iMOVIO iKIT minik bilgisayarEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

7 inç'lik netbook bilgisayarları dahi büyük bulanlara güzel bir haberimiz var. IMOVIO şirketi taşınabilir bilgisayar kavramına farklı bir bakış açısı getirerek; minik bir dizüstü bilgisayara benzeyen iKIT elüstü (handtop) bilgisayarı piyasaya sürdü.

iKIT 10 yıl önce kullandığımız PDA'ların boyutlarına sahip fakat QWERTY klavyeye sahip ve WI-FI aracılığıyla 3G hızlarında internete bağlanabiliyor.

iKIT

Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip iKIT, 175$'lık fiyat etiketiyle satılıyor. Cihazın, yerleşik Web kamerası da bulunuyor. Ürünün işletim sistemine Web tarayıcısı, elektronik posta ve anlık mesajlaşma işlevlerini yerine getiren yazılımlar yüklü olarak geliyor. 3G bağlantısı gözümüze ilk çarpan eksikliklerden olsa da, standart bir kablosuz ağa bağlanarak İnternet erişimine sahip olabiliyor. Ayrıca Bluetooth aracılığıyla telefonunuza bağlayıp; telefonun yüksek hızlı İnternet bağlantısından yararlanabiliyorsunuz.

Şirket yetkilileri ürünü; Gsm operatörlerine ve perakendecilere sağlamak için görüşmeler yürüttüklerini belirttiler.

iKIT iKIT

Ürün incelemesi yapan bazı editörler IMOVIO iKIT'i, Palm'ın üretmekten vazgeçtiği Foleo ile karşılaştırma hatasına düşerek ürüne haksız eleştiriler yöneltiyorlar. Foleo'nun telefon desteği olduğunu, gömlek cebine sığmadığını ve iKIT'in üç katı fiyat etiketine sahip olmasının planlandığını göz önüne almıyorlar. Foleo fizibilitesi iyi yapılmamış bir fikrin pratiğe dökülmüş hali olacak ki, Palm seri üretime başlamadan tüm projeyi iptal etmişti.

iKIT'i, ölü doğan Foleo ya da diğer rakiplerinden ayıran temel noktayı açık kaynak kodlu bir işletim sistemi desteklemesi ve bir arada çok özellik sunma gibi bir iddiasının olmayışı şeklinde anlatabiliriz.

Cihazın teknik özelliklerine baktığımızda; 128MB'lik ROM bellek ve 64MB'lik SD bellek taşıdığını, 0.3 megapiksellik Web kamerası olduğunu, Micro SD kart girişi sayesinde; 8GB'a kadar ek depolama alanı sunduğunu, Bluetooth 2.0 ve Wi-Fi kablosuz bağlantı biçimlerini desteklediğini ve kalbinde 312 MHz'de çalışan Marvell PXA270 modeli işlemci taşıdığını görüyoruz. IMOVIO yetkileri, iKIT'in 250 saatlik bekleme süresi ve 3 saat de aktif kullanım süresi sunduğunu belirtiyorlar.