Kablosuz ağ bağlantısının güvenliğinden nasıl emin olabiliriz?

Bir kablosuz ağ bağlantısının güvenli olup olmadığını kesin şekilde anlayabilmek neredeyse imkansızdır.

Buna karşın kablosuz ağ ile internete bağlanırken alınabilecek bazı güvenlik önlemleri ile olası riskleri en aza indirebiliriz. Bu önlemlere değinecek olursak:

  • Eğer mümkünse kablosuz ağa, ağ güvenlik şifresi ile girilebilen ve güvenlik sertifikası bulunan bir yerden ulaşın. Bu şekilde yapılan erişimde dolaşan veriler şifrelenir, bu sayede üçüncü şahısların bilgisayarınıza izinsiz şekilde müdahalesini engellemiş olursunuz. Girilmeye müsait bir kablosuz ağ bağlantısıyla karşılaştığınıza (Connect to a Network) güvenlik onaylı olup olmadığını belirten bir uyarı göreceksiniz.

Kablosuz ağ bağlantısının güvenliğinden nasıl emin olabiliriz?

  • Kamuya açık havalimanı, kafe vb. bir kablosuz internet hizmet sağlayıcı aracılığı ile ağa bağlanıyorsanız en başta güvenlikle ilgili uyarıları okuyun ve servis sağlayıcının size ait bilgilerden hangilerini (potansiyel anlamda) görebildiğini/ alabildiğini iyice anlayın.
  • Şuna emin olun ki güvenli olmayan bir bağlantı aracılığı ile internete bağlanıyorsanız; birileri doğru aracı kullanarak ziyaret ettiğiniz web siteleri, üzerinde çalıştığınız belgeler ve kullanıcı adı, şifre gibi hayati önem taşıyan ne varsa görüntüleyebilir. Görevli olduğunuz kurum için önemli olan bilgiler üzerinde çalışmamaya ve işyerinize ait şifre koruması bulunan alanlara girmemeye de özellikle dikkat etmelisiniz.

Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
08.10.2010