Safari 10 saniyede kırıldı, Google Chrome ise sapasağlam!Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Kanada'nın Vancouer kentinde düzenlenen CanSecWest Güvenlik Konferansı bünyesinde yapılan Hacker Olimpiyatları yeni bir rekora sahne oldu.

Kanada'nın Vancouer kentinde düzenlenen CanSecWest Güvenlik Konferansı bünyesinde yapılan Hacker Olimpiyatları yeni bir rekora sahne oldu.

Geçen yıl MacBook Air'in güvenliğini 2 dakikada aşan güvenlik uzmanı Charlie Miller 10 bin dolar kazanmıştı. Miller bu yıl da Safari İnternet tarayıcısı 10 saniye içinde kırarak yine cebini doldurdu. Yarışmanın kuralları gereği bulunan her açık için yarışmacılar 5 bin dolar kazanıyor.

İşe başladıktan 10 saniye sonra Safari'yi kırmayı başaran Miller, 5 bin doların yanında tarayıcıyı "hack"lemek için kullandığı MacBook'u da ödül olarak aldı. Yarışmanın kuralları gereği bulunan yazılım açıkları sadece ilgili firma yetkilileriyle paylaşılıyor. Yani Miller bir süre Apple yetkililerine Safari'yi nasıl kırdığını anlatmak zorunda kaldı.

Safari 10 saniyede kırıldı, Google Chrome ise sapasağlam!

Yarışmanın ilerleyen saatlerinde ise "Nils" takma adını kullanan 25 yaşındaki bir üniversite öğrencisi, Internet Explorer 8, Safari ve Firefox'u üst üste kırarak 15 bin dolar ve bir Sony Vaio laptop kazandı.

Yarışmada kırılamayan tek İnternet tarayıcısı ise Chrome oldu. Google'ın ürününün bu başarısı takdirle karşılanırken, güvenlik açısından bu başarının önümüzdeki yıl Chrome kullanıcıları sayısını artıracağı tahmin ediliyor.