Oyun Dünyasına Damga Vuran KadınlarEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
27.05.2010

Hem oyuncu hem de geliştirici olarak erkeklerin ağırlıkta olduğu bilgisayar oyunları dünyasına etki eden 10 başaılı kadın...

Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlarİnternetetn strateji oyunları, spor oyunları, en iyi oyunlar, en kötü oyunlar gibi pek çok Top 10 listesi bulunuyor. Ancak Gaming Angel's şirketinin kurucusu Trina Schwimmer son 10 yılda bilgisayar oyunları dünyasına etki eden, katkıda bulunan en önemli 10 başarılı kadının listesini hazırlayarak farklı bir çalışma yapmış.

Listedeki kadınların hepsi çalıştıkları oyunlar ve oyun şirketlerinde başarı sağlayarak sektöre büyük katkılar sağlamış; kadınları bilgisayar oyunlarına çekmiş ve sektöre girmek isteyen kadınlara ilham kaynağı olmuşlar.

Biz de sizin için bu farklı listeyi çevirip yayına hazırladık. Gelin, oyun dünyasını değiştiren ve zenginleştiren bu başarılı kadınları tanıyalım.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar10. Trixie360 lakaplı Christie Philips Carter Xbox 360 oyuncu topluluğunu bir adım öteye götürdü. Xbox 360 ünlülerle oyun oynama, oyunculardan ve oyun dünyasından öne çıkanlar gibi organizasyonlar düzenleyerek oyuncuları bir araya getiriyor. Ayrıca kadın Xbox oyuncularının toplanıp konuşabildikleri GamerChix'in de kurucusu. Oyuncular tarafından her zaman ulaşılabilir olan Christie şu an Xbox Live'ın sosyal medya lideri.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar

9. Nintendo'nun Satış ve Pazarlama bölümünün idari başkan yardımcısı olan Cammie Dunaway, Nintendo'daki en güçlü insanlardan biri. Nintendo DS ve Wii'nin kadın oyunculara ulaşmasını sağlıyor.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar8. Deborah Mars, Fat Princes (PSN) oyununu geliştiren Santa Monica Studio'nun yapımcılarından. Prensesi kurtarma oyunlarıyla dalga geçen ve konsepti tümüyle ters çeviren Fat Princes pek çok ödül kazandı ve oyun sitelerinden övgüler aldı. Oyunda prensesin kaçırılmasını zorlaştırmak için mümkün olduğu kadar çok şey yemesini sağlayıp şişmanlatmaya çalışıyoruz.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar7. Naughty Dog ekibinden Amy Henning Uncharted ve Uncharted 2 oyunlarında yaratıcı direktör olarak çalıştı. Özellikle Uncharted 2 pek çok site tarafından 2009 senesinin en iyi oyunu seçildi. Oyun oscarlarında da ödülleri silip süpüren Uncharted 2'de ses ve hikayeye büyük önem veren Henning oyunların kalitesini artırıyor.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar

6. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde Interaktif Medya programında öğretim görevlisi olan Kellee Santiago, ThatGameCompany'nin kurucularından. Oyuncuların duygularını harekete geçirme üzerinde çalışan şirketin Playstation 3 için geliştirdikleri flOw ve Flower adlı oyunlar farklı yapıları ve estetik güzellikleriyle pek çok kesimden kullanıcının beğenisini topladı.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar5. Megan Gaiser Her Interactive'in başkanı ve Ceo'su. Her Interactive'de genç kızlara yönelik zeka oyunları geliştiriyor. Özellikle Nancy Drew serisi oldukça popüler. Her Interactive daha çok genç kızın oyun dünyası ile hobi ya da kariyer fırsatı olarak değerlendirmesini sağlıyor.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar4. Microsoft'un popüler XBOX 360 oyunu Halo'nun Corrinne Yu etkileyici bir kadın. Rock yıldızı gibi giyinip programcılık teorilerinden bahseden Yu, oyun sektörüne girmek isteyen kadınlara ilham veriyor.


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar3. Jade Raymond Ubisoft'un son zamanlardaki en popüler oyunu Assasins Creed'in yapımcısı. Sims Online gibi projelerde de yapımcılık yapan Jade, erkeklerin güzellik üzerine olan ön yargılarını yıkıyor: Neymiş hem güzel hem de yetenekli olmak mümkünmüş...


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar2. Kim Swift oyun dünyasını Portal oyunu ile şoke etti. Swift mezun olur olmaz Valve tarafından işe alındı ve hem basit oyunlardan hoşlananlara hem de sıkı oyunculara hitap eden Portal oyuun ile pek çok ödül aldı. Şu an Airtight Games'de çalışan Kim çok çeşitli oyuncu kitleleri için oyun geliştiriyor


Oyun Dünyasına Damga Vuran Kadınlar1. Sims oyununda (2000) yaptığı çalışmalarla Lucy Bradshaw listenin zirvesinde. Lucy ve Maxis ekibi, eklenti paketleri ile şimdiye kadarki en iyi satış rakamlarına sahip oyunlardan biri olan Sims'i yarattılar. Sims geliştirilirken amaçlanan hedeflerden biri de kadınları oyun dünyasına çekmekti ki bunda da büyük bir başarı sağlandı. Lucy Bradshaw şu an Spore oyunu ve eklentileri üzerinde çalışarak sektörü ileri götürmeye devam ediyor.