Vista Güvenlik Yönetimi

Vista yönetici hesabı oluşturma ve parola belirleme işlemi ile ilgili bilinmesi gerekenler bu yazıda.

Yönetici Hesabını Ortaya Çıkarmak

Vista'ya ilk defa giriş yapacaksınız ve Yönetici (Administrator) olarak giriş yapmak istiyorsunuz. Fakat bir sorun var; Yönetici hesabı yok!

İşin gerçeği şu Yönetici hesabı açık fakat yönetici girişi yapılamıyor. Bunun da nedeni hesabın devre dışı bırakılmış durumda olması. Hesabı etkinleştirmek için aşağıda anlatılanları uygulayın.

Öncelikle yönetici haklarına sahip bir hesapla Vista'ya giriş yapın. Bilgisayarınız eğer bir Windows domain (Active Directory) üyesi ise ve hesabınız normal yetkilere sahipse maalesef ağ yöneticinize başvurmanız gerekmekte. Aksi takdirde aşağıdaki işlemleri yapamazsınız.

Kendi Yöneticinizi Oluşturmak

Domain üyesi olmayan bir Vista işletim sistemi kullanıyorsanız, Vista ilk açılışta bir kullanıcı hesabı yaratmanızı isteyecektir. Vista, tıpkı XP gibi bu yaratılan hesabı otomatik olarak Yöneticiler grubuna yerleştirir. Vista sizi bu hesaba bir parola belirlemeniz konusunda zorlamaz fakat yine de parola belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır; çünkü tıpkı XP ve 2003 gibi Vista da parolasız hesaplara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor ve ağ üzerinde bu hesapların kullanılmasına izin vermiyor.

İlk açılan hesap yerel bir yönetici hesabı olduğu için Yönetici hesabını ortaya çıkarmak zorunda kalmayabilirsiniz.

Yönetici Hesabını Etkinleştirmek

Peki, Yönetici hesabınızı etkinleştirmek zorunda mısınız? Muhtemelen buna gerek kalmayacak.Vista'nınilkçıktığı günlerde Yönetici hesabının nasıl etkinleştirileceği ile ilgili uğraş verenler başarılı olmuştu fakat buna gerek olmadığı ortaya çıktı. Vista'nın 5472, 5536 ve RC1 yapıları Yönetici hesabının etkinleştirilme zorunluluğunu ortadan kaldırmış durumdalar.

Bazı kullanıcıların çeşitli uygulamaları çalıştırabilmeleri için Yönetici hesabına ihtiyaç duydukları gibi duyumlar alınıyor; çünkü bazı program geliştiricileri bu uygulamaları yalnızca Yönetici hesabı ile çalıştırılabilecek şekilde tasarlıyorlar.

Sebep her ne olursa olsun eğer Yönetici hesabını ortaya çıkarmak istiyorsanız öncelikle Yönetici hesabı için bir parola düşünmelisiniz. Çünkü bir parola girmediğiniz sürece varsayılan olarak Yönetici hesabı parola korumasında olmayacaktır. Tahmin edeceğiniz gibi Yöneticiler grubunun bir üyesi olan Yönetici isimli bir sistem kullanıcısının parola ile korunmaması fikri pek de mantıklı değil.

Ayrıca eğer minimum parola gereksinimleri belirlenmiş domain üyesi bir sistemde çalışıyorsanız zaten boş parolalı bir Yönetici hesabı oluşturamazsınız. Parola belirlemeden Yönetici hesabı açmaya çalıştığınızda "parola bu sistem için belirlenmiş minimum gereksinimleri karşılamıyor" hatası ile karşılaşmanızın sebebi de işte bu durumdur.

Şimdi iyi bir parola ile Yönetici hesabını ortaya çıkaracağız. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

1- Vista'nıza yerel yönetici hesabınız ile giriş yapın.

2- Giriş yaptıktan sonra bir komut istemi penceresi açın. Bunun için Başlat > Tüm Programlar > Donatılar yolunu takip edin. "Komut istemi" simgesi karşınıza çıkacak ancak bu simgeye tıklayarak komut isteminiçalıştırmayın.Çünkü komut isteminiyönetici modunda çalıştırmanız gerekiyor.

3- Komut istemini yönetici modunda çalıştırmak için bu simgeye sağ tıklayın ve açılan menüden "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğine tıklayın. Komut istemini yönetici olarak çalıştırmadığınızda Yönetici hesabı açmak için gereken komutu girdiğinizde erişim hakkı hatası ile karşılaşırsınız. Her ne kadar Vista'ya yönetici olarak giriş yapmış olsanız dahi bu adımı uygulamanız gerekiyor.

4- Yerel yönetici olarak "Komut istemi"ni çalıştırdıktan sonra ortaya çıkaracağınız Yönetici hesabının parolasına karar verin. (Eğer domain üzerindeyseniz bu parolanın aynı zamanda domain grubunun parola için belirlediği gereksinimleri de karşılamak zorunda olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.)

5- Son adım olarak Yönetici hesabını ortaya çıkaracak olan aşağıdaki komutu girin:

net user administrator parola


Yukarıdaki komuttaki parolanız kısmına belirlediğiniz Yönetici hesabı parolanızı yazın.

Örneğin;

net user administrator programlar.com


Bu komutu kullandığınızda Yönetici hesabınızın parolası "programlar.com"olacaktır. İstediğiniz parolayı kullanarak komutu yazdıktan sonra ENTER tuşuna basın. "Komut başarılı bir şekilde tamamlandı" mesajını alacaksınız. (Eğer "Sistem 5 hatası. Erişim engellendi" mesajı alırsanız komut istemini yönetici olarak çalıştırmadınız demektir. 3. Adıma geri dönerek tekrar deneyin.)

Artık Yöneticihesabınıyaratmışdurumdayız, şimdi ise bu hesabı etkinleştireceğiz. Bunun için aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:

net user administrator /active:yes

Not: Daha kolay anlaşılsın diye iki komut olarak anlattık fakat bu iki işlemi tek bir komut ile gerçekleştirmek mümkün:

net user administrator parolanız /active:yesEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
08.10.2009