USB belleğinizi yazma korumalı yapınEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
29.05.2012

Bilgisayarınızda bir antivirüs yazılımı kullanıyorsanız; USB belleğiniz dahil, tüm bilgisayarınızdaki verileri tehlikeli ve zararlı saldırılardan koruduğunuzu düşünebilirsiniz.

Fakat günümüzde sürekli gelişen virüsler, bu antivirüs yazılımlarını bir şekilde atlatıp kendilerini USB bellekler gibi taşınabilir ortamlara kopyalar ve bu sayede daha çok bilgisayara yayılma görevlerini başarı ile yerine getirirler.

Bu tür virüslerin denediği her türlü sanal saldırı girişimini boşa çıkaran, oldukça basit bir çözüm yolu bulunuyor.Eğer şanslı iseniz bazı USB belleklerde (eski 1.44 MB boyutundaki emektar disketlerde bulunan,sürgülü yazma koruma düğmesi gibi) yazma koruması bulunuyor.

Eğer USB belleğinizde bu özellik yoksa fazla üzülmenize gerek yok. USB WriteProtector adındaki program yukarıda bahsi geçen düğme gibi çalışan bir yapıya sahip. Oldukça küçük dosya boyutuna (450KB) sahip olmasının yanısıra, herhangi bir kurulum gerektirmeden tek tıklama ile USB belleğinizde yazma korumasını aktif hale getiriyor.

'Yazma Koruması' aktif olduğu durumda, her türlü virüsün USB belleğinizde yeni bir dosya oluşturma girişimini oldukça güvenli bir şekilde engelliyor.


USB yazma koruması - USBWriteprotector


Programı çalıştırdığınızda, önünüze gelen pencerede öncelikle istediğiniz dil ayarını seçip, daha sonra aşağıdaki seçeneklerden "USB yazma koruması AKTİF" seçeneğini tıklıyorsunuz, bunun ardından "Kapat" a basmanız yeterli. Artık hiç bir virüs USB belleğinizi bulaşamaz!

Eğer USB belleğinize gerçekten birşeyler yazmak istediğiniz de ise bu sefer diğer seçenek olan "USB yazma koruması PASİF" seçmek yeterli oluyor.

Not: USB yazma koruması, yalnızca programı çalıştırdığınız bilgisayarda geçerli oluyor, usb belleği başka bir bilgisayara taktığınızda koruma özelliği olmayacaktır.