Worms World PartyEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Worms World Party, Team 17 tarafından geliştirilen, iki boyutlu ve yok edilebilir oyun ortamında geçen, sevimli kurtçukların birbirlerini yok etmeye çalıştıkları, bağımlılık yaratan, tura dayalı oyunlar serisinin 2001 yılında çıkan sürümüdür.

Worms; Team 17 tarafından geliştirilen, iki boyutlu ve yok edilebilir oyun ortamında geçen, sevimli kurtçukların birbirlerini yok etmeye çalıştıkları, bağımlılık yaratan, tura dayalı oyunlar serisidir. Yıllar içinde çeşitli sürümleri çıkmış olan oyun, bir klasik haline gelmiş iki boyutlu oyun anlayışını yıllarca korumuştur. Bu süre zarfında yalnızca 3 tane üç boyutlu sürümü çıkmış olan oyun bir çocuk oyununu andırmasında rağmen her yaştan oyun severi kendine çekebilmeyi başarmıştır. Worms World Party oyunu ise serinin 2001 yılında çıkan sürümüdür. Kendinden önceki sürüm olan Worms Armageddon ile genel olarak aynı özellikleri içermesine rağmen WWP, çok oyunculu modları daha ön planda olan ve internet üzerinden oynama özelliği bulunan bir oyundur.

Worms World Party

WWP, önceki sürümü Worms Armageddon gibi, oyun kuralları konusunda geniş bir seçim özgürlüğü sunuyor. Her iki oyun da kişiselleştirme konusunda hat safhaya ulaşmıştır. Herhangi bir oyun yaratırken takımları, oyun alanını ve oyun kurallarını pek çok alternatif arasından seçerek tamamen size özel takımlar ve oyunlar oluşturabilmeniz mümkün.

Oyunun ana menüsünde 4 seçenek mevcut. Tek Oyunculu oyun, Çok Oyunculu oyun, İnternet oyunu ve Seçenekler.

Tek Oyunculu oyun modunda bilgisayar kontrollü kurtçuklara karşı hızlı (rastgele) bir oyun başlatabilir, antrenmanda oyun ile ilgili kontrolleri öğrenebilir, görevler kısmında çeşitli görevleri tamamlamaya çalışır ve kişiselleştirdiğiniz oyun özelliklerinde bilgisayar kontrollü kurtçuklara karşı savaşırsınız.

Çok Oyunculu modu ise oyun alanını (haritayı), oyun türünü ve takımları sizin belirlediğiniz oyunlarda aynı bilgisayarda arkadaşlarınıza karşı oynayabilmenize olanak verir. WWP'nin getirdiği bir yenilik olan "wormpot" ile klasik oyun anlayışının dışına çıkabilmek mümkün. Oyunda bulunan 35 farklı wormpot, çok ilginç özellikler içeriyor. Örneğin "God Mode" (Tanrı Modu) seçildiğinde kurtçuklar suya düşmedikleri sürece ölümsüz oluyorlar; "Fort Mode" (Kale Modu) seçildiğinde ise iki farklı adada bulunan kalelerdeki kurtçuklar birbirleri ile savaşıyorlar. WWP'nin en güzel özelliklerinden biri olan aynı bilgisayarda birden çok oyuncunun oynayabilmesi, bu yeni özellik ile çok daha zevkli hale gelmiş.

İnternet üzerinden oynama imkanı da sunan WWP sayesinde artık uzak konumdaki Worms severler ile karşılıklı oyunlar oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yalnızca aynı bilgisayar üzerinden karşılıklı oynayabildiğiniz Worms oyunu artık internet oyunu sayesinde sınırları ortadan kaldırıyor.

Worms World Party

Seçenekler menüsünde ise oyunun kişiselleştirme özelliklerini daha net görebilmek mümkün. Burada takımları düzenlemek, oyunda kullanılan silahların özelliklerini değiştirmek, yeni bir oyun alanı yaratmak gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Oyundaki seçeneklerin en dikkat çekici yanı takım yaratma ekranındaki zafer kazanıldığında çalınacak sesler kısmında İstiklal Marşı'nın bulunmasıdır.

Kurtçukların ölümcül silahlarla birbirleri ile savaştığı tura dayalı oyun serisi Worms'un World Party oyununu 60 dakika ile sınırlı deneme sürümü içerdiği çeşitli yenlikler ve İnternet üzerinden karşılıklı oyun imkanı ile yine "kurtçuk-sever"lere eğlence dolu dakikalar sunuyor.