uTorrent ile Torrent Yapmak

Popüler torrent paylaşım programı uTorrent ile torrent oluşturmak çok kolay...

uTorrent İle Torrent Yapmak

Torrent günümüzün en popüler paylaşım yöntemlerinden birisidir. Torrent ile arkadaşlarınız ya da başkalarıyla paylaşmak istediğiniz müzik, video, resim, program vb. dosyalarınızı paylaşabilirsiniz. Tabii telif haklarına, paylaşılması yasak dosyalara dikkat etmek gerekir.

Bu eğitimimizde nasıl torrent yapılacağını göreceğiz. Eğitim için basit ve kullanışlı olması sebebiyle çokça tercih edilen torrent programı uTorrent'i kullanacağız. Eğer bilgisarınızda uTorrent programı kurulu değilse aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

uTorrent indir

1) Programı açtıktan sonra CRTL+N veya Dosya > Yeni Torrent Yap seçeneği ile torrent oluşturmaya başlayabiliriz.

uTorrent İle Torrent Yapmak

2) Karşınıza gelen pencerede "Dosya ekle" butonuna tıklayıp torrent yapmak istediğimiz dosyayı seçiyoruz. Eğer birden fazla dosya var ise de "Dizin ekle" butonuna tıklayıp dosyaların bulunduğu klasörü seçiyoruz.

uTorrent İle Torrent Yapmak

3) Ardından Yeni Torrent Oluştur penceresinde torrent özelliklerinin altındaki izleyiciler kısmına torrent dosyanıza ekleyeceğiniz izleyici (tracker) adresini yazıyoruz.

uTorrent ile gelen standart izleyiciler haricinde eğer kendimiz de bir izleyici eklemek istersek izleyici bağlantıları arasında bir satır boşluk bırakmamız gerekiyor. İzleyici adreslerini kullandığınız torrent sitelerinde bulabilirsiniz Örnek bir tracker adresi "udp://tracker.openbittorrent.com:80/announce" şekildededir.

4) Diğer bölümünün altındaki "Göndermeye başla" seçeneğini işaretleyip "Oluştur ve farklı kaydet..." butonu ile torrent dosyanızı kayıt edip dosya paylaşımına başlayabilirsiniz.

uTorrent İle Torrent Yapmak

İndirdiğiniz torrentin yeri paylaştığınız dosya ile aynı olmalıdır; bu sayede gönderme işlemi yapabilirsiniz. Aksi halde yeniden dosyayı indiriyormuş gibi gözükürsünüz. Oluşturduğunuz torrent dosyasını istediğiniz kişilere e-posta ile gönderebilir veya tercih ettiğiniz torrent sitesine, Rapidshare benzeri dosya paylaşım sitelerine yükleyip paylaşabilirsiniz.Ekleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
23.05.2012