5 Adımda Bilgisayarınızı HızlandırınEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
14.01.2010

Bilgisayarınız gün geçtikçe yavaşlıyor olabilir. Belki de kendisiyle fazla ilgilenmediğiniz için küsmüştür. Sorun değil, gönlünü alırsınız... Hem de çok kolay; 5 adımda bilgisayarınızı uçurabilir; hem daha verimli hem de daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Makinenizi Savunun

Günümüzde güvenlik sorunları hem deneyimli hem de yeni kullanıcılar için problem yaratmaktadır. Kötü amaçlı yazılımlar sisteminizi aşağılık emellerine alet edebilir, sisteminize kapasitesinin çok altında çalışmasından hiç çalışmamasına kadar çeşitli oranlarda zarar verebilirler.

Sistemimizden en iyi performansı almak için öncelikle sisteminizin sağlığının yerinde olması gerekiyor. Bunun için sistemimizi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramamız gerekli. Ayrıca tedavi aşamasında zaman ve veri kaybı yaşama riskine girmemek için sistemimizin hastalanmamasına çalışmalıyız. Karşımıza çıkacak virüs, malware, trojan, solucan gibi nahoş yazılımlara karşı hem toplu hem de özel önlemler alabiliriz. Kötü amaçlı yazılımlara karşı korunma konusunda pek çok görüş mevcut. Burada amacımız sistem performansını artırmak olduğu için sistemi yavaşlatabilecek programlar önermeyeceğim. Bunun yerine Windows'un kendi güvelik araçlarıyla uyumlu çalışacak ve güvenlik - performans dengesini koruyabileceğiniz programlara bakacağız. Ancak dikkat edilmelidir ki aşağıdaki tercihler çok daha kapsamlı korunma seçeneklerinden feragat anlamına gelmektedir.

Microsofft Windows Defender: Windows 7 ve Windows Vista'da hazır bulunan ve Windows XP için de ayrıca indirebileceğiniz Windows Defender, yaygın malware ve spyware tipi yazılımlara karşı temel bir koruma sağlar.
Malicious Software Removal Tool: Microsoft'un bu bedava aracı yaygın malware uygulamalarını tarar ve kaldırır.

Microsoft Security Essentials: Windows'un gene ücretsiz olan bu aracı Windows Defender'dan çok daha güçlü bir tarama motoruna sahip olmakla kalmayıp virüslere karşıda koruma sağlamaktadır. Ayrıca doğrudan Microsof'tan güncellenebilir. Bir diğer güzel özelliği de Windows Defender'ın hazır bulunduğu Windows Vista ve Windows 7'ye yüklendiğinde otomatik olarak Defender'ı devre dışı bırakarak çalışması, böylece herhangi bir çakışmaya neden olmamasıdır. Sisteminize uygun versiyonu indirmeye dikkat ediniz:

Microsoft Security Essentials [Windows Vista 64 bit - Windows 7 64 Bit]

Microsoft Security Essentials [Windows Vista 64 bit - Windows 7 32 Bit]

Microsoft Security Essentials [Windows XP 32 bit]

Bunların dışında başka ücretsiz virüs koruma programları da kullanabilirsiniz ancak tercihinizi yaparken bu programların sistem performasını daha çok etkileyeceğini hatırlatmalıyım.

a-squared Free: Truva atları (trojan) virüslerden farklıdır ve giderek sayıları artmaktadır. Virüs koruma paketleri de her Truva atını tespit edememektedir. a-squared Free diğer zararlı programların yanında özellikle Truva atları için etkili bir tarama ve kaldırma aracıdır.

Spybot-Search-Destroy: Birçok reklam dosyasını ve modülünü belirleyip sisteminizden kaldırmak için kullanabilceğiniz ücretsiz ve başarılı bir yazılımdır. Ancak yükleme sırasında sistem performansını gözetiyorsanız gerçek zamanlı koruma sağlayan Internet Explorer Koruması (SD Helper) ve Sistem Ayarları Koruması (Tea Timer) seçeneklerini kaldırabilirsiniz.

Spybot

Hızlı Açılın ve Hızınızı Koruyun


Sisteminizde sizin farkında olmadığınız pek çok program geri planda çalışıyor olabilir. Bu programlardan bir kısmına da pek çok kullanıcının aslında ihtiyacı yoktur. Bu programların sistem açılışından kaldırarak sisteminizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem için gene Spybot-Search-Destroy oldukça kullanışlı bir program. Sistem açılışında bulunan programlara dair açıklamalar sunuyor. Bu sayede çeşitli programları sistem açılışından kaldırıp kaldıramayacağınız hakkında fikir edinebilir ve sadece bir tıklamayla uygun gördüklerinizi kaldırabilirsiniz.

5 Basit Adımda Hızlanın

Baharda Değil Düzenli Temizlik Yapın

Sisteminizdeki geçici dosyaların ya da girdi kayıtlarının temizlenmesi sisteminizin daha verimli çalışmasını sağlar. Ccleaner sizin için bu işlemleri basitleştiriyor. Birkaç seçeneği tıklayarak bir iki dakika içinde sisteminizdeki gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz. Yani temizlik işi gözünüzde büyümesin, üşengeçlik yapmaya gerek yok.

5 Basit Adımda HızlanınSistemi Derleyip Toplamak

Smart Defrag: Bilgisayarınıza bir dosya yüklediğinizde ya da sildiğinizde dosya parçalara bölünür ve sabit diskin her yanına dağılır. Çünkü Windows dosyayaları kaydederken dolu bir noktaya geldiğinde atlama yapıp boş bulduğu noktadan devam etmektedir. Dosyalar ne kadar çok parçaya bölünürse Windows'un bu dosyaları açması da o kadar uzun sürmektedir. Bu yüzden disk birleştime işlemini yaparak sistemimizin verimini koruyabiliriz. Bu noktada "Kur ve Unut" özelliğine sahip olan Smart Defrag, Windows'un kendi birleştirme aracına karşın iyi bir alternatiftir. Bilgisayarınızda arka planda sessiz ve otomatik bir biçimde çalışarak sabit diskinizdeki dosyaları optimize eder ve diskinizin erişim hızının artmasını sağlar.

5 Basit Adımda Hızlanın

Bu adımları uyguladıktan sonra sisteminizi takip ederseniz sisteminizin hissedilir şekilde hızlandığını göreceksiniz. Ancak dikkat edin; sisteminizi basitçe optimize etmeye başladıktan sonra bu durum alışkanlık yapabilir. Hızınızı alamayıp bilgisayarınızın kapasitesini sonuna kadar sömürmek için daha ne yapılabilir diye program, eğitim vb. araştırabilirsiniz.