En Meşhur 10 virüsEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
28.04.2013

Neredeyse internetin başlangıcından bu yana bilgisayar kullanıcıların bozan virüslerin tarihine sizin için bir göz attık.

En Meşhur 10 virüsVirüsler ilk çıktıklarından bu yana internet dünyasının en önemli konularından biri haline geldiler. Artık herhangi bir antivirüs programınız olmadan internette gezebilmenin imkânı yok.

Her geçen gün bilgisayarımızı tehdit eden yeni virüsler çıkıyor. Bu virüslerin çoğu pek yayılmıyor ya da çok büyük zararlar vermiyorlar sadece can sıkıyorlar. Ama bazı virüsler de o kadar etkili oluyorlar ki internet dünyasında ün kazanıyorlar. İşte internetin en ünlü 10 virüsü:

  1. ILOVEYOU (2000): En çok yayılan virüslerden biri olan ILOVEYOU kullanıcıları arkadaşlarından gelen bir e-posta gibi gözükerek kandırmıştır. Milyonlarca kişi e-postayı açıp eklentiyi indirmiş böylece virüs yayılmıştır.
  2. Code Red (2001): Windows Serrver sistemlerini tehdit eden bu virüs yerleştiği makineden DoS (denial of service) saldırıları da gerçekleştirebiliyordu.
  3. Nimda (2001): Nimda var olan yüm yayılma yöntemlerini çok iyi bir şekilde kullanan bir virüstür. Bu özellliği ile internetin en hızlı yayılan virüsü olmuştur.
  4. Melissa (1999): Word macro virüsü olan The Melissa kullanıcılarn adres defterlerindeki kişilerden gelmiş gibi gözüken emailler aracılığıyla yaılmıştır.
  5. Sasser (2004): Sasser bir apa bağlı Windows sistemlerinde port 445'e bağlanaran bilgisayarlara sızmıştır. Yarattığı kaos belki de en kötülerinden biridir. Sistemlerin çökmesine ve yeniden başlamasına neden olmuştur.
  6. The Morris Internet Worm (1988): Solucan tipi yazılımların büyük babası olan Morris Unix sistemlerine bulaşmış ve oldukça zarar vermiştir.
  7. Blaster (2003): Blaster Windows'da bulunan bir açıktan yararlanmıştır. Sistem kapanma uyarısı vererek kendini belli etmiştir.
  8. SQL Slammer (2003): Bu küçük virüs Microsoft'un SQL Server Desktop Engine'ı çalıştıran sunuculara bulaştı ve hızla yayıldı.
  9. Elk Cloner - (1982): Apple, kampanyalarında sistemlerinin virüslere karşı çok daha güvenli olduğunu söylese de muhtemlen ilk kişisel bilgisayar (PC) virüsü olan Elk Cloner Apple II disklerinin boot sektörüne yerleşiyordu.
  10. Creeper (1971): Kayıtlara ilk bilgisayar virüsü olarak geçen Creeper ARPANET'deki bilgisayarlara bulaşmıştır. Bulaştığı bilgisayara aslında pek de bir zararı olmayan Creeper; asıl zararı, programcıları virüs mantığıyla tanıştırarak vermiştir.