Kendi Wikipedia'nızı Yaratın

Ünlü Wikipedia gibi bir "wiki" sitesi oluşturmak ister misiniz?

Ünlü Wikipedia gibi bir "wiki" sitesi oluşturmak ister misiniz?

Öncelikle "wiki"nin tanımını yapalım. Hawaii dilinde "hızlı" anlamına gelen wiki sözcüğünden türemiş olan Wiki, kullanıcıların yeni sayfa yaratmalarına, sayfalarda düzenlemeler yapmalarına ve bu sayfaları birbirine bağlamalarına olanak veren bir yazılımdır.

Kendi Wikipedia nızı Yaratın

Peki, neden bir wiki yaratmak isteyesiniz?

Belirli bir konu hakkında geniş katılımlı güncel bir bilgi havuzu oluşturmak için kendi wiki'nizi yaratabilirsiniz. Örneğin; eğlenmeyi seven bir insansınız ve şehrinizde bulunan eğlence mekanları hakkında bir bilgi bankası oluşturmak istiyorsunuz.

Bir wiki oluşturarak işe başlayın. Sizin gibi eğlence düşkünü kullanıcılar wiki'nize eğlence mekanlarının isimleri, konumları ve eğlence anlayışları ile ilgili bilgiler girerek şehrinizin eğlence bilgi bankasını oluştursunlar.

Böylesine bir wiki sitesini ya da tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda oluşturulmuş kullanıcı etkileşimli bir ansiklopediyi WetPaint sitesinin yardımı ile oluşturabilirsiniz. WetPaint sayesinde birkaç basit işlem ile kolaylıkla kendi wiki'nizi oluşturabilmeniz mümkün.

WetPaint ile 3 adımda siteniz hazır.

Birinci adımda sitenizin adı, adresi ve kategorisi hakkında bilgileri girin ve sitenizde kimlerin katkısı olacağını belirleyin.

İkinci adımda siteniz için mevcut seçenekler arasından bir görünüm seçin. Bu taslağı daha sonra değiştirebilmeniz mümkün.

Üçüncü ve son adımda ise WetPaint üyelik bilgilerinizi girin.

Son adımı da tamamladıktan sonra artık siteniz hazır. Davet ettiğiniz ya da başka kaynaklardan sitenize gelen kullanıcıların katılımı ile kendinize bir "Wikipedia" yaratmaya hazır olun.Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
02.10.2010