Gmail'de gönderilen e-postayı geri almak

Google'ın üzerinde çalıştığı yeni özelliği ile yanlışlıkla gönderdiğiniz e-postaları geri alabilirsiniz.

Gmail\ de gönderilen e-postayı geri almak

Kimi zaman bir e-postayı yanlıkla gönderdiğimiz olur. Eklememiz gereken dosyayı eklemeyi unutup gayri ihtiyari göndere basıveririz. Bazen de sinirli bir anımızda yazıp gönderdiğimiz e-postadan dolayı pişmanlık duyarız. Gmail'in gönderilen postayı geri alma özelliği sayesinde hem iş yerinde hem de özel hayatınızda acele yapılan işleri geri alıp düzeltebilirsiniz.

Gmail'in e-posta geri alma özelliği henüz yapım aşamasında olduğu için Google Labs altında bulunuyor. Bu yüzden öncelikle Gmail'in ayarlar menüsündeki Labs bölümünde bulunan "Göndermeyi Geri al" özelliğini etkinleştirin.


Gmail  de gönderilen e-postayı geri almak

Gmail  de gönderilen e-postayı geri almak

Etkinleştir yazısının yanındaki küçük daireye tıkladıktan sonra yukarıda veya aşağıda bulunan "Değişiklikleri kaydet" butonuna basın.

Gmail  de gönderilen e-postayı geri almak

Gönderdiğiniz postayı ertesi gün, bir saat sonra ya da bir dakika sonra geri almanız maalesef mümkün değil. Google yanlışlıkla gönderilen postanın hemen geri alınabilmesi için varsayılan olarak 10 saniyelik bir süre tanıyor. İsterseniz bu süreyi 30 saniyeye çıkarabilirsiniz. Süreyi, Ayarlar bölümünde "Göndermeyi Geri al" kısmından belirleyebilirsiniz. Süreyi ayarladıktan sonra sayfanın aşağısında bulunan "Değişiklikleri kaydet" butonuna tıklamayı unutmayın.

Gmail  de gönderilen e-postayı geri almak

Artık bir mail gönderdiğinizde belirlediğiniz süre içerisinde mailinizi geri alabilir, gitmesine engel olabilirsiniz. Bunun için e-posta gönderdikten sonra sayfanın üst kısmında "iletiniz gönderildi." yazısının yanındaki "Geri al"a tıklamanız yeterli.

Gmail  de gönderilen e-postayı geri almak

Gmail  de gönderilen e-postayı geri almak

Bu özelliği kapatmak isterseniz de gene Labs bölümünden, işlevi devre dışı bırakabilirsiniz. Acele işe şeytan karışır derler ama neyseki Google en azından Gmail'de aceleyle yapılan hataları düzeltmek için bir fırsat tanıyor.Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
23.08.2010