Intel, sunucular için ve depolama amaçlı solid-state flash sürücüler çıkarıyorEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Sun Microsystems, Intel'in solid-state flash sürücülerini kullanan çeşitli depolama ürünleri üreteceğini duyurdu

Intel PreviewIntel; sunucular, çalışma istasyonları ve depolama aygıtları için yeni solid-state flash sürücüleri piyasaya çıkarıyor. Intel, kendi flash teknolojisini kullanan depolama aygıtları üreteceğini duyuran Sun ile gerçekleştirdiği hamlesini bu hafta içerisinde açıkladı.

Bu yıl içerisinde Intel, bilinen NAND belleklerden 5 kat daha hızlı olan NAND flash belleklerini geliştirmek için Micron Technology ile gerçekleştirdiği işbirliğini duyurmuştu. Bu hafta ise flash teknolojisi ile hızlandırılacak olan en hızlı SSD'sini (Solid State Disk) piyasaya sunuyor. Flash teknolojisi, içerisinde dönen disk bulunan sürücülerden daha pahalı fakat hem daha hızlı ve hem de daha randımanlı.

Sun, yılsonuna kadar bütün sunucularına, gömülü flash sürücülerini bir seçenek olarak sunacağını açıklamıştı. Şimdi ise Sun, Intel'in yüksek "saniye başına giriş/çıkış işlemleri" (input/output operations per second - IOPS) oranı gerektiren işlemleri gerçekleştirmek için tasarlanmış olan Intel SSDsolid-state sürücülerini kullanan çeşitli depolama aygıtları üreteceğini söylüyor.

Flash sürücülerin standart sabit sürücülerden 100 kat daha hızlı olduğunu belirten Intel, flash sürücülerin 35,000 IOPS performansına sahip olduklarını açıkladı. Sun'ın sunucu ve depolama şefi basında çıkan bir röportajında solid-state sürücü teknolojisinin kurumsal veri merkezlerinin ekonomilerinde değişime neden olacağını söyledi.

Intel'in yeni flash sürücüsü 32 GB'lık bir kapasiteye sahip ve 695 ila 1,000 dolarlık bir ücrete sahip olacak. 64 GB'lık sürücünün ise 2009 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor. Intel daha önce dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için 80 GB ve 160 GB'lık flash sürücülerini duyurmuştu.