PS3'ün kırılmasına karşı Sony'den hukuki adımEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
04.02.2011

Sony, PlayStation 3'ün hacklenmesine karşı hukuki önlem alıyor.

PS3  ün kırılmasına karşı Sony    den hukuki adım

Sony, daha önce iPhone'u kıran ve geçtiğimiz günlerde PS3'ü de hackleyen tanınmış hacker George "Geohot" Hotz hakkında yasaklama emri çıkartmak için mahkemeye başvurdu.

PlayStation 3'ün 3.55 sürüm numaralı firmware için geliştirilen jailbreak kullanıcıların PS3'te istedikleri yazılımı geliştirmesine olanak sağlıyor. Geohot'ı da amacı, daha önce serbest olduğu halde geçen sene yasaklanan farklı bir işletim sistemi yükleme seçeneğini geri getirmek.

Sony, yasaklama emri ile Geohot'ın insanlara jailbreak sunmasını engellemek istiyor. Şirket 'jailbreak' adı verilen ve cihazlardaki sınırlamaları kaldıran hack işleminin dijital telif haklarıyla ilgili yasaları ihlal ettiğini savunuyor. Sony özellikle bu 'jailbreak'in PS3 oyunlarının korsan olarak oynanabilmesinin yolunu açmasından endişe duyuyor.

Sony, 10 gün içinde GeoHot ve ekibinin PS3'ün kırılmayla ilgili sunduğu her şeye el konulmasını ve jailbreak yöntemlerinin GeoHot'un sitesinden kaldırılmasını istiyor. Ayrıca mahkemenin GeoHot'un başkalarına jailbreak konusunda yardım etmesini engellemesini talep ediyor.

GeoHot tarafında ise durum sakin gözüküyor. Geohot sadece ana sayfasına Sony'nin şikayetlerini yerleştirmiş ama durumla ilgili bir açıklamada bulunmamış.