Filmlik oyunlarEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
29.05.2010

"Sinema filmi olsa süper olurdu." diyeceğiniz 10 bilgisayar oyunundan oluşan "farlı" bir liste...

2003 yılında Ubisoft "Prince of Persia: The Sands of Time" ile eski oyun severlerin yakından tanıdığı prensi tekrar popüler yaptı. Tekrardan popüler olan Prince of Persia oyununun pek çok devamı yapıldı br şimdi Karaip Korsanları filminin yapımcı Jerry Bruckheimer oyunu sinema perdesine taşıdı. 28 Mayıs'ta gösterime girecek olan filmin büyük başarı kazanması bekleniyor.
Bilgisayar oyunlarından uyarlanan filmlere baktığımızda pek iyi olmadıklarını ve çizgi romanlardan uyarlananlar kadar başarılı olmadıklarını görüyoruz. Bu alanda yapılan en büyük hatalardan biri tercih edilen oyunlar. Holywood stüdyoları en çok gişe hasılatına en çok satan oyunun ulaşacağını düşünüyorlar. Bunun yerine yapımcılar oyun başlıklarına, karakterler, görsellik potansiyeline ve hikâyeye bakmalılar. Örneği aşağıdaki 10 bilgisayar oyununun filmi yapılsaydı ilginç, eğlenceli, korkunç vb. içerikleriyle pek çok kişiye hitap ederlerdi.

10. The World Ends with You (2008)
Oyun: Aksiyon Rpg türündeki bu oyunda asi bir genç alternatif bir boyutta uyanır ve çevresindekilerle birlikte çalışarak kendini ve evini kurtarmak için savaşı gerektiğni öğrenir.
Film: Gençlik filmleri dram ve komedi karışımı yapılarıyla yıllardır popülerliklerini koruyor. The World Ends with You oyununda bulunan iki dünya arasındaki alışveriş merkezi dekoru, Buffy the Vampire Slayer ile The Breakfast Club karşımı bir film çıkartmak için oldukça uygun. Filmde ölüm kalım savaşı eşliğinde büyüdükçe artan sorumluluklar, benlik sorunları gibi konular işlenebilir.
Genç, fotojenik yıldızlar bulun, hikayeye girebilecek bir cep telefonu markasını sponsor olarak ayarlayın, gençlerdeki intihar temasından uzak durun, bir de film Amerika'da geçerse gayet popüler bir film olabilir.

Filmlik oyunlar

9. Berzerk (1980)
Oyun: Sadece bir kafadan ibaret olan ama hep gülümseyen "Evil Otto" tarafından kovalanırken ölümcül robotların olduğu odalardan oluşan bir labirentten çıkmaya çalıştığınız 80'lerin meşhur oyunu.
Film: Zombiler film malzemesi olarak harikadırlar ve zombilerden daha iyi bir şey varsa o da robot zombilerdir. Ayak sürüme ve inleme seslerinin yerini birbirine sürten metal sesi ile elektronik sesler alır. Küçük bir grup insan hayatta kalmak için bu yorulmak bilmeyen düşmanlara karşı savaşmalıdırlar ama Evil Otto'ya karşı hiç şansları yoktur.
Teknolojik bir gelişmenin çığırından çıkmasını temel alacak olan Berzerk'in korku filmi versiyonundaki robotlar yanında Terminatör naif bir film kalır. Tam da kız arkadaşınızla gidebileceğiniz bir film olur.

Filmlik oyunlar

8. Ecco the Dolphin (1992)
Oyun: Uzaylılar Ecco adlı yunusun ailesini ve arkadaşlarını kaçırmıştır ve onları kurtarmak için Ecco su altında bir maceraya atılır.
Film: CGI animasyon teknoloji ile su altında geçen filmler daha önce yapıldı. Ancak Ecco, su altında geçen sevimli film klişesi yerine değişik yaratıklarla dolu ve uzaylılarca işgal edilmiş su altı dünyasında geçen gerilim, macera dolu bir film olabilir.
Çok başarılı olan "Finding Nemo" izleyeyicileri şimdiye büyüdüler. Bu kitle bu sefer farklı bir su altı macerasına çekilebilir.

Filmlik oyunlar

7. Perfect Dark (2000)
Oyun: The Carrington Institute için çıktığı ilk casusluk görevinde Joanna Dark, uluslararası iş dünyasını ve hükumetleri içeren bir komployu keşfeder.
Film: Dişi Bond tipiyle Joanna Dark casus filmlerine yeni bir hava katabilir. Sadece kadın ajan olmasıyla değil askeriye yerine bir şirket adına çalışmasıyla da fark yaratır. Bayrak için değil logo için öldüren bir ajan... Kadınların başrolde olduğu macera filmleri çıkışta hatta Angelina Jolie'nin oynamadığı filmlerde var. Bu yüzden başarılı olur.

Filmlik oyunlar

6. Bureaucracy (1987)
Oyun: Bürokrasi evrensel bir sorun ve insan üzerinde kalıcı etkiler bırakıyor.Eskilerden Text tipi macera oyunu Bureaucracy'de de oyuncular sürekli karşılarına çıkan sorunları, engelleri aşmaya çalışırken kan basınçlarını makul bir düzeyde tutmaya çalışıyorlar.
Film: Popülerliği azalan bir komedi yıldızının geri dönmesi için birebir. Sistemle küçük çatışmalar yaşayan sıradan insanın öyküsü abartılarak şişirilir.
Bilimkurgu yazarı Douglas Adams "Otostopçunun Galaksi Rehberi" kitabında tüm dünyanın bilgisi ve teknolojisi parmaklarınızın ucunda olmasının hayatınızın kolaylaşacağı anlamına gelmediğini çok güzel bir biçimde anlatmıştı. Online dünya da bir fare tıklaması hatası ile kahramanın hayatının mahvolması kara bir komedi türünde anlatılır.

Filmlik oyunlar

5. The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (2004)
Oyun: "Pitch Black" filminin kahramanı Riddick, evrenin en kötü suçlularının olduğu süper güvenlikli bir hapishaneden kaçmaya çalışır. Fimin yıldızı Vin Diesel oyuna görüntüsü ve karakteri ile katkı sağlamış.
Film: Bir adamın toplumun kurallarına karşı kendi doğruları ile yaşamaya çalışması anlatılır. Riddick gayet iyi bir anti-kahraman ve karakteri geliştirmek için ekstra bir şey yazmaya gerek yok. Oyunda her şey var zaten. Vin Diesel biraz rol için yaşlanmış olabilir ama biraz makyaj, biraz kas şişirme, bol da efektle gayet iyi olabilir.

Filmlik oyunlar

4. Red Faction (2001)
Oyun: Güvenli olmayan çalışma koşulları, kötüye kullanma ve öldürücü bir hastalık Mars'daki madenlerin derinliklerinde kaynaşarak bir isyana yol açar. Kahramanımız kendisini kaotik bir ortamda bulur.
Film: Oyun, sürekli koşuşturduğunuz, baştan sona bitmeyen bir aksion silsilesi. Ancak film hikayeye ve Mars'lı madencilerin hayatına daha fazla önem verebilir. Bir insanın sınırlarının ne kadar zorlanabileceği ve baskının iki tarafa da ne gibi sonuçlar doğuracağı anlatılır. "İnsanın zaferi" öyküleri her zaman iş yapar, hele ki o kişi tek başına bir orduya karşı savaşıyorsa.

Filmlik oyunlar

3. Crimson Skies (2000)
Oyun: Crimson Skies, 1937'de Amerika Birleşik Devletlerinin birbirleriyle çatışan küçük devletlere bölündüğü alternatif bir geçmişte geçiyor. Bu çatışma ortamında pilot Nathan Zachary havada korsanlık yapmakta ve yoluna çıkanlara hadlerini bildirmektedir.
Film: "Crimson Skies"ın geçtiği alternatif geçmişteki pervaneli uçaklar, zeplinlere dayalı ticaret ve Steam-punk teknolojisi filmin bir külte dönüşmesini sağlar. Prensipleri olan kanun kaçağı modeli tutturulup Star Wars'un serseri kaçakçı ama iyi yürekli ve yakışıklı Han Solo tipinde bir baş kahraman da eklenirse tam olur.
Ancak son dönemde oldukça başarısız olan Sky Captain ve World of Tomorrow gibi filmlere bakıp ders almak lazım. Başarı için Crimson Skies bu filmlerden daha renli ve canlı olmalı, ayrıca seyircide kahramanlık hislerini uyandırmalı.

Filmlik oyunlar

2. Tom Clancy's Rainbow Six (1998)
Oyun: Kod Adı: RAINBOW çeşitli ülkelerden üyelere sahip bir anti-terorist ekibidir. Taktik çatışma oyunu olan Rainbow Six oldukça başarılı bir oyundu ve pek çok devamı yapıldı. Ortalığa ateş ederek dalmak yerine, hareket etmeden önce düşünmeniz gerekiyordu.
Film: Tom Clancy'nin kitaplarında da yarattığı teknolojik casusluk savaşlarının döndüğü ortam aksiyon filmi için gayet uygun. Chuck Norris tipi ortalığı dağıtan bir kahraman yerine zekice, taktiksel hamlelerle teröristlere karşı savaşan bir karakter iyi bir değişiklik olacaktır.

Filmlik oyunlar

Portal (2007)
Oyun: FPS türündeki bu bulmaca oyununda, bir odanın içinde uyanırsınız ve elektronik bir ses (bilgisayar) size bir deneyden bahsetmeye başlar. Size verilen ve boyut kapısı açmaya yarayan bir aygıtla labirentteki fare gibi odadan odaya geçip, bulmacaları çözüp, engelleri aşarak kurtulmaya çalışırsınız.
Film: Jaws'da olduğu gibi canavarın dışarıda olduğunu bilip onu görememek gerilim için oldukça uygun bir ortam hazırlar. Portal filminde problem çözme yeteneklerinin sınandığı, steril bir ortamda yapılan ve başlangıçta zararsız gözüken bir test giderek kötüleşmeye başlar. Sessiz, kendi halinde kadın kahramanımız akli dengesini korumada zorlanmaya başlar. Giderek daha insanlık dışı talimatlar veren ve tehlikeli olmaya başlayan kaynağı belirsiz bir ses tarafından da yönlendirilmektedir. Özel efektler ve kamera numaraları ile desteklenen tam bir psikolojik terör ortamı yaratılarak başarılı bir film yapılabilir.