Joomla 1.5 Kurulumu

Site yapmak isteyen ama nasıl yapıldığını bilmeyen kişiler artık Joomla ile kolaylıkla kendi web sitelerini yapabiliyor.

joomla

Joomla bir web sitesi sahibi olmak isteyenler için tasarlanmış kullanımı ve kurulumu kolay bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynak kodu sayesinde geliştirilebilen Joomla, bir çok eklentiye ve arayüze sahip olması nedeniyle kullanıcıların beğenisini topluyor. Kurulumu gerçekleştirmek için Joomla kurulum dosyalarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Joomla 1.5.21 Türkçe indir

Kurulum için indirdiğimiz sıkıştırılmış dosyanın içindekileri, web sitesini kuracağımız sunucuya transfer ediyoruz. Transfer işlemi için Filezilla gibi bir FTP programı kullanılabilir. Transfer işlemi bittikten sonra bir web tarayıcısıyla sitemize gidip kuruluma başlıyoruz.

1) Dil Seçimi
Sitede karşımıza yükleme adımlarının bulunduğu sayfa geliyor. İlk olarak dil seçimini yaptıktan sonra "Sonraki" butonuna basarak ikinci adıma geçiyoruz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

2) Denetimler
Denetimler adımında PHP ile Joomla'nın uyumlu çalışmasıyla ilgili ayarlar bulunuyor. Burada direkt olarak önerlerin ayarları kullanabilirsiniz. Eğer güncel ayarlarınız önerilen ile uyuşmuyorsa Joomla gene de kurulacaktır. "Sonraki" butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

3) Lisans
3. adımda karşımıza Joomla'nın lisans sayfası geliyor burada herhangi bir işlem yapmadan "Sonraki" butonu ile kuruluma devam edebiliriz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

4) Veri Tabanı
Bu adım kurulumun kilit noktası diyebiliriz. Burada gireceğiniz bilgilere dikkat etmelisiniz. Veri tabanı ile ilgili aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekiyor.

Veritabanı Türü: Veritabanımızın türünü seçiyoruz
Sunucu Adı: Bu kısıma veritabanı sunucusu, web sitenizle aynı sunucuda bulunuyorsa localhost olarak kalabilir.
Kullanıcı Adı: Buraya oluşturduğumuz veritabanımızın kullanıcı adını yazıyoruz.
Şifre: Veritabanı şifresini yazıyoruz.
Veritabanı Adı: Veri tabanı ismini giriyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra "Sonraki" butonu ile devam ediyoruz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

Yazdığımız bilgilerde bir yanlışlık varsa karşımıza aşağıdaki gibi bir hata sayfası gelecektir.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

Eğer yazdığımız bilgiler doğru bir şekilde girilmiş ise beşinci adıma geçebiliriz.

5) FTP Ayarları
Web sitenizin bulunduğu sunucuda PHP Güvenli mod özelliği aktif ise siteye resim gönderme, konfigürasyon değiştirme gibi işlemleri yaparken hata alabilirsiniz. Bu sorunla karşılaşmamak için sitenize ait FTP bilgilerini bu alana girerek dosya gönderme ve değişikliklerin FTP üzerinden güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer FTP ayarlarını daha sonra yapmak isterseniz, sonraki sayfaya geçebilirsiniz. Kurulum bittikten sonra yönetim panelinden genel yapılandırma ayarlarına girerek FTP bilgilerini değiştirebilirsiniz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

6) Yapılandırma
Yapılandırma sayfasında ise sitenin adı, site yöneticisinin E-posta adresini girip yönetici paneline girerken kullanacağımız şifreyi ayarlıyoruz. Daha önceden oluşturduğunuz bir siteniz yoksa "Örnek bilgiyi yükle" butonuna basarak örnek site içeriğini sunucuya yüklüyoruz. Eğer daha önceden oluşturduğunuz bir siteniz varsa (Joomla'nın önceki bir sürümü yada Joomla yapısı ile uyumlu olması gerekiyor) "Taşıma Betiğini Yükle" adımını kullanabilirsiniz. Uygun seçimi yaptıktan sonra kuruluma "Sonraki" butonuna basarak devam ediyoruz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

7) Bitiş
Sitemizin kurulumunun tamamlanması için son bir adım kaldı. Sitenin kullanıma açılması için kurulum dosyalarını transfer ettiğimiz dizindeki "Installation" klasörünü siliyoruz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

Sitemizin kurulumunu tamamladık. Şimdi sitenizin admin paneline erişim için www.siteadı/administrator (örneğin: www.programlar.com/administrator) adresine giriyoruz.Kullanıcı adına admin yazıp 6.)Yapılandırma adımında belirlediğimiz şifreyi girerek "Giriş Yap" butonuna basıyoruz. Artık Joomla'nın yönetici paneli ile sitenizin ayarlarını yapabilirsiniz.

Joomla 1.5.21 (Türkçe) Kurulumu

Joomla 1.5.21 (Türkçe) KurulumuEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
02.11.2010