HAL (Hardware Abstraction Layer)Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
16.02.2010

İşletim sistemlerinin mimarisinde önemli yer tutan ve donanımlar ile yazılımlar arasında köprü görevi yapan bir yapı; HAL (Hardware Abstraction Layer)

Bilgisayarla çok fazla haşır neşir olanlar ve daha çok işletim sistemi mimarisiyle ilgilenen kişiler için çokta yabancı değildir HAL. Fakat bilmeyenler için kısa bir özet geçmek gerekirse HAL, donanım ayırma katmanıdır. Peki nerede karşıma çıkar bu donanım ayırma katmanı ?

HAL, NT tabanlı işletim sistemlerinde oluşan bu sorundan ötürü geliştirilmiş bir fonksiyondur. Fiziksel donanımlar ile yazılımlar arasındaki bağlantıyı kurarak çalışır hale getirilmesini sağlar. İşletim sistemi çekirdeğinde bulunan ve kendini otomatik olarak düzenleyen bu fonksiyon sayesinde farklı donanımlarda uyum sorunu yaşanmasını engeller. Çalışma prensibi ise; HAL temelde anakart için sürücü olarak kabul edilebilir ve daha yüksek düzeyde bilgisayar dillerinden talimatları doğrudan donanım gibi alt seviye bileşenleri ile iletimi sağlar. Dolayısıyla kendini buna göre programlar ve değişikliklerde sorunsuz bir kullanım sağlar. Windows XP işletim sisteminden sonra tüm tanımlamalar ve değişiklikler tamamen otomatik hale getirilmiştir. BSD, Mac OS X, Linux, CP/M, DOS ve Solaris işletim sistemlerinde de HAL'a benzer bir mimari mevcuttur.

(HAL) Hardware abstraction layer

Tabi ki HAL'ı desteklemesi için lisanslı bir işletim sistemine sahip olmanız gerekir. Korsan işletim sistemlerinin bir çoğunda bu tarz sorunlar yaşamanız işten bile değil.