Wininit.exe virüs mü değil mi?

Sisteminizde arka plan da çalışan wininit.exe'nin virüs olup olmadığından şüpheleniyorsanız, bu dosyayı yakından inceleyebilirsiniz.

Kimi zaman virüsler, zararlı yazılımlar Windows'a ait işlevlerin, programların kılığına bürünebiliyor. Virüslerin sık sık taklit ettiği Windows servislerinden biri de Wininit.exe'dir. Normalde Windows Başlangıç Uygulaması olarak bilinen Microsoft'a ait ve Windows için gerekli bir uygulamadır. Normalde C:\Windows\System32 klasöründe bulunan wininit.exe'nin boyutu 96 Kb civarındadır.

Aynı adlı Virüs
Yazının girişinde bahsettiğimiz gibi kimi zaman zararlı yazılım geliştiricileri tespit edilmemek için virüslerin adını, güvenilir Windows servisleriyle aynı yaparlar. Örneğin PE_PATCHED.SMC ve Win32/Bamital.C virüsleri wininit adını kullanmaktadır.

Peki Windows'un orijinal dosyası ile virüsü nasıl ayırt edeceksiniz?

  • Eğer wininit.exe C:\Windows klasöründe ise (alt klasörleri değil) sisteminizin güvenlik derecesi %90 olan bir tehlikeyle karşı karşıya demektir.
  • Dosya boyutu 39,582 ise...
  • Programın herhangi bir tanımı yoksa.

Son olarak Security Task Manager programını kullanıp arkaplanda çalışan wininit.exe'nin güvenlik derecesine bakabilirsiniz.

Wininit.exe virüs mü değil mi?Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
16.08.2012