Microsoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game LabEkleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
20.01.2010

Microsoft çoğunlukla eleştirilerin odağında olsa da, bazen hedefi tam ortadan vurmayı başarıyor.

Yazılım dünyasının bir numaralı günah keçisi olan Microsoft arada sırada da olsa herkesin takdirini kazanmayı hala başarıyor. Yazılımcıların Windows ve Xbox için oyun geliştirilmesi için yayınladığı XNA kütüphaneleri üzerine inşa ettiği KODU Game Lab - haklı olarak - bu şerefe nail olmuş projelerinden birisi.

Microsoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game Lab

İlk olarak geçen sen Xbox 360 için yayınlanan proje, oyun ve semantik programlama arasında ilginç bir sentez teşkil ediyor. Özellikle çocukların programlama alanında basit seviyede eğitimini hedefleyen proje yayınlandığı zamandan bu yana birçok eğitimin programının dikkatini çekmiş durumda ve Amerika'da halihazırda 60'a yakın kurumda bir eğitim aracı olarak kullanılıyor. Microsoft projenin tek handikabı olan Xbox 360 platformu gerektirmesini de - birçok eğitim kurumu için yüksek bir maliyet anlamına geliyor - geçtiğimiz günlerde ilk teknoloji önizlemesini yayınladığı Windows versiyonuyla gidermiş oldu.

Microsoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game LabMicrosoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game Lab

Peki KODU'nun bu kadar beğeni kazanmasının sebebi ne? İlk olarak daha önce yapılmış benzer sayılabilecek denemelerin aksine KODU aslında yüksek seviye bir programlama dili olduğunu asla unutmuyor. Ancak bunu yaparken de asla ufak bir çocuğun anlayabileceği kavramlar dışına çıkmıyor. Burada dilin semantik yapısı ön plana çıkıyor; isimler, fiiller ve sıfatlar üzerine kurulu bir yapı sunan dil, kuleyi görünce yanına git gibi basit cümleler kurarak olaylar yaratabilmenizi sağlıyor.

Dil bu tarz olay sayfaları yaratmanıza ve BASIC benzeri GOTO komutuyla aralarında dolaşmanıza izin veriyor. Ayrıca olaylar basit WHILE (bu sırada) DO (yap) gibi koşullu yapılar kullanabiliyor.

Microsoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game LabMicrosoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game LabMicrosoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game Lab

Ama belki de KODU'nun en büyük gücü bütün bunları görsel bir arayüzle ve nesneye dayalı programlama ilkelerine tam uyumla yapması. Komutlara hiyerarşik bir menünün altında işlevlerini anlatan ikonlarla ulaşılırken, bütün objeler kendi kodlarını içeriyorlar. Yani bir objeye yeni olay tanımlamak istediğinizde bunu direkt olarak o objeyi seçerek kendisine programlıyorsunuz. KODU, yarattığınız sanal dünyanın içereceği obje sayısına ya da bir objenin sahip olabileceği kod miktarına hiç bir sınırlama getirmiyor.

Microsoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game LabMicrosoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game LabMicrosoft Bir Sonraki Neslin Oyun Yapımcılarını Yetiştiriyor: KODU Game Lab

KODU Windows işletim sistemin birçok geliştirmeyle gelse de, henüz beta aşamasında olduğu için bazı problemleri de yok değil. Yardım ve hazır olarak gelen birçok dünya hala Xbox 360 gamepad'ine uygun referanslar içeriyor ve uygulama düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda verimli çalışmıyor.

Her ne kadar deneyimli bir programcının elinde daha farklı parlasa da, 7'den 70'e herkes KODU ile kendi dünyalarını yaratabilirler. Ama kesin olan, Microsoft'un bir kez daha akademik çevrelerin saygısını kazanacağı.

KODU Windows'u burada indirebilirsiniz

Daha fazla bilgi için:

fuse.microsoft.com/kodu
kodux.com
planetkodu.com