Windows + T

Bu kısayol sayesinde Görev Çubuğunda açık olan uygulamaların küçük resimleri arasında dolaşabilirsiniz. Eğer uygulama birden fazla küçük resim göstere biliyorsa (mesela internet tarayıcılar) Enter tuşuna basarak uygulamanın küçük resimleri arasında ok tuşlarıyla dolaşabilirsiniz.

Kısayollar ile Windows 7\ nin Hızına Ayak Uydurun

Windows + E

Bir Windows Gezgini penceresi açar.

Windows + P

Bu kısayol çoklu monitör kurulumunu çok daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlıyor. Kısayola bastıktan sonra görüntü çoğaltma, genişletme ve görüntüyü sadece ikinci çıkışa yönledirme seçeneklerinden istedeğinizi uygulayabilirsiniz.

Kısayollar ile Windows 7\ nin Hızına Ayak Uydurun

Windows + Shift + Sol ve Windows + Shift + Sağ

Eğer birden fazla monitör kullanıyorsanız çok işinize yarayacak bir kısayol daha. Bu iki kısa yol ile seçili pencereyi iki monitör arasında istediğinize gönderebilirsiniz. Pencere ekrana göre yerini ve boyutunu koruyacaktır.

Windows + [Sayı]

Görev Çubuğuna yerleştirdiğiniz programları Windows tuşuna basarken denk geldikleri sıra numarasına basarak (mesela Windows + 1 tuşuna basarsanız ilk sıradaki program çalışacaktır) çalıştırabilir, çalışan uygulamaları simge durumuna geçirip eski hallerine geri döndürebilirsiniz. Bu kısayol sadece klavyenin üst tarafında bulunan sayı tuşlarıyla çalışır.

Windows + Space

Bu kısayol farenizi Görev Çubuğunun en sağına götürmenizle aynı işlevi gerçekleştirir. Bütün açık pencereler masaüstünüzü görüntüleyebilmeniz için sadece dış hatları belli olacak halde görünmez olur.

Kısayollar ile Windows 7\ nin Hızına Ayak Uydurun