Google Chrome'da Kişisel Eklentiler Nasıl Kapatılır ?

Google Chrome kullanıcıları! Eklentileri yüklerken hiç eklentilerin güvenli olup olmadığını merak ettiniz mi ? Ya da yanlışlıkla yüklenen eklentilerden mi şikayetçisiniz ? Java, Acrobat, Silverlight'da dahil olmak üzere artık istediğiniz bütün eklentileri kapatabileceksiniz.

Google Chrome  da Kişisel Eklentiler Nasıl Kapatılır ?

Google Chrome'da Eklenti Kapatma

Eğer adres çubuğunuzda eklenti (Plugin) seçeneğini gördüyseniz muhtemelen eklentilerin listesinide görmüşsünüz demektir. Fakat bu şekilde eklentileri kapatamazsınız. "Peki ne yapmak gerekir?" sorusunun cevabı ise Chrome'un geliştirici kanalı (Dev Channel). Geliştirici kanalı üzerinden her türlü özelliğe erişim sağlayabilirsiniz. Yalnız bu sürümün daha tam olarak kararlı hale getirilmediğini belirtelim. Fakat bize istediğimizi yapma imkanı sağlayacak.

Hazırsanız başlayalım. Öncelikle buraya tıklayarak geliştirici kanalını indirmeniz gerekiyor. Onaylayın ve indirmeye başlayın. İndirme ve kurulum bittiğinde Chrome'u yeniden başlatmanız gerekecek.

Google Chrome da Kişisel Eklentiler Nasıl Kapatılır ?

Not: Artık geliştirici kanalına geçmiş durumdasınız. Şu an itibariyle kararlı sürüme dönemezsiniz. Eğer dönmek istiyorsanız programı kaldırıp kararlı sürümü kurmanız gerekir.

Google Chrome da Kişisel Eklentiler Nasıl Kapatılır ?

Şimdi geliştirici kanalına geçtiğinizi ve tarayıcınızı yeniden başlattığınızı varsayarak devam ediyorum. Adres çubuğunda gördüğünüz eklentiler (Plugin) seçeneğine tıklayın. Şu anda eklenti listelerini ve altta çıkan Disable (Kapat) seçeneğini görebilirsiniz. Disable'a tıklayarak eklentileri kapatabilirsiniz.

Eklentiler olmadan da yaşayabilirmisiniz ? Java, Acrobat, Microsoft Office, Silverlight vs. Tabii ki de yaşayabilirsiniz çünkü bu eklentilerin hepsi çok da gerekli şeyler değil. Şu an itibariyle tek ihtiyacınız olan Flash. Flash'ı yüklediktan sonra varsayılan eklenti haline getirebilirsiniz ve eklentisiz bir hayata dönebilirsiniz.Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
22.04.2010