AB, 2 Milyon'un üzerinde kitap içeren dijital bir kütüphaneyi halka açıyorEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Avrupa Birliği, Europeana adlı çevrimiçi kütüphanesini sonunda halka açıyor. Bu kütüphane sayesinde kullanıcılar, AB'nin 27 üye ülkesinin zengin arşivlerinden istediği bilgiye ücretsiz bir şekilde erişebilecekler.

EuropeanaBu kitaplıkta, milli kütüphanelerden ve kültürel enstitülerden alınan, her biri dijital bir şekilde kodlanmış ve Europeana'ya yüklenmiş, 2 milyondan fazla kitap, harita, kayıt, fotoğraf, arşivsel belge, tablo ve film bulunuyor. Ve bu sadece bir başlangıç; AB, önümüzdeki birkaç yıl boyunca içerik eklemeye devam etmeyi planlıyor.

AB Bilgi Toplumu ve Medya delegesi olan Vivane Reding, bir demecinde, "Europeana, kültürümüzün ne olduğuyla ilgili yeni fikirler veren zamanda ve sınır ötesine bir yolculuk sunuyor. Bundan da önemlisi, bu kütüphane enteraktif sayfalar ve araçlarla insanların kendi tarihleriyle bağ kurmalarına yardımcı olacak... Şu anda, dijital bir biçimde Europeana'nın içeriğini doldurmak için Avrupa'nın kültürel kurumları, yayın evleri ve teknoloji şirketleri göreve hazır. Kendi Avrupa kültür kalıplarını yaratmak ve kültürlerini başkalarıyla paylaşmak isteyen kişilerin de katılımıyla Europeana'yı, enteraktif ve yaratıcı katılımın bir merkezi haline getirmeliyiz." dedi.

Fazla söze gerek yok, Europeana faaliyete geçtikten sonra çok büyük bir ilgi gördü. Site, ilk olarak saatte 10 milyondan fazla tık aldı, bu yoğunluk geçici bir süreliğine serverın çökmesine bile neden oldu (Halka duyurulduktan sonra server'ın hala yavaş bir şekilde çalıştığını söyleniyor). Bir sözcü, Reuters haber ajansına verdiği bir röportajda server'ın bu yavaşlamasıyla ilgili olarak, "Bu, Avrupalı kullanıcıların, bu projeye ne kadar büyük bir ilgi duyduklarının bir göstergesi." şeklinde bir açıklama yaptı.

Şu anda Europeana, Google'ın daha önce kullanıcıların bu çalışmalara çevrimiçi olarak bakmalarına olanak tanımayı denediğinde, karşılaştığı telif hakkı sorunlarından etkilenmemek için, daha çok kamu malı içeriği sunuyor. Ancak aynı zamanda, Avrupa Komisyonu, telif hakkı sahipleriyle görüşmelerin sürdüğünü ve telif hakkı olan materyallerin çevrimiçi arşivlere eklenmesi için bir çözüm yolu bulmayı umduklarını açıkladı.

AB, 2010 yılına kadar Europeana'da sunulacak olan içeriği 10 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyor ve bu büyümeyi, 2009 ile 2011 yıllarında Europeana'ya yılda 2 milyon Euro'luk bir finansman sağlayarak gerçekleştirmeyi umuyor. Artık, internette arama yapma zamanı. Louvre müzesinin, yılın bu zamanlarında Paris'e gidemeyecekler için, internette bazı hoş sürprizleri olduğunu öğrendik. Belki siz de bir göz atmak istersiniz.