ESET NOD32, Korsanların Kabusu!Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
17.05.2010

ESET NOD32 Antivirus 3.0, yıllardır bilgisayar kullanıcılarının güvenle kullandığı; virüsler, solucanlar (worm) ve Truva atlarına karşı proaktif koruma sağlayan ve minimum sistem kullanımı konusunda adından söz ettiren popüler bir güvenlik çözümüdür.

ESET NOD32, kurulum başlangıcında sizden otomatik güncelleştirme özelliği için lisans detaylarınızı istemektedir. Eğer deneme sürümü indirdiyseniz buradaki kullanıcı adı ve şifre kısımlarını otomatik olarak dolu gelecektir.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Kurulum sırasında ESET NOD32, ThreatSense.Net erken uyarı sistemini devreye sokmak isteyip istemediğinizi soruyor. Bu sistem karşılaşılan yeni tehditleri ESET firmasının laboratuarlarına göndererek, size yardımcı olacak geri bildirimler sağlamaktadır. Böylece hem ESET'e virüs veritabanı konusunda

yardımcı olursunuz hem de sisteminizde çözemediğiniz güvenlik sorunlarına karşı çözümler elde edebilirsiniz. Bu sayfadaki "Advanced Setup" (Gelişmiş Ayarlar) tuşunu tıklayarak bu özellik ile detaylı özellikleri yapılandırmak mümkün.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!ESET NOD32, Korsanların Kabusu!


Kurulum başlamadan önce kullanıcının yapması gereken bir başka ayar ise ESET NOD32'nin istenmeyen uygulamalar dediği bilgisayarınızın performansı, hızını ve güvenilirliğini etkileyebilecek programlara karşı koruma sağlaması ile ilgili. Bu seçeneği aktifleştirirseniz böylesi programların kurulumu sırasında ESET NOD32 uyarı verir ve riskleri belirterek programları gerçekten yükleyip yüklemek istediğinizi sorar

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Kurulum ortalama bir sürede tamamlanıyor. Kurulum tamamlandıktan sonra program arka planda sessiz sedasız virüs veritabanı güncelleştirmesi yapıyor. Ancak kurulum sırasında şöyle bir sorunla karşılaşmanız mümkün; eğer bir program kaldırılmışsa ve bu programın kaldırma işlemi sistemin yeniden başlatılmasını gerektirdiği halde bu işlem yapılmamışsa ESET NOD32'nin kurulum sihirbazı bir uyarı vererek bilgisayarın yeniden başlatılması ve kurulum sihirbazının tekrar açılmasını istiyor. Bu işlemi ancak yükleme sonlarına doğru fark edebilen kurulum sihirbazı bütün yüklemeleri geri alarak kurulumdan çıkıyor.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

NOD32 'nin yeşil logosu yüklemenin ardından sistem görev çubuğunda yerini alıyor ve bu andan itibaren tehditlere karşı korunmaya başlıyorsunuz. Programı çalıştırmak için bu simgeye çift tıklayabilirsiniz ya da sağ tıklayarak açılan menüden "Open Window" (pencereyi aç) tıklanabilir. Simgeye çift tıklandığında ortaya çıkan pencerede yalnızca dört işlem bulunması ve programın arayüzünde oldukça kısıtlı işlemler bulunması başlarda şaşırtıcı gelse de bunun programın iki farklı görünüm modu içermesinden kaynaklandığını anlıyoruz. Arayüzdeki sol sütunun alt kısmında "Display: Standard mode" yazısı tıklandığında ortaya çıkan menüden "Toggle Advanced mode" seçilerek ya da Setup menüsüne girildiğinde sağ sütunda alt kısımda bulunan yine "Toggle Advanced mode" tıklanarak gelişmiş görünüm moduna geçilebilir. Gelişmiş moddayken de aynı yöntemle standart moda geçmek mümkün.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Standart mod, ileri düzey bilgisayar kullanım bilgi ve deneyimine sahip olmayan kullanıcılara hitap etmektedir. Bu modda ESET NOD32'nin temel işlevlerini yerine getirirken karmaşık ayarlar ve özellikler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yazılımın yerleşik koruma, sistem taraması ve virüs veritabanı güncelleştirmesi gibi temel işlevleri bu mod kullanılırken hiçbir yapılandırma ayarı yapılmaksızın varsayılan değerler ile gerçekleştirilir. Standart modda arayüzde beş ana menü bulunur: "Protection Status" (Koruma Durumu), "Computer Scan" (Bilgisayar Taraması), "Update" (Güncelleştirme), "Setup" (Ayarlar) ve "Help and Support" (Yardım ve Destek). Koruma Durumu ekranında programın yerleşik korumasının durumu, engellenen saldırıların sayısı, virüs veritabanının sürümü ve lisans durumu görüntülenmektedir. Bilgisayar taraması penceresinde ise varsayılan değerler ile bütün yerel diskleri tarayan ve tehditleri otomatik olarak silen standart taramayı ya da tarama parametreleri ve tarama seviyesini ayarlayabileceğiniz, aynı zamanda taranmasını istediğiniz disk ve klasörleri seçebileceğiniz özelleştirilmiş taramayıESET NOD32, Korsanların Kabusu!başlatabilirsiniz. Özelleştirilmiş tarama parametreleri ve seviyesi çok detaylı yapılandırmalar içermektedir. Yine bu ekranda son yapılan tarama ile ilgili bilgileri bulmak da mümkün. Güncelleştirme ekranında virüs veritabanı durumunu görebilir ve güncelleştirmeyi manuel olarak başlatabilirsiniz. Ayrıca güncelleştirmeler için kullanıcı adı ve şifresi gibi lisans detaylarını da bu ekranda "Username and Password setup" (kullanıcı adı ve şifre ayarı) linkine tıklayarak çıkan ekrana girebilirsiniz. Standart moddaki Ayarlar ekranı yalnızca Güncelleştirme ekranında da bulunan kullanıcı adı ve şifresi ayarını ve virüs ve casus yazılım korumasının devreye sokulması/devre dışı bırakılması ayarlarını içermektedir. Ayrıca az önce de belirttiğimiz gibi bu ekranda görünüm modunu Gelişmiş mod olarak değiştirmek de mümkün. Yardım ve destek ekranı her iki modda da aynıdır ve kullanıcılara NOD32 deneyimleri sırasında yardımcı olacak bilgiler ve yararlı internet sitesi adresleri içermektedir.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Gelişmiş mod ise daha deneyimli ve ileri düzey bilgisayar kullanıcılarının ve antivirüs yazılımları konusunda yeterli bilgiye sahip olanların kullanımına uygundur. Gelişmiş mod ile programın içerdiği tüm işlev, özellik ve yapılandırmalara ulaşmak mümkündür. Yazılımın işlevlerinin kişiselleştirilebilir bir şekilde kullanılabildiği bu kullanım modunda standart modda kullanılamayan birkaç işlev de kullanılabilir hale gelir. Gelişmiş modda, standart modda bulunan beş ana menünün yanı sıra bir de "Tools" (Araçlar) menüsü bulunur. Ayrıca gelişmiş moddaki diğer beş menü de standart sürüme göre daha detaylıdır. Standart modda programın yerleşik korumasının durumunu, engellenen saldırıların sayısını, virüsveritabanının sürümünü ve lisans durumu görüntüleyen Koruma Durumu ana menüsüne gelişmiş modda "Antivirus and Antispyware" (Virüs ve Casus yazılım korumaları) alt menüsü eklenmektedir. Bu alt menü sayesinde yerleşik korumanın gerçekleştirdiği işlemleri daha detaylıolarak görüntüleyen bir ekran açmaktadır. Bu ekran yerleşik koruma tarafından taranan nesnelerin ve virüs bulaşmış olanlarının sayısı gibi genel istatistiklerin yanı sıra dosya sistemi koruması, e-posta koruması ve internet erişimi koruması gibi modüllerin aynı istatistiklerini içermektedir.

Bilgisayar taraması ekranında ise mevcut standart tarama ve özelleştirilmiş tarama linklerinin yanı sıra NOD32'nin ayarlarını yapılandırabileceğiniz yalnızca gelişmiş modda görüntülenebilen Ayarlar penceresinin tarama ile ilgilibölümünü açan "Scan Setup" (tarama ayarları) linki bulunmaktadır. Virüs veritabanı durumunu görebileceğiniz ve güncelleştirmeyi manuel olarak başlatabileceğiniz Güncelleştirme ekranı ise her iki kullanım modunda da aynıdır. Standart modda kullanıcı adı ve şifresi ayarı ve virüs ve casus yazılım korumasının devreye sokulması/devre dışı bırakılması ayarları gibi basit yapılandırmaları içeren Ayarlar ekranı gelişmiş modda çok daha detaylı ayarlar içermektedir. Gelişmiş modda Ayarlar ana menüsünün altında "Antivirus and Antispyware" (Virüs ve Casus yazılım korumaları) alt menüsü eklenmektedir. Standart modda yalnızca tek bir link kullanarak bütün virüs ve casus yazılımını devreye sokabiliyor/devre dışı bırakabiliyorduk. Ancak gelişmiş mod ile birlikte gelen bu Virüs ve Casus yazılım korumaları alt menüsünün bize sunduğu ekranda dosya sistemi korumasını, e-posta korumasını ya da internet erişimi korumasını birbirlerinden bağımsız olarak yapılandırabilir ya da devreye sokabilir/devre dışı bırakabilirsiniz. Bu farklı modüllerin durumlarını Ayarlar ana ekranında görüntülemek mümkündür. Yine de tek link ile bütün korumaların devreye sokulması/devre dışı bırakılması uygulaması bu modda da bulunan aynı link ile devam etmektedir. Ayrıca Ayarlar ana ekranında bulunan linkler ile Proxy ayarları yapılandırılabilir; mevcut ayarlar bir dosya halinde dışa aktarılabilir, daha önce kaydedilmiş ayarlar dosyası içe aktarılabilir ve programın bütün ayarlarının bulunduğu gelişmiş ayarlar penceresine girilebilir.

Yine gelişmiş moda özgü olan Araçlar ana menüsü "Log Files" (Kayıt Dosyaları), "Quarantine" (Karantina) ve "Scheduler" (Programlayıcı) araçlarının yanı sıra şüphelendiğiniz bir dosyayı ESET'e yorum ve iletişim adresiniz ilegönderebileceğiniz bir pencere açan "Submit file for analysis"linkini içermektedir.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Kayıt Dosyaları alt menüsü bize yazılımın gerçekleştirdiği işlemleri kategorilerine göre sıralayarak görüntülemektedir.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Karantina menüsü ise yazılımın temizleyemediği virüslü nesneleri silmeden önce yolladığı karantina alanını görüntüler ve bu menüde karantinaya dosya ekleyebilir ya da karantinada bulunan dosyaları silebilir, geri alabilir ya da analiz için ESET'e gönderebilirsiniz.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Programlayıcı ile farklı görev türünden birini seçerek belirli tarih ve saatlerde çalışması için planlayabilirsiniz. Bu türler farklı bir uygulamanın çalıştırılması, sistem açılışında bir dosyanın taranması, isteğe bağlı taramanın başlatılması ve günceleştirme olmak üzere dört tanedir. Bu dört görevden istediğinizi oldukça detaylı yapılandırmalar ile programlama şansına sahipsiniz.

Son menü olan Yardım ve Destek menüsü Güncelleştirme menüsü gibi Standart mod ile aynıdır. Gelişmiş modda menülerde oluşan değişim ve gelişimlerin yanı sıra yazılımın sağ üst köşesine "User Interface" (Kullanıcı Arayüzü), "Setup" (Ayarlar), "Tools" (Araçlar) ve "Help" (Yardım) olmak üzere dört yeni menü eklenmektedir. Kullanıcı arayüzü menüsü gelişmiş moddan çıkarak standart moda geçmeyi sağlamaktadır. Ancak standart modda görünmediği için tekrar gelişmiş moda geçmek için daha önce değinilen yollar izlenmelidir. Kullanıcı Arayüzü menüsünün her iki modda da bulunması görünüm değişimlerini daha kolay hale getirebilirdi. Kullanıcı menüsünün içerdiği bir diğer özellik ise programın pencere yerleşimini varsayılan haline döndüren "Reset Window Layout" öğesi. Bu öğeyi kullandığınızda yazılımın arayüzünün boyutları ilk haline döner ve ekranınızın tam ortasına yerleşir. Kullanıcı Arayüzü menüsünden sonra gelen ikinci menü olan Ayarlar menüsü ise sol sütunda bulunan Ayarlar ana menüsünün gerçekleştirdiği işlemlerin aynısını gerçekleştirmektedir. Programın üst kısmındaki bir sonraki menü olan Araçlar menüsü de tıpkı bu iki Ayarlar menüsü gibi sol sütundaki Araçlar menüsü ile aynı özellikleri taşımaktadır. Araçlar menüsünden sonra gelen vebu alandaki son menü olan Yardım menüsüde bütün yardım konularını içermektedir ve böylece yardıma daha hızlı bir şekilde ulaşabilmeyi mümkün kılmaktadır.

Gelişmiş moda geçiş arayüzde böyle değişiklikler yapmakla kalmıyor; standart modda yalnızca dört işlem barındıran sistem görev çubuğundaki simgeye sağ tıklama ile açılan menüdeki işlem sayısını dokuza çıkarmaktadır. Böylece programın arayüzünü açmaya gerek kalmadan virüs ve casus yazılım korumasını devreye sokabilir/devre dışı bırakabilir ya da detaylı ayarlar menüsüne girerek istediğiniz yapılandırmayı gerçekleştirebilirsiniz.

ESET NOD32'nin yerleşik koruması arkaplanda oldukça düşük sistem kaynakları ile çalışmaktadır ve hiçbir şekilde sistem performansınızda düşüş yaşamanıza neden olmaz. Böylece oyun oynarken, internette gezinirken ya dagünlük işlerinizi gerçekleştirirken hiçbir performans sorunu yaşamadan güvende olursunuz. ESET NOD32, içerdiği ödüllü ve oldukça gelişmiş ThreatSense teknolojisi sayesinde sisteminizi virüs, casus yazılım, rootkit, Truva atı, solucan, reklam yazılımı gibi tehditlerden etkili bir biçimde korur. Sağladığı proaktif koruma ile tehditleri, bilgisayarınıza bulaşmadan ve çok geç olmadan engeller.

ESET NOD32, Korsanların Kabusu!

Yazılımın isteğe bağlı taraması tanımlanmış veveritabanında bulunan virüslerin yanı sıra Heuristic özelliği sayesinde henüz tanımlanmamış zararlılara da karşı yüksek seviyede algı özelliği sayesinde önlem alır. Yerleşik korumasında da olduğu gibi yazılımın isteğe bağlı taraması diğer pek çok antivirüs programının aksine hayli düşük sistem kaynakları kullanır. Böylece isteğe bağlı tarayıcının arkaplanda çalışma seçeneği aktif edilerek sistem önemli bir performans düşüşü yaşamadan kullanılmaya devam edilebilir.

ESET NOD32 çeşitli firmaların yaptıkları karşılaştırmalı antivirüs testlerinden her zaman en yüksek puanları elde etmiştir. İsteğe bağlı tarayıcısının kötü niyetli yazılım örneklerini bulmadaki başarısı, tarama hızı ve verdiği yanlış alarmların azlığı sayesinde diğer rakiplerini geride bırakmayı başarmıştır. NOD32'nin yerleşik koruması da düşük kaynaktüketimi ve kusursuza yakın virüs algılaması sayesinde en iyiler arasında yer almıştır. Böylesi testleri gerçekleştiren pek çok ünlü kuruluştan sayısız ödül elde etmeyi başarmış olan ESET NOD32 bilgisayar korsanlarının en çekindiği güvenlik yazılımlarında başı çekmektedir.

ESET NOD32 güvenlik yazılımı piyasasında adını, bunu hak ederek duyurmuş bir virüs ve casus yazılım korumasıdır. ESET NOD32'nin deneme sürümü 30 gün boyunca hiçbir kısıtlama olmadan yazılımı kullanabilmenize olanak vermektedir. Ücretli sürümü satın alarak NOD32'nin gelişmiş güvenlik sistemine süresiz sahip olabilirsiniz. Piyasadaki mevcut en başarılı antivirüs programlarından biri olan ESET NOD32 sisteminizi virüsler, rootkitler, casus yazılımlar, Truva atları, solucanlar, reklam yazılımlarına karşı güven veren bir şekilde korumaktadır.