Bir Web Sitesinin Popülaritesini İzlemenize Yardımcı Olacak 15 Araç

İnternet sitesi oluşturan bir Web tasarımcısı ya da programcısı olarak öncelikle benzer internet sitelerini gözlemlemek tasarım ve geliştirme kararları alma konusunda size yardımcı olabilir.

İnternet sitesi oluşturan bir Web tasarımcısı ya da programcısı olarak öncelikle benzer internet sitelerini gözlemlemek tasarım ve geliştirme kararları alma konusunda size yardımcı olabilir. Hangi İnternet sitelerinin popüler olduğunu görmek hangi tasarım unsurlarının, İnternet sitesi özelliklerinin ve İnternet sitesi içeriklerinin etkili olduğu konusunda fikir edinmenizi sağlayabilir.

İşte size analiz yapmanıza yardımcı olacak ve bir İnternet sitesi hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacak 15 ücretsiz, yararlı ve basit Web aracı:

1.

Bir Web Sitesinin Popülaritesini İzlemenize Yardımcı Olacak 15 Araç

Site Explorer, bir URL'nin belirli yönlerini incelemenize yardımcı olur. "Inlinks" özelliği incelediğiniz URL'ye link vermiş olan İnternet sayfalarının detaylarını görüntüler. Site Explorer farklı İnternet sayfalarından verilen bağlantıların, bir İnternet sitesinin popülaritesinde ne denli etkili olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

2.

Bir Web Sitesinin Popülaritesini İzlemenize Yardımcı Olacak 15 Araç

Compete maksimum üç İnternet sitesinin trafik istatistiklerini ve gidişatlarını karşılaştırmanıza olanak veren internet tabanlı bir mantıksal analiz aracıdır. Compete size bir İnternet sitesinin aldığı tekil ziyaretçilerin ve sayfa görüntülenmesinin sayılarını ve sitenin popülerliğindeki artışın hızını karşılaştırma imkânı verir.

3.Quantcast

Bir Web Sitesinin Popülaritesini İzlemenize Yardımcı Olacak 15 Araç

Quantcast başka bir popüler site trafiği hesaplama aracı. Quantcast yayıncıların İnternet sitelerini denetlemelerine olanak verir. Quantify adı verilen bu işlemde İnternet sitenize bir script yerleştiriyorsunuz, böylece Quantcast sizin İnternet trafiğinizi doğrudan hesaplıyor.

4.

Alexa - screen shot.

1996 yılında kurulan Alexa bugün en popüler trafik görüntüleme servisi konumunda. İnternet sitelerinin trafik istatistiklerini takip eden Alexa topladıkları veriler doğrultusunda genel bir sıralama oluşturuyor. Alexa sayesinde bir İnternet sitesinin sayfa görüntülenmesini ve İnternet kullanıcılarının yüzde kaçının o siteyi ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz.

5.

Feed Compare - screen shot.

FeedCompare bir İnternet sitesinin popülerliğine, RSS yayınıabonesininsayısının büyüklüğüne bakarak karar veren etkili bir yöntem.Popülaritesini öğrenmek istediğiniz internet siteleri en popüler RSS yayın hizmeti sağlayıcılarından biri olan FeedBurner'ı kullanıyorsa Feed Compare'i kullanarak İnternet sitelerinden gelen abonelik eğilimlerini görebilir ve maksimum yayının yükselişini veya düşüşünü karşılaştırabilirsiniz.

6.

popuri.us - screen shot.

popuri.us, Alexa, Technorati, Delicious imlemeleri, yayın abonesi sayıları gibi İnternet hizmetleri ve istatistiklerini temel alarak bir URL'nin ne kadar popüler olduğuna karar vermenize yardımcı olan bir uygulama. Bir İnternet sitesinin ne kadar popüler olduğunu hızlı bir şekilde görüntüleyebileceğiniz popuri.us tek sayfalık bir araç. popuri.us ayrıca İnternet sitenize, site popülaritesini görüntüleyen bir "widget" ekleme seçeneği de sunuyor.

7.

socialmeter - screen shot.

socialmeter, Digg, Stumbleupon ve Delicious gibi büyük sosyal İnternet siteleri aracılığıyla bir İnternet sayfasının ne kadar popüler olduğunu tarayan bir İnternet aracı. Araç, bulduğu sonuçların özetini socialmeter ismi altındaki bir skor biçiminde sunuyor.

8.

TweetVolume - screen shot.

Bir internet sitesinin popülerliğini öğrenmenin diğer bir yolu da insanların o site hakkında Twitter'da konuşup konuşmadığını öğrenmektir. TweetVolume, Twitter'da anahtar kelimeler ve cümleler (İnternet sitesinin adresi, URL, yazar adı gibi) aramanıza, böylece kaç Twitter kullanıcısının aradığınız terimler hakkında konuştuğunu öğrenmenize olanak verir.

9.

Quarkbase - screen shot.

Quarkbase, İnternet siteleri hakkında size rakamlar sunan kapsamlı bir Web aracı. Quarkbase bir İnternet sitesinin Digg, Stumbleupon ve Delicious gibi sosyal ağlardaki popülerliğini görüntüleyen "Sosyal Popülerlik" (Social Popularity) sekmesine de sahip.

10.

BlogPulse Profiles - screen shot.

Eğer belirlibirblog ya da blog yazarı hakkında bilgi arıyorsanız BlogPulse Profiles tam size göre.BlogPulse Profiles bir blogun popülerliğini, diğer bloglarda kaç kez referans gösterildiğini ve benzer kaç blog yayınlandığını görüntüleyen basit bir Web uygulamasıdır.

11.

Bir Web Sitesinin Popülaritesini İzlemenize Yardımcı Olacak 15 Araç

Technorati, blog arama motorlarının lideridir. Technorati'nin Blogger Central bölümü belirli bir blogun dünyadaki 128 milyondan fazla blog arasındaki yerini ve popülerliğini görebilmenize olanak veriyor. Bu bölümde En Popüler 100 blogu görüntüleyebilirsiniz. Technorati, bir blogun popülerliğine ona yönlendirilmiş bağlantıların sayısına göre karar veriyor.

12.

Statbrain.com - screen shot.

Statbrain.com, bir İnternet sitesinin günlük olarak kaç ziyaretçisi olduğunu gösteren basit bir araçtır.

13.

Cubestat - screen shot.

Cubestat bir İnternet sitesinin günlük sayfa görüntülenme sayısını ve barındırıcı bilgilerini veren başka bir basit Web aracı. Cubestat ayrıca adresini girdiğiniz bir İnternet sitesinin yaklaşık maddi değerini de hesaplıyor.

14.

dnScoop - screen shot.

dnScoop bir İnternet sitesinin yaklaşık değerini alan adı, alan adının popülerliği, sayfa görüntülenmesi ve trafiği gibi öğelere bakarak hesaplayan bir araç.

15.

WebsiteOutlook - screen shot.

WebsiteOutlook bir İnternet sitesinin popülerliğini yaklaşık değerine, günlük sayfa görüntülenmesine ve gelirine bakarak hesaplamanıza yardımcı olan bir sistem.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
22.02.2010