Kayıp Xbox bağımlısı genç için 50,000 $ ödülEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Microsoft, oyun bağımlığı Brandon Crisp adındaki gencin bulunması için açılan bir fona katkıda bulundu.

Brandon CrispMicrosoft, kayıp oyun tutkununun bulunması için bilgi verenlere verilecek ödül için açılan bir fona 25,000$ bağışta bulundu. 15 yaşındaki Brandon Crisp, yaklaşık 2 haftadır Barrie'deki evinden uzakta. Gencin evden kaçmasının çevrimiçi oyunlarda geçirdiği fazla zaman yüzünden anne ve babası ile yaşadığı tartışmadan kaynaklandığı açıklandı. Kayıp gencin evinin bulunduğu Barrie, Toronto'nun yaklaşık 100 km kuzeyinde bulunan küçük bir Kanada şehri.

Yerel medyaya göre Crisp, Microsoft'un XBox Live oyun servisi sayesinde oynanan Call Of Duty 4 gibi çeşitli çevrimiçi oyunların bağımlısıydı. Bunun öğrenilmesinin ardından Microsoft da Crisp'in yerini bildirenlere verilmek üzere oluşturulmuş ödül fonuna bağışta bulundu ve toplam ödül 50,000 dolara ulaştı.

Fona yardımda bulunmanın yanı sıra Microsoft, gencin aranmasına yardımcı olabilmek için Crisp'in XBox Live hesap bilgisini polis ile paylaştı. Toronto Star gazetesine Cumartesi günü verdiği röportajda Brandon'ın babası Steve Crisp, Microsoft'un polis ile tam bir işbirliği içinde olduğunu ve Brandon'ın çevrimiçi arkadaşlarının kimliğinin belirlenmesi ile sürecin hızlanmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

Bu durum ile ilgili teorilerden biri de Crisp'in oyun arkadaşlarının oluşturduğu bir topluluğa katılmak için kaçtığı yönünde.
Xbox Project Logo
Microsoft, gencin hesap bilgilerini açığa çıkararak kendi standart gizlilik kurallarını çiğnemiş oldu. Bu hareket, gencin hesap bilgilerinin paylaşımını talep eden "Project Red Tape" olarak adlandırılan çevrimiçi bir istek bildirimi sonucunda gerçekleştirildi. İstek bildiriminde "Bu soruşturmada zamanlama çok önemli; Microsoft lütfen doğru olanı yap" ricası bulunuyordu.

İstek bildirimi, gencin bulunması için oluşturulan FindBrandonCrisp.com İnternet sitesinde yayınlandı. Ayrıca sitede Crisp'in 1.60 m boylarında, 45 kg, koyu sarı saçlı ve yeşil gözlü bir genç olduğu açıklandı ve gencin son olarak 13 Ekim'de sarı-yeşil bir mont ile görüldüğü belirtildi.