Internet Explorer'da kilitli başlangıç sayfasını değiştirme

Internet Explorer'ın başlangıç sayfası, bazı zararlı yazılımlar (malware) nedeniyle kilitlenir ve değiştiremezsiniz. Böyle bir sorun yaşıyorsanız aşağıda anlattığımız adımları uygulayarak bu kilidi açabilirsiniz.

Başlangıç sayfası kilidi aslında Microsoft'un eklediği bir yönetimsel özelliktir. Fakat bazı kötü niyetli yazılımlar ya da kötü niyetli web siteleri kendilerini başlangıç sayfası olarak atadıktan sonra bu özelliği aktif ederek kullanıcıların her defasında kendi sitelerine girmelerini sağlarlar.

Internet Explorer başlangıç sayfası kiliti aktif edildiyse Internet Seçenekleri aşağıdaki gibi görünür.

Internet Explorer da kilitli başlangıç sayfasını değiştirme

Bu kilidi devreden çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Başlat menüsünden Çalıştır'a gelin (Eğer Vista ya da Windows 7 kullanıyorsanız Windows Tuşu+R yaparak Çalıştır'a ulaşabilirsiniz)

  • Çalıştır penceresinde regedit yazıp ardından Tamam'a tıklayın.Internet Explorer da kilitli başlangıç sayfasını değiştirme
  • Açılan Kayıt Defteri Düzenleyicisi içerisinde sırasıyla;

HKEY_LOCAL_MACHINE>SOFTWARE>Policies>Microsoft>Internet Explorer>Control Panel anahtarlarını yanlarındaki + işaretlerine tıklayarak açın. Sağ tarafta göreceğiniz HomePage isimli objeyi çift tıklayın, Değer verisi alanını 0 (sıfır) yapın ve Tamam'ı tıklayın.

Internet Explorer da kilitli başlangıç sayfasını değiştirme

Bu değişiklikten sonra tüm Internet Explorer sayfalarını kapatın ve ardından yeni bir Internet Explorer açıp Araçlar > Internet Seçenekleri'ne girin ve Giriş Sayfası'nın durumuna bakın, eğer sayfa hâlâ kilitli durumdaysa aşağıdaki işlemi de yapmanız gerekiyor.

Tekrar Kayıt Defteri'ni açın, bu sefer

HKEY_CURRENT_USER >Software >Policies >Microsoft >Internet Explorer >Control Panel anahtarını açın, sağ tarafta bulunan HomePage'i çift tıklayın ve Değer Verisi olarak 0 (sıfır) verin ve Tamam'ı tıklayın. Kayıt Defteri'nden çıkın ve ardından tüm Internet Explorer pencerelerini kapatın, tekrar açtığınızda artık Giriş Sayfası'nı değiştirebileceksiniz.

Internet Explorer\ da kilitli başlangıç sayfasını değiştirmeEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
21.05.2014