Windows 7 Media Center ile Resim Düzenleme

Windows 7'nin kullanışlı uygulaması Media Center ile resimlerde düzenleme, kırpma, kesme işlemleri yapabilirsiniz.

Windows Media Center dijital resimlerinizi fotoğraflarınızı görüntülemek ve yönetmek için kullanışlı bir program. Kimi zaman dijital resimler üzerinde basit kesme, kırpma, editleme işlemleri yapmamız gerekebiliyor. Media Center ile Photoshop gibi komplike programlara gerek kalmadan ihtiyacınıza uygun basit resim düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

Media Center'da "Resimler ve Videolar" bölümüne girerek üzerinde çalışmak istediğiniz resme sağ tıklayıp "Resim Ayrıntıları"nı seçin.

Windows 7 Media Center ile Resim Düzenleme

Resimleri Döndürme
Gelen ekranda "Döndür", "Yazdır", "Rötuş", "CD/DVD'ye yaz", "Sil" olmak üzere kullanabileceğiniz çeşitli araçlar bulunuyor. "İleri" ve "Geri" seçenekleri ile klsörde bulunan resimlerden seçim yapabilirsiniz.
Seçtiğiniz resmi döndürmek için "Döndür"e tıklamanız yeterli. Tıkladığınız her seferde resim saat yönünde 90 derece döner. İstediğiniz konuma gelene kadar tıklayabilirsiniz. Döndürdüğünüz resmin durumunu rötuş bölümüne girip kaydedebilirsiniz.

Windows 7 Media Center ile Resim Düzenleme

Çıktı alma
Resim ayrıntılarında "Yazdır" seçenğine tıkladığınızda Media Center resmi otomatik olarak varsayılan yazıcınıza gönderiyor.

Windows 7 Media Center ile Resim Düzenleme

Kesme ve Düzenleme

Resim düzenlemesi yapmak için "Rötuş"a tıklıyoruz. Bu bölümde "Kırmızı Göz", "Karşıtlık", "Kırp" araçları bulunuyor. Resmin istediğiniz bir bölümünü kesmek için "Kırp"a tıklayın. Ok tuşları ile kesip almak istediğiniz alanın konumunu, büyüteçler ile de büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde "Kaydet" tuşu ile kesme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 7 Media Center ile Resim Düzenleme

"Karşıtlık" ve "Kırmızı Göz" seçenekleri ile ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Bu özelliklerde detay bulunmuyor. Basit olarak tek tıklama ile ayar yapılabilmesi sağlanıyor.
Media Center tabii ki dijital fotoğraf / resim düzenleme programlarına göre oldukça basit ama çıktı almak ve temel düzenlemeler yapmak için kullanışlı bir araç.Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
10.05.2010