7-Zip
Ekran Görüntüleri

Güncelleme Zamanı
12.12.2017
Toplam İndirme
24671
Üretici Firma
7-Zip Software
Uyumlu Sistemler
Windows

7-Zip 16.04

Dosya Sıkıştırma Programı

7-Zip ücretsiz bir dosya sıkıştırma ve açma programıdır. Kendi dosya biçimi olan 7z ile oldukça yüksek sıkıştırma oranı elde etmektedir.

Program Hakkında

7-Zip, sıkıştırılmış dosya açma ve dosya sıkıştırma konusunda oldukça yetenekli, Türkçe arayüze sahip ücretsiz bir programdır.

7-Zip, popüler dosya sıkıştırma formatlarının neredeyse hepsini (7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ve TAR , RAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, CHM, MSI, WIM, Z, CPIO, RPM, DEB ve NSIS) destekler ve bu biçimlerde sıkıştırılmış dosyaları açabilir. Dosya sıkıştırmak istediğinizde ise 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ve TAR biçimlerinden herhangi birisini seçebilirsiniz.

7-Zip'in kendi dosya formatı olan 7z ile dosya sıkıştırma işlemi yaptığınızda, LZMA sıkıştırma desteği sayesinde oldukça yüksek sıkıştırma oranı elde ediliyor. Özellikle yazı içeren (ASCII) dosyalarda sıkıştırma sonrasında boyut %90 oranında küçülebiliyor.

Program, 7z biçimi için kendiliğinden çalıştırılabilen dosya biçimi (executable) desteği bulunur. Bu özellik sayesinde sıkıştırılmış dosyanın açılacağı bilgisayarda 7-zip yüklü olmasa dahi dosya açılabilir.

Windows menüleri ile tümleşik hale gelen program, gelişmiş bir dosya yöneticisine sahip ve gelişmiş komut satırı desteği de bulunuyor.

Ekran Görüntüleri

7-Zip 4.57
Tümünü Göster