Tarayıcı reklamlarını engellemek için geliştirilmiş 4 ücretsiz proxy

'Google Chrome' tarayıcısında (ya da herhangi başka bir internet tarayıcısında) reklamları engellemek için kullanabileceğiniz 4 tane ücretsiz Proxy

Tarayıcı reklamlarını engellemek için geliştirilmiş 4 ücretsiz proxyDiyelim ki, 'Google Chrome' tarayıcısını test ettiniz ve bu internet tarayıcısından hoşlandığınıza karar verdiniz. Ayrıca artık ana internet tarayıcısı olarak, bu uygulamayı kullanabileceğinizi düşünmeye başladınız. Fakat son anda fark ettiniz ki, bu uygulamada herhangi bir reklam engelleyici sistemi bulunmuyor. Ne mutlu ki kullanabileceğiniz, bu işi rahatlıkla başarabilecek olan, birkaç tane ücretsiz ve çok küçük boyuta sahip, filtreleme Proxy uygulamaları bulunuyor.

Bu uygulamaların en harika yönü ise, 'Google Chrome' tarayıcısı dahil olmak üzere, tüm internet tarayıcılarında reklamları engelleme işlemini, rahatlıkla başarabiliyor olmalarıdır.

Bu uygulamaların kısaca tanıtılacağı listeye geçmeden önce, uygulamalardan bazılarının çok uzun zamandan beri güncellenmediğini bilmeniz gerekir. Fakat aynı zamanda da, içerik filtreleme işlemi oldukça sıradan ve tek düze bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı en eski uygulamalar bile, kolaylıkla bu filtreleme işlemini başarabiliyorlar. Ayrıca tüm engelleme kurallarını her zaman, tamamen kendi istediğiniz hale getirebiliyorsunuz.

  • 'CyberGuard WebWasher Classic' Proxy uygulaması, harika bir alternatif seçenek olarak öne çıkıyor. Bu uygulama, oldukça küçük boyutlu, çok hızlı ve inanılmaz derecede kişiselleştirilebilir bir uygulamadır. Bu uygulama, açılan pencereleri, scriptleri, başvuranları (Referrer), çerezleri, önekleri engelleyebilmek gibi bazı ekstra özelliklere sahip bulunuyor. Yeni filtreleri kurmak, inanılmaz derecede kolay bir şekilde gerçekleşiyor ve bu filtreler, yükleme sürelerinde gözle fark edilebilir bir gecikmeye neden olmuyorlar. Bizim test ettiğimiz uygulamalar arasında, 'CyberGuard WebWasher Classic' Proxy uygulaması kesinlikle favori uygulama olmayıhakediyor.
  • 'Proxomitron' Proxy uygulaması, çok kötü bir grafiksel kullanıcı ara yüzüne sahip olan bir uygulamadır. Fakat bu uygulama, gerçekten görünümünü önemsememenizi sağlayacak kadar güzel bir şekilde çalışabiliyor. (Ayrıca, uygulamanın kullanıcı ara yüzünden gerçekten ciddi anlamda nefret ettiyseniz, kendi 'bitmap' dosyalarınızı oluşturup, uygulamanın görünümünü değiştirebilirsiniz.) Bu uygulama kullanıcıya, inanılmaz derecede esnek olan engelleme kurallarını sunuyor. Ayrıca varsayılan engelleme ayarları ise, gerçekten gereğinden fazla verimli bir şekilde çalışabiliyor. Engellenen reklamlar, [Köşeli parantez içinde kırmızı renkli metinler halinde] görünüyorlar ve sayfa yükleme süreleri, kullanıcıda olumsuz bir his uyandıracak şekilde etkilenmiyor.
  • 'iReject Trash' Proxy uygulaması, oldukça küçük bir boyuta (Sadece 200 KB) sahip olan ve inanılmaz derecede güzel çalışan bir uygulamadır. Bu uygulamanın kayıt görüntüleme sistemi, ziyaret ettiğiniz internet sayfalarının iç yüzünü kavramanıza olanak sağlayan, ilginç bir bakış açısı sağlıyor. Örneğin, 'CNET.com' sitesi, 33 tane engellenen öğeye sahip bulunuyor. Programda orijinal olarak gelen engelleme ayarları, gerçekten oldukça başarılı ve bu ayarların kuralları ise, tamamen kişiselleştirilebilir bir yapıya sahip bulunuyor. Sunuculara, şekil düzenine veya resim boyutlarına göre, istediğiniz şekilde filtreleme yapabiliyorsunuz. Sayfa yükleme süreleri ise, bazı belirli sitelerde biraz yavaş kalıyor.
  • 'Privoxy' Proxy uygulaması ise, bir diğer alternatif seçenek olarak öne çıkıyor. 'Privoxy' uygulaması, diğer uygulamalara göre biraz daha düşük teknolojili bir seçenek gibi görünüyor. Yapmak istediğiniz tüm konfigürasyon ayarları, bazı metin dosyalarını düzenleyerek uygulanabiliyor. Fakat bunun yanında bu uygulama, sisteminizin işlemcisi üzerine çok düşük bir yük bindiriyor ve hiçbir ayar yapmasanız bile, gerçekten güzel bir iş çıkarabiliyor. 'Privoxy' uygulamasını kullanırken, sayfa yükleme sürelerinde herhangi bir değişiklik kesinlikle göze çarpmıyor.

Ayrıca, burada tanıtılan Proxy uygulamalarının dışında, reklamları engellemekiçinkullanabileceğiniz binlerce farklı uygulama bulunuyor. Bundan dolayı, sadece bir reklam engelleme sistemine sahip olmadığı için'Google Chrome' tarayıcısından vazgeçmemelisiniz. Bu Proxy uygulamalarından birisini yükleyip, daha sonra bu tarayıcıya bir şans daha verip, bir kez daha deneyin. Eminim, 'Google Chrome' hakkındaki düşünceleriniz tamamen değişecektir.
Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
15.10.2010