Windows Vista'nın Başarısızlığının 5 Ana NedeniEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
12.09.2009

Microsoft geçtiğimiz Cuma günü, bilgisayar üreticilerine yeni ürettikleri bilgisayarlarda Windows XP kullanabilmeleri için altı aylık bir uzatma sundu. Bu, şirketlerin BT altyapılarını doğrudan etkilemese de -çünkü kurumsal lisans anlaşmaları önümüzdeki bir çok yıl boyunca Windows XP'yi yükleme imkanı tanıyor- bu hareket, Vista'nın tabutuna çakılmış bir başka sembolik çivi.

Microsoft'un kendi Mojave reklam kampanyasında üstü örtülü bir şekilde kabul ettiği gibi, Windows Vista'nın kullanıcılar arasındaki itibarı yerlerde.

BT departmanlarının çoğu Vista'yı yüklemiyorlar. Haziran ayında (Vista'nın piyasaya çıkışından 18 ay sonra), Forrester Araştırma'nın hazırladığı rapora göre, dünya genelindeki şirket bilgisayarlarının sadece %8.8'inde Vista var. Bu arada, anlaşıldığı kadarıyla Microsoft, 2010'da piyasaya çıkması beklenen Windows 7'nin yapım aşamasını hızlandırarak çok daha hızlı bir çalışma programıyla, Windows 7'nin piyasaya çıkışını daha erkene almayı amaçlıyor. Bu, Vista'yı yüklememe ve gelecek yeni işletim sistemi olan Windows 7'de istenilen standartlaşmanın sağlanmasını bekleme konusunda IT departmanlarına haklı gerekçeler sunuyor.

Peki, Vista neden bahsedildiği kadar başarısız oldu? Vista'nın başarısız olmasının en önemli 5 nedenini hep beraber inceleyelim.


5. Apple Başarılı Bir Şekilde Vista'yı Kötü Gösterdi

Windows Vista nın Başarısızlığının 5 Ana NedeniApple'ın akıllı "I'm a Mac" reklamları, Windows Vista'nın hatalı, sıkıcı ve kullanımının zor olması şeklindeki algıyı insanlara benimsetti. Apple'ın iki senelik acımasız yumruklarından sonra, Microsoft geçtiğimiz günlerde, Windows'un onurunu korumak için "I'm a PC" reklam kampanyasıyla rakibine cevap verdi. Bu, belki PC'lerin ve Windows markasının üstündeki kara bulutları bir süreliğine dağıtabilir fakat Vista'nın bir fiyasko olarak algılanmaması için artıkçok geç.
4. Windows XP Çok Köklü

Windows Vista nın Başarısızlığının 5 Ana Nedeni2001 yılında Windows XP piyasaya çıktı, bu dönemde dünya genelinde 600 milyona yakın bilgisayar kullanıcısı bulunuyordu. Bunların %80'inden fazlası Windows kullanıyordu fakat IDC'ye göre bu Windows kullanıcıları, iki kod tabanına ayrılıyordu: Windows 95/98 kullananlar (%65) ve Windows NT/2000 kullananlar (%26). Windows XP'nin en büyük hedeflerinden biri,Windows 9x ve Windows NT kod tabanlarını birleştirmekti ve bu da nihayetinde gerçekleşti.

2008 yılında artık dünya genelinde 1.1 milyar PC kullanıcısı var ve bunların %70'inden fazlası hala Windows XP kullanıyor. Bunun anlamı şu: 800 milyon bilgisayarda işletim sistemi olarak Windows XP bulunuyor. Bu istatistik de XP'yi tüm zamanların en çok yüklenen işletim sistemi yapıyor. Bu olgu, Windows XP'nin tahtının sallanmasının zor olduğunu gösteriyor, özellikle konuşlanmalarını ve uygulamalarını Windows XP'de yapan IT departmanları, Windows XP'den kolay vazgeçecek gibi görünmüyorlar.

İster inanın ister inanmayın, Windows XP gerçekten önümüzdeki birkaç yılda pazar payını arttırabilir. Nasıl mı? Düşük maliyetli dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar, pazarı etkisi altına alacak. Bu ucuz makineler, çoğu kullanıcı için gerçek İnternet deneyimini sağlayacak kadar güçlü olmalarına rağmen, Windows Vista'yı çalıştıracak kadar kaynağa sahip olmayacaklar. Bu yüzden bu makinelerin hepsi ya Windows XP'de ya da Linux'te çalışacaklar. Intel, bu pazarın önümüzdeki yıllarda patlama yapmasınıbekliyor.


3. Vista Çok Yavaş

Windows Vista nın Başarısızlığının 5 Ana NedeniMicrosoft, "yazılım şişirmesi" -programlarına çok fazla değişiklik ve özellik eklemeleri nedeniyle kodların büyük ve hantal olması- nedeniyle geliştiriciler ve BT profesyonelleri tarafından yıllardır eleştiriliyor. Ancak, bu hiçbir zaman yazılım satışlarını etkilemeye yetecek kadar bir etki yaratamadı. Windows Vista'da da durum farklı değil. Yazılım şişirmesi sonunda Microsoft yine aynı problemi yaşıyor ve optimize edilmeyen kodlar nedeniyle performans sorunları yaşanıyor.

Vista'nın 50 milyonun üzerinde kod satırı var. XP piyasaya çıktığında bu rakam 35 milyondu ve günümüze kadar bu rakam 40 milyonu buldu. Bu yazılım şişirmesi, Windows Vista'nın yavaş çalışmasına neden olan etkendi. Özellikle en son çıkan ve en hızlı donanımlara rağmen Vista yine de yavaş çalışıyor. Windows XP'nin en son sürümü, Microsoft Vista'nın son sürümünü, performans açısından adamakıllı bir şekilde gölgede bırakıyor. Çünkü kimse eski bilgisayarından daha yavaş çalışan yeni bir bilgisayar istemez.


2. Vista'nın Çıkarılacağı Gündemde Yoktu

Microsoft'un Windows XP'yi piyasaya çıkardığı zaman, aslında işletim sisteminin işletmeler için olan modelini, mağazalarda kutuda satılan işletim sistemi kalıbından uzaklaştırılmaya çalıştığını ve müşterileri yazılım abonelerine dönüştürmeyeçalışıldığını unutmak kolay.

Windows Vista nın Başarısızlığının 5 Ana NedeniBu yüzden Windows 95, Windows 98 ve Windows 2000 gibi geleneksel adları bir kenara bırakarak Windows XP adını aldı.

XP'nin açılımı "Deneyim - Experience" di ve o zamanın Microsoft .NET Web hizmetleri stratejisinin bir parçasıydı. Ana plan, kullanıcıların ve işletmelerin, Windows deneyimi için senelik bir abonelik ücreti ödemelerini sağlamaktı- XP, temel olarak geliştirilmekte olan ürünün adı olacaktı fakat abone ücreti ödendiği süre boyunca, tüm yazılım yükseltmeleri ve güncellemelerini içerecekti. Elbette ki eğer bu ücreti ödemezseniz, bilgisayarınızdaki Windows işletim sisteminiz devre dışı kalacaktı. Bu yüzden ürün aktivasyonu Windows XP ile birleştirildi.

Microsoft, Windows XP'yi ve Office XP'yi 2001 yılında aynı anda piyasaya sürdü ve her ikisinde de ürün aktivasyonu ve sonunda ürün abonmanlığına geçiş planları bulunuyordu. Ancak, 2001 yılının sonunda, Microsoft ,Office için abonmanlık konseptini çoktan terk etmişti ve hemen mağazalarda kutuda satılan işletme modeline geri döndü ve her iki üründe de eski ürün geliştirme modelini kullanmaya başladı.

Giderek artan seviyede yazılımların sürümlerini ve yükseltmelerini çıkarma fikri, her 3.5 yılda bir bütün olarak işletim sistemi çıkarmaktan daha iyi bir konseptti. Microsoft bu işletme modelini nasıl çalıştıracağını bir türlü bulamamıştı fakat doğru bir şekilde nasıl yapılacağını bulmak ya da anlamak yerine şirket, kolay yolu seçti ve günümüzün BT dünyasının ekonomik ve teknik gerçeklerine çok iyi bir şekilde uygun olmayan eski modele geri döndü.


1. Vista Birçok ŞeyiBozdu

Windows Vista nın Başarısızlığının 5 Ana NedeniWindows XP'nin başarılı olmasının en büyük nedenlerinden birinin, Windows 9x'lerin donanım, yazılım ve sürücü uyumluluklarına sahip olması ve ayrıca Windows NT'lerin istikrarına ve endüstriyel gücüne sahip olmasıydı. Uyumluluk konusu çok önemliydi. Yüksek uyumlu tek bir Windows platformu, kullanıcıların, BT departmanlarının ve yazılım ve donanım satıcılarının bilgisayar kullanma deneyimini çok kolay hale getirmişti.

Microsoft, Windows Vista'yı piyasaya çıkardığında bu önemli konuyu ya unutmuş ya da önemsememiş gibiydi. Çünkü Vista Ocak 2007'de piyasaya çıktığında, uzun beta süresine rağmen, var olan birçok yazılım ve donanım, Vista'yla uyumlu değildi. Çoğu program ve birçok yan birim Vista ile kullanılamıyordu. Bu durum BT departmanlarının Vista'yı benimsemelerini olanaksız hale getiriyordu. Bu uyumsuzlukların çoğu, Vista'daki aşırı sıkı güvenlikten ileri geliyordu.

2000'li yılların başlarında Windows'un, birçok kötü virüs dizisi, solucan dizisi, kötü amaçlı yazılımlar tarafından hedef alınmasından sonra Microsoft, ürünlerini daha güvenilir ve emniyetli hale getirmek için, Güvenilir Bilgisayarcılık (Trustworthy Computing) hareketini benimsedi. Bu hareketin sonuçlarından biri Windows XP Service Pack 2 (SP2)'nin yazılımı oldu. Bu gelişme, IT birimlerinin güvenini kazandı ve XP'nin dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olmasının önünü açtı.

Güvenilir Bilgisayarcılık'ın (Trustworthy Computing) diğer büyük parçası - Windows XP'den de katı güvenliğe sahip - Windows'un Vista sürümüydü. Vista, kesinlikle Microsoft'un şu ana kadar piyasaya çıkarmış olduğu en güvenilir işletim sistemiydi fakat buna karşın kullanıcılar, birçok basit görevin ve bir sürü yazılım uyumsuzluğu probleminin eşlik ettiği çok daha karmaşık bir güvenlik bilgi istemi olan Kullanıcı Hesabı Kontrolü(User Account Control-UAC)gibi kullanıcı-düşmanı özelliklerle tanıştı. Bir başka deyişle Vista, kullanıcıların XP ile yapmaya alışkın oldukları birçok şeyi bozmuş oldu.


Sonuç

Windows Vista nın Başarısızlığının 5 Ana NedeniBazıları, Vista'nın piyasaya çıktıktan sonra, aslında Windows XP'den çok daha fazla tutulduğu ve çok büyükihtimalle, sonunda şirketlerde deXP'nin yerini alacağı konusunda tartışıyorlar. Ben bu görüşe katılmıyorum. Windows XP'de, XP'ye geçişi çok daha cazip kılan açık gerekçeler vardı: Windows 9x makinelerini daha istikrarlı ve daha güvenilir bir işletim sistemine geçirebiliyordunuz ve Windows NT/2000 makinelerinin, çok daha iyi donanım ve yazılım uyumuna sahip olan bir işletim sistemine geçişini yapabiliyordunuz. Ve ayrıca, desteği basitleştirmek için tüm bu makineleri tek bir işletim sisteminde toplama avantajına sahiptiniz.

Vista, BT departmanlarının, XP' geçmeleri için kesinlikle özendirici hiçbir önemli yeniliğe sahip değildi. Vista'nın daha gelişmiş bir güvenliğe sahip olması bile bu kadar önemli bir konu değildi çünkü Windows XP'nin Service Pack 2'si (SP2) ve daha sonra çıkan güvenlik paketleri çok sağlamdı. Çoğu BT departmanı, SP2'yi sistemlerinde çok iyi bir şekilde kullanıyorlar ve bu güvenlik paketlerinden bir şikâyetleri bulunmuyor. Microsoft Windows Vista'nın, XP'den daha başarısız olduğunu ve Microsoft'un her 3-5 senede yeni bir işletim sistemi çıkarma stratejisi yerine, tek bir Windows sürümüne bağlı kalıp, düzenli olarak güncellemeler, yamalar ve yeni özellikler piyasaya sürme stratejisini benimsemesi gerektiğini düşünüyorum. Çoğu BT departmanı, Microsoft'la çoktan abonmanlık modeli anlaşmasına sahip, bu yüzden işletme modeli stratejisinin alt yapısı zaten hazır.

Microsoft abonelikmodelini benimseyen küçük işletmeler ve müşterilerde, aboneliklerini yenilememeleri durumunda, kullanıcıların bilgisayarlarındaki Windows işletim sistemini devre dışı bırakmak yerine, güncellemelerden yararlanamamalarını sağlayabilir. Microsoft, OEM'le çalışarak, satılan her yeni bilgisayarla birlikte üç senelik abonelik benzeri bir anlaşma da yapabilir. Böylece kullanıcılar daha sonra yenileme yapıp yapmayacaklarına kendileri karar verebilirler.