Internet Explorer'da Proxy Ayarlama

Internet Explorer'dan, yasaklı sitelere girmek istiyor fakat vekil sunucu nasıl değiştirilir bilmiyor musunuz ? O zaman dikkatle okuyun ve sizde proxy'lerinizi kendiniz değiştirin.

Internet Explorer  da Proxy Ayarlama

İnternette erişemediğiniz sitelere erişebilmek için tarayıcınızın proxy (Vekil sunucu) ayarlarını değiştirerek girebilirsiniz. "Peki proxy ayarlarını nasıl değiştirebilirim?" sorunuza cevap olarak bu eğitimi hazırladık. Bu eğitim sayesinde siz de kolayca proxy ayarınızı yapabileceksiniz. Aşağıdaki adımları dikkatle takip etmenizin ödülü, istediğiniz siteye giriş olacak.


Internet Explorer'ı açalım ve proxy'mizi ayarlamaya başlayalım.
Öncelikle internet üzerinden bir proxy bulmamız gerekiyor. Google'dan aratarak bu proxy'lere ulaşabilirsiniz.

Bir Proxy Nelerden oluşur ?

1 adet IP adresi ve 1 Adet Port'tan oluşur. Internet'te bir çok site de anlık olarak değişen proxy'ler bulabilirsiniz. Sürekli değişeceği için belirli periyotlarda yenisini bulup tekrardan girmeniz gerekmektedir. Örneğin biz IP adresi 193.140.129.139 olan ve Port'u 8080 olan bir proxy kullanacağız.
Öncelikle sağ en üstte bulunan "Araçlar" seçeneğine tıklayıp, "İnternet seçenekleri"ne giriyoruz.

Internet Explorer  da Proxy Ayarlama


Karşımıza çıkan ekranın "Bağlantılar" sekmesinden "Yerel Ağ Ayarları"nı tıklıyoruz.

Internet Explorer  da Proxy Ayarlama


"Proxy Sunucusu"nun altında bulunan "Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın (Bu ayarlar çevirmeli bağlantılarda ya da VPN bağlantılarında geçerli olmaz)" seçeneğinin yanında ki onay kutucuğuna tıklayın. Bulduğunuz proxy IP'sini ve Port'unu girerek "Tamam"a tıklayın.

Internet Explorer  da Proxy Ayarlama


Internet Explorer'ı kapatın ve yeniden açın. Artık yabancı sitelere erişebileceksiniz.

Önemli Not: Verdiğimiz Proxy sadece örnektir ve muhtemelen siz girdiğinizde işe yaramayacaktır. İstediğiniz takdirde Google'dan arayarak rahatlıkla bulabilirsiniz.Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
18.06.2010