Adobe Illustrator'a Başlangıç

Adobe Illustrator, özellikle vektörel çizimler, tasarımlar için geliştirilmiş bir çizim programıdır.

Adobe Illustrator  e Başlangıç

Adobe Illustrator programı, Photoshop'tan sonra grafikerlerin, tasarımcıların en çok tercih ettiği çizim programlarından biridir. Adobe Illustrator'ı kullanarak zengin vektörel çizimler yaratabilirsiniz. Adobe Illustrator programını kullanırken Adobe'nin diğer yazılımlarıyla olan güçlü entegrasyon ve arttırılmış performansı sayesinde hızlı bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bu eğitimde Adobe Illustrator'e bir başlangıç yapacağız ve genel işlevlerini göreceğiz. Başlamadan önce eğer bilgisayarınızda Adobe Illustrator programı yoksa alttaki bağlantıdan 30 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz:

Adobe Illustrator indir


Yeni Belge Oluşturmak

Yeni belge oluşturmak için üst menüden File > New seçeneğini ya da Ctrl+N kısayolunu kullanabiliriz.

Adobe Illustrator  e Giriş

"Name" bölümünde dökümanımıza bir isim veriyoruz. "Number of Artboards" seçeneğinde dökümanımızda kaç tane çalışma sayfası olmasını istiyorsak ona göre değer belirliyoruz. "Size" seçeneğinde ise sayfanın boyutunu ayarlayabiliriz. Bunun için programın kendi içindeki sayfa boyutlarını kullanabilir veya "Width" (genişlik) ve "Height" (yükseklik) değerlerini belirleyip kendimize özel bir sayfa yapabiliriz. Bunu yaparken de pixel, cm, mm gibi değerlerden hangisini kullanmak istersek "Units" bölümünden belirleyebiliyoruz. "Bleed" ile kenar boşluklarını ayarlayıp, sayfamızın düzenini sağlayabiliriz.


Illustrator Çalışma Alanı

Aşağıdaki resimde Adobe Illustrator programının CS5 sürümünden alınmış çalışma ekranını ve menüleri görebiliriz. Bu ekranda görülen Araçlar ve Ayarlar Çubuğu en çok kullanılan bölümlerdir. Araçlar çubuğundaki araçları kullanarak çizim yaparken, ayarlar çubuğundan aracın özelliklerini de belirleyebiliriz. Çalışma esnasında isteğe bağlı olarak ekranda bulunan her şeyi kaldırmak mümkün bunun için "TAB" tuşuna basmak yeterlidir.

Adobe Illustrator  e Giriş


Araçlar

Araçlar kutusu en çok kullanılan araçların bulunduğu yerdir. Alttaki resimde bu kutudaki araçların isimlerini görebiliriz. İsteğe bağlı olarak bu araç kutusunu tek sütuna da çevirebiliriz. Bunu yapmak için araçlar kutusunun en üstündeki ikili oka tıklamak yeterlidir.

Adobe Illustrator  e Başlangıç

Taşınabilir Araç Penceresi

Bu pencerede renk ayarlarımızı yapabiliriz ya da renk örnekleri bölümünden hazır renkleri kullanabiliriz. Fırça ve sembollere de buradan ulaşabiliriz. En önemlisi ise çalışma yaparken kullandığımız katmanlar da bu pencerenin alt kısmında bulunmaktadır. Bu pencereyi istediğimiz yere de taşıyabiliriz. Eğer ki pencereyi kullanmak istemezsek yukarıda bulunan kapatma işaretiyle kapatabiliriz.

Adobe Illustrator  e Giriş


Dosya Kaydetme

Son olarak kaydetme işlemi için örnek olarak Yazı Aracı'nı ile bir yazı yazalım.

Adobe Illustrator  e Giriş

Yazma işlemimizi yaptıktan sonra kaydetmek için üst menüden File > Save seçenğini ya da Ctrl+S kısayolunu kullanıyoruz. Kayıt yaparken dosyaya isim veriyoruz ve OK butonuna tıklıyoruz

Adobe Illustrator'e Başlangıç eğitimiyle programdaki döküman açma, araçlar ve kaydetme gibi temel işlevleri gördük. Programda biraz uğraştan sonra siz de istediğiniz gibi zengin vektörel çizimler yapabilirsiniz.Ekleyen
omery
Güncelleme Zamanı
21.12.2010