PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

PayPal hesabı nasıl açılır ve kredi kartı ile banka hesabı nasıl tanımlanır bu resimli eğitimde görebilirsiniz.

PayPal, kullanıcıların online olarak para transferi yapmasına olanak sağlayan dünyanın en çok kullanılan servislerinden biridir. PayPal ile güvenli bir şekilde online olarak ödemeler yapabilir ya da para alabilirsiniz. Örneğin ülkemizde de kullanılan çeşitli siteler kullanıcılardan aldıkları ya da kullanıcılara yaptıkları ödemeleri PayPal aracılığı ile yaparlar. Bu eğitimimizde PayPal hesabı açma, Paypal hesabına kredi kartı tanımlama, PayPal'dan para gönderme vb. temel işlevlerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

1. Adım
PayPal.com.tr adresindeki "Hesap Açın" butonuna tıklayın.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

2. Adım
Yönlendirilen sayfada iki çeşit hesap türü göreceksiniz. Devam etmek için tercih ettiğiniz hesap türünün altındaki Hesap açın düğmesine tıklamanız gerekiyor.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

Ticari hesapta bireyselden farklı olarak çok kullanıcılı erişim, işletme adı ile faaliyet gösterme, işletme raporları gibi ekstra özellikler bulunmaktadır. Standart ödeme alma, ödeme yapma, alışveriş vb. işleri için bireysel hesabı tercih edebilirsiniz.

3. Adım
Burada iletişim bilgileriniz, adınız soyadınız vb. gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Şifrenizin büyük, küçük harf; sayı, sembol kullanmanızı tavsiye ederim. Ne de olsa parayla ilgili işlemlerin yapılacağı bir yer olduğu için şifrenizin kuvvetli olmasında fayda var. Ayrıca kullandığınız buraya gireceğiniz e-posta adresini de unutmayın ödeme yapmak ya da ödeme almak için bu e-posta adresini kullanacaksınız.

Bilgilerinizi girdikten ve kullanıcı sözleşmesini okuduktan sonra (Aslında kullandığınız her sitenin kullanıcı sözleşmesini okumanızda fayda var.) En alttaki "Kabul edin ve Hesap Oluşturun" butonuna tıklayın.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

Bu adımda Kredi Kartınızı kartı bilgilerinizi girebilirsiniz. PayPal hesabınıza para aktarmak ya da hesaptaki parayı nakde çevirmek için hesaba bağlı bir kredi kartı olması gerekmektedir. Eğer Kredi Kartı bilgilerinizi o an girmek istemiyorsanız Hesabıma Git'e tıklayabilirsiniz. Böylece PayPal hesabınızı oluşturmuş oldunuz.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

PayPal Hesabını Onaylatma
Paypal hesabınızı onaylatmadığınız sürece PayPal'ı çeşitli sınırlar dahilinde kullanabilirsiniz. Örneğin para gönderme limitlidir. Bu limit tükendiğinde artık Paypal'ı kullanarak para gönderimi yapamazsınız. Benzer şekilde her ay çekebileceğiniz tutar da onaysız hesaplarda sınırlıdır.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

Para gönderme kısıtlamasını kaldırmak için kredi kartınızı tanımlayıp onaylamanız, aylık çekim limitini kaldırmak içinse kredi kartı ya da banka hesabınızı tanımlatıp onaylatmanız gerekmektedir. Banka hesabınızı tanımlamanız PayPal'daki paranızı nakit olarak çekebilmenize de olanak sağlar.

Kredi Kartı Tanımlama ve Onaylama

1. Adım
Hesap oluşturma sırasında Kredi Kartı bilgilerinizi girmemişsiniz "Kullanıcı Profili" menüsündeki "Kredi Kartı Ekleyin veya Düzenleyin" seçeneğini tıklayın. Eğer eklediyseniz 2. Adıma geçebilirsiniz.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

Bu bölümde öncelikle kart türünü seçin böylece kart bilgilerini gireceğiniz alanlar açılacaktır. Fatura adresi olarak da hesap açma sırasında girdiğinizden farklı bir adres kullanmak istiyorsanız "Fatura adresi için başka bir adres girin" seçeneğine tıklayın ve istediğiniz adresi girin.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

Kart bilgilerinizi girdikten sonra "Kart Ekleyin" butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Kartınız eklendikten sonra açılan sayfada Devam'a tıklayarak kartınızı onaylama işlemini başlatabilirsiniz. Bunun hakkında detaylı bilgiyi 2. adımda bulabilirsiniz.

2. Adım
Paypal kartın size ait olduğunu kontrol etmek için bir güvenlik prosedürü uyguluyor. Onaylama işlemi için kartınızdan bir miktar para çekiliyor ama merak etmeyin onaylama işleminden sonra bu para geri iade ediliyor.

Birinci adımdaki işlemleri takip ettiyseniz kart ekleme tamamlandığında açılan sayfada Devam butonuna tıklamanız yeterli.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

Eğer kart bilgilerinizi hesap açma sırasında girdiyseniz Ana sayfadaki "Onaylı Olun" yazısına tıklayın ve açılan sayfada "Devam" butonuna tıklayın.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

Onaylama işlemini tamamlamak ve çekilen paranın geri yatmasını sağlamak için kart ekstreniz kontrol etmeniz gerekiyor. Paypal'ın çektiği ücret 2 ila 3 gün içinde ekstrenize yansıyacaktır. Hesap özetinde 4 haneli bir PayPal kodu göreceksiniz.

PayPal hesabınızın ana sayfasındaki "Onaylı Olun" bağlantısına tıklayın ve açılan pencereye ekstrenizdeki PayPal kodunu girip "Kartı Onayla" butonuna tıklayın.

Banka Hesabı Ekleme

1. Adım
Kullanıcı profili altındaki "Banka Hesabı Ekleyin veya Düzenleyin" seçeneğine tıklayın.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

2. Adım
Bu bölümde Bankanızın adını ve hesabınızın 26 haneli IBAN numarasını boşluksuz olarak girip "Devam"a tıklayın. IBAN numarasını bankanızdan öğrenebilirsiniz.

PayPaL Hesabı Açma ve Onaylatma

3. Adım
Eğer girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan eminseniz "Gönder"e tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

PayPaL Hesabı Açma ve OnaylatmaEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
26.09.2011