İnternette Arama Yapmayla İlgili Püf Noktaları

İnternet, muazzam miktarda bilgi içerir fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulmak bazen çok zor olabilir. Bu yazıda, sizlere birkaç ipucu vererek internet'te yaptığınız aramaları, daha etkin bir hale nasıl getireceğinizi anlatacak, aradığınız sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

1- Anında Arama (Instant Search) Kutusunu Kullanın

Internet Explorer Anında Arama (Instant Search) kutusuna bir anahtar kelime ya da ifade yazın ve daha sonra ENTER'a basın (ya da ALT+ENTER'a basarak arama sonuçlarını ayrı bir sekmede görüntüleyebilirsiniz).

İnternette Arama Yapmayla İlgili Püf Noktaları

Internet Explorer Anında Arama (Instant Search) kutusu

  • CTRL+E'ye basarak farenizle tıklamak zorunda kalmadan arama kutusuna gidebilirsiniz.

2- Adres Çubuğunu Kullanın

Internet Explorer Adres Çubuğu'nda, bir anahtar kelimeyi, Web sayfa ismini ya da bir ifadeyi takiben "Find", "Go" veya "?" yazın ve daha sonra ENTER'a basın. Eğer yapacağınız arama sonuçlarının farklı bir sekmede görüntülenmesini istiyorsanız, yazdığınız ifadeden sonra ENTER yerine ALT+ENTER'a basın.

3- Birden Fazla Arama Motoru Kullanın

Belli bir arama motoruyla istediğiniz şeyi bulamıyorsanız, aradığınız şeyi bulmak için farklı bir arama motoru kullanarak başka bir arama yapabilirsiniz. Internet Explorer'ın arama kutusu size diğerarama motorlarını da ekleme olanağı tanır ve bu arama motorlarının arasında geçiş yaparak arama sonuçlarınızı geliştirme fırsatı verir. Farklı arama motorlarını kullanmayı öğrenmek için, yeni arama motorlarını kurun ya da Internet Explorer'ın kullandığı, varsayılan arama motorunu değiştirin. Bunu yapmak için Internet Explorer'ın sitesinde sunulan farklı arama motorlarını seçebilirsiniz.

4- Daha Etkin Bir Şekilde Arama Yapın

İşte size, arama sonuçlarını geliştirmek için birkaç fikir daha.

  • Adres çubuğunu kullanarak yapacağınız aramalarda, arama çubuğuna ilk olarak "find", "go" ya da "?" yazın.
  • Genel kategoriler yerine özel kelimeler kullanın. Örneğin, köpekler yazarak aratma yapmak yerine, belli bir köpek türünün ismini yazarak arama yapın.
  • Özel ifadeleri aratmak için soru işaretleri kullanın. Soru işaretiyle birlikte yazacağınız özel ifadeler, arama sonuçlarını, belirttiğiniz ifadeyi tam olarak içeren Web sayfalarıyla sınırlandırır. Soru işareti yazmadan yapılan aramalarda ise arama sonuçları, yazdığınız kelimelerin sırasını önemsemeksizin sizin yazdığınız kelimeleri içeren tüm sayfaları sunacaktır.
  • Bir anahtar kelime yazmadan önce arama motorunun o terimle ilgili olan sayfaları çıkarması için eksi (-) işaretini anahtar kelimenin başına koyun. Eksi işareti kullanarak yapılan bir aramada, arama sonuçlarında eksi işaretinden sonra yazılan kelimeyi içermeyen Web sayfalarını görüntüleyeceksiniz. Bu işaretler ve arama öğeleri arasında boşluk bırakmamak ayrı bir önem taşır (örneğin, -Bogart, - Bogart değil).
  • Bellibir başlık için arama yapmıyorsanız yaygın kelimeleri aramanızdan çıkarın (örneğin benim, bir vb). Eğer bu kelime sizin aradığınız şeyin bir parçasıysa (bir şarkı ismi örneğin), bu yaygın kelimeyi yazın ve başına sonuna ve aralara soru işaretleri koyun.
  • Eş anlamlı ya da alternatif arama terimlerini de kullanın. Bu eş anlamlı kelimelerin anlamlarını bulmak için biraz yaratıcı olun. Eğer bu eş anlamlı ya da alternatif kelimeyi bulamıyorsanız, bir sözlükten fikir vermesi için yardım alın.
  • Sadece belli bir Web sayfasını ya da "domain" i aratın. Web sitesinin adresini yazmadan önce, aratmak istediğiniz terimleri bu sitenin başına yazın. Böylece aramak istediğiniz Web sitesi adresi, bu belli sitenin aramasıyla sınırlandıracaktır. Örneğin, virüslerle ilgili bir bilgi almak için Microsoft.com' da aratma yapmak amacıyla virus site:www.microsoft.com yazın (site: ile domain arasında boşluk bırakmadan).
  • Resimleri aramak için MSN Image (MSN Resim), Google Images (Google Resimler) araması gibi özelleşmiş arama motorları ya da sağlayıcıları kullanın. Birçok Web sayfası, alışverişten hobilere kadar birçok alanda kendilerine ait özel aramalar sunmaktadır. Internet Explorer, bazı Web sitelerindeki özelleşmiş arama sağlayıcılarını tespit edebilir ve siz de bu arama sağlayıcısını, Internet Explorer'ın arama sağlayıcıları listesine ekleyebilirsiniz.Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
09.10.2010