İnternette Nasıl Daha İyi Farkedilirsiniz?

İnternette nasıl daha iyi farkedileceksiniz? Geçenlerde, internette iş arayan bir arkadaşım bana sordu: İsminin sonuna nasıl.com adresi alıyorsun ama daha da önemlisi, potansiyel işverenlerin beni internette daha kolay bulmasını nasıl sağlayabilirim?

İnternette Nasıl Daha İyi Farkedilirsiniz?İş fırsatlarını bulmak için kendi kişisel ve özel ağınızı kullanmak bir kenara, işte; İnternetteki varlığınızı daha belirgin hale getirmek için, internette görünürlüğünüzü arttırmak amacıyla ve internette görünen markanızı daha çekici hale getirmek amacıyla yapabileceğiniz şeylerin listesi:

Bu listedeki maddeleri, en etkin olandan en az etkin olana doğru sıralayacağım ve daha sonra bu maddeleri açıklayacağım.

1. Kendi isminizin olduğu bir domain adı alın.

2.En büyük sosyal ağ sistemlerine kaydolun.

3.İsminizin daha da tanınması ve geniş alanlara yayılması için daha derin ve geniş düşünün.

İlk olarak, bu maddelerin en kolayından ve uygulandığında en hızlı ve etkin çözümü vereninden başlayalım:

1.Kendi Domaininizi Edinin

İsminizden sonra .com gelen bir domain adresinden daha güçlü bir yöntem yok, onu söyleyelim ilk önce. Bu, benim 90'ların ortasında yaptığım ilk şeydi ve "internet için kişiselleştirilmiş araç plakası" adını vermiştim. Kendi adınızın sonuna .com koyarak domain adresi almanın birçok avantajı vardır.

  • İnsanlara, sizi nerede bulabileceklerini açıklamak ve anlatmak daha kolay olacaktır. Eğer isminizi hatırlayabiliyorlarsa, o zaman internette nerede olduğunuzu da hatırlayacaklardır.
  • Diğer taraftan, insanların sizin isminizi hatırlaması için kolay bir yoldur. Kendinizi "Mehmet Yılmaz.com" diye tanıttığınızda hem alışılmamış hem de akılda kalıcı olacaktır. Ancak, isminizi gerçekten bu şekilde yasal olarak değiştirip değiştirmediğinizi soranlar olabilir, buna da hazırlıklı olmak gerek.
  • Arama motorlarında isminizin gözükme olasılığını arttırır.

Bu domain birçok şirket tarafından kısmen daha ucuz olarak sunuluyor olabilir. Yapmanız gereken, isminizi elinizde tutmak için, sadece yıllık kayıt üyeliği ödemektir. Çoğu hosting şirketi (Internet Hizmeti Sağlayıcıları), bunların her ikisini de sizin için sağlar. İnternette isimler, "sona kalan dona kalır" mantığıyla çalışır bu yüzden ne kadar erken ve sık davranırsanız o kadar iyi. Eğer isminiz.com başkası tarafından alınmışsa, aşağıdakileri deneyin:

  • Ad-Soyad.com AdSoyad.com kadar iyi olmasa da en azından .com.
  • AdSoyad.net Popüler bir alternatiftir ancak .net genellikle bir ISP'dir.
  • AdSoyad.org Genellikle bir kar amacı gütmeyen kuruluş adresidir fakat en azından, isminizi internette başkalarının görmesinde yararlı olacaktır.

Bazıları isimleri için .com, .net, .org gibi tüm popüler domain sonlarını alıyorlar. Bu isminizi korumak için iyi bir yoldur ve birçok şirket de bunu yapmıştır ve yapmaktadır. Fakat internette sizi daha görünür kılacak yöntem, sadeceisminizle sınırlı değil. Bir sonraki makalede diğer yöntemlerden de bahsedeceğim.






Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
15.10.2010