Facebook'tan Müzik Dinlemek ve Şarkı Paylaşmak

Geçtiğimiz haftadan beri Facebook'a kullanıcının kendi bilgisayarında bulunan herhangi bir müzik parçası yüklenebiliyor. Facebook'ta müzik paylaşmak için gereken şarkı bağlantısını ise kullanıcının kendisinin oluşturması gerekiyor.

Facebook  ta müzik paylaşmakBildiğiniz gibi Facebook'un durum bildirme alanında video vb. içerik kolayca paylaşılabiliyor. Yine benzer şekilde web üzerinden müzik dinleme hizmeti sunan sitelerdeki "Facebook'ta paylaş" butonları kullanıcıların beğendikleri bir müziği Facebook'ta en kestirme yoldan paylaşabilmelerine imkan veriyor. Fakat paylaşmak istediğiniz müzik eğer kendi bilgisayarınızda ise şarkıyı paylaşmak için farklı bir süreçten geçirmeniz gerekmekte.

Facebook'un bir süre izin verdiği ve fakat daha sonradan (söylentilere göre; bant genişliğini olumsuz etkilemesi nedeniyle) kullanıma kapattığı hotlink ile müzik paylaşma özelliği geçtiğimiz hafta yeniden aktfif hale geldi.

Facebook'ta paylaşmak istediğiniz bir müziği fileden.com aracılığı ile direkt bağlantı (hotlink) haline getirdikten sonra Facebook'ta paylaşabilirsiniz. Fileden.com üyelik kısmı biraz zahmetli olmakla beraber direkt bağlantı yaratmak için kullanabileceğiniz en iyi alternatiflerden birisidir.

Fileden.com'a üye olurken eğer ZIP code vb. alanları doldurmadan üyelik işlemini gerçekleştiremiyorsanız Google'da yapacağınız ABD posta kodları araması ile edineceğiniz bir posta kodunu bu alana girerek üyelik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt sırasında vereceğiniz e- posta adresine konfirmasyon e-postası gönderileceğinden kayıt sırasında dolduracağınız forma geçerli bir e- posta adresi girmelisiniz.

Fileden.com'a Dosya Yüklemek

İlk adım olarak sitenin en üst kısmında bulunan Upload sekmesini seçin:

Facebook  ta müzik paylaşmak

Sonrasında karşınıza gelecek sayfada ayarları varsayılanda bırakıp Continue to file uploader butonuna basmalısınız:

Facebook  ta müzik paylaşmak

Açılacak yeni sayfada yine alt kısımda bulunan Browse Files sekmesine tıklayın. Bu kısma tıkladıktan sonra Facebook'ta paylaşmak istediğiniz müzik parçasını seçerek Fileden'e tanıtmış olacaksınız:

Facebook  ta müzik paylaşmak

Seçtiğiniz müzik parçasını tanıtma işlemini bitirmek için Start Upload sekmesine tıklayın (Ardından başlayacak yükleme süresi parçanın boyutuna göre birkaç dakika sürecektir) :

Facebook  ta müzik paylaşmak

Yükleme çubuğu %100 olduktan sonra en üstte bulunan Files sekmesine tıklayın.

Facebook  ta müzik paylaşmak

Şarkıyı Facebook'ta Paylaşmak

Bir üst adımda kaldığımız yerden devam edersek; Files sekmesine tıkladığınızda karşınıza fileden.com içersinde bulunan müzik dosyalarınızın çıktığını göreceksiniz. Bu adımda; Facebook'ta paylaşmak istediğiniz şarkının üzerine gelip sağ tık yaparak Properties sekmesini açmalısınız:

Facebook  ta müzik paylaşmak

Açılan sekmede URL kısmına tıklayarak Facebook'a eklemeniz gereken bağlantıyı (üzerinde sağ tık yaparak) kopyalayın:

Facebook  ta müzik paylaşmak

Açık durumdaki Facebook hesabınızdaki durum alanı altında bulunan Bağlantı ekleme butonuna basarak az önce kopyaladığınız .MP3 uzantılı bağlantıyı boş alana yapıştırın:

Facebook\\\ ta müzik paylaşmak

Hemen ardından Paylaş butonuna bastığınızda bilgisayarınızda bulunan müzik parçasını herkes dinleyebilecek:

Facebook  ta müzik paylaşmak

Eğer isterseniz buraya yüklediğiniz müziği kendiniz de yine Facebook üzerinden dinleyebilirsiniz.Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
20.03.2010