Google Chrome'da Kaydedilmiş Şifreleri Silmek

Google Chrome'da daha önce kaydetmiş olduğunuz şifreyi bir kaç tıklama ile silebilirsiniz.

Google Chrome, sade ve hızlı oluşunun yanında şifre kaydetme ve form bilgilerini kaydetme özellikleriyle internet üzerinde yaptığımız işleri daha da kolaylaştırıyor.

Fakat gün gelip bu kaydedilmiş şifreleri silmek ya da değiştirmek istediğimizde Google Chrome'un tavrı değişiyor ve bu işlemi yaptırmak istemiyormuş gibi ilgili menüyü bizden gizlemeye çalışıyor sanki :)

İşin aslı Google Chrome'un sadelik ve pratiklik felsefesinin bir sonucu olarak bu işlemi fazla öncelikli olarak görmemiş olmalılar ki 3-4 tıklama ile ulaşılan bir yere koymuşlar.

Tüm kaydedilmiş şifreleri temizlemek isterseniz CTRL+Shift+DEL tuş kombinasyonuyla erişilen Tarama Verilerini Temizle ekranından Şifreler kısmını seçili bırakıp tarama verilerini temizle demeniz yeterli oluyor.

Eğer sadece bazı şifreleri temizlemek ya da kaydedilmiş şifreleri görmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla yapabilirsiniz:

Google Chrome indir

1) Google Chrome'un sağ üst köşesinde bulunan Menü simgesine tıklayın ve açılan listeden Ayarlar yazısına tıklayın,

Google Chrome da Kaydedilmis sifreleri silmek 01

2) Sayfanın içerisinde biraz aşağıya ilerleyin ve Gelişmiş Ayarlar yazısına tıklayın

Google Chrome da Kaydedilmis sifreleri silmek 02

3) Gelişmiş Ayarlar içerisinde Şifreler ve Formlar bölümünde Kaydedilen şifreleri yönetin yazısına tıklayın

Google Chrome da Kaydedilmis sifreleri silmek 03

4) Açılan Şifreler penceresinde Kayıtlı şifreler bölümünde websitesi + şifre şeklinde listeyi göreceksiniz. Bu şifrelerin yanlarında bulunan X işaretine basarak silebilir ya da Göster yazısına tıklayarak şifreyi görebilirsiniz.

Google Chrome da Kaydedilmis sifreleri silmek 04

Göster seçeneği özellikle unutulan şifreler için oldukça iyi bir kurtarıcı fakat bu durumun bir kötü yanı var o da bu kayıtlı şifreler için Mozilla Firefox'da olduğu gibi bir asıl şifre (master password) korumasının bulunmaması. Dolayısıyla bilgisayarınızın başına oturan başka birisi bu menüye girip kaydedilmiş şifrelerinizi görebiliyor.

Google, bu konuda çalışma yapıyor ve şuan Google Chrome'un açık kaynak kodlu kardeşi olan Chromium'da bu özellik aktif olarak yer alıyor. Kısa bir süre içinde de Google Chrome'a dahil edileceğini düşünüyoruz.Ekleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
22.09.2015