Intel, Ethernet üreticisi NetEffect'i satın aldıEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

NetEffect'in Gigabit Ethernet ve 10-Gigabit Ethernet adaptörleri Intel'in mevcut Ethernet portföyünü tamamlayacak.

intel neteffectIntel, yüksek performans bilgisayarlardan oluşan ağlar için Ethernet çipleri ve adaptörleri üreten NetEffect'in aktif mal varlıklarını 8 milyon dolara satın aldı.

Intel, Salı günü yaptığı duyuruda NetEffect'in Gigabit Ethernet ve 10-Gigabit Ethernet adaptörlerinin yanı sıra fikir haklarının Intel'in mevcut Ethernet portföyünü tamamlayacağı belirtildi. Intel, sahip olduğu yeni ürünlerin sunucu sanallaştırması ve ağ ile depolama trafiklerinin bir araya getirilmesi gibi işlemlerde Intel'e yardımcı olacağını açıkladı.

NetEffect 1998 yılında InfiniBand ağ anahtarı (switch) ve adaptörleri üreten Banderacom olarak kurulmuştu ve 2004 yılına gelindiğinde şu an kullandığı adı aldı. Şirketin 30 çalışanının Intel bünyesine dâhil olduğu fakat şirketin bulunduğu Teksas'ta kalmaya devam edecekleri bildirildi.

Intel'in LAN erişim bölümü pazarlama müdürü Steve Schultz; Intel'in, NetEffect adaptörlerini satmaya ve NetEffect'in mühendislik ekibi ile yeni teknolojiler ile ilgili çalışmaya devam edeceğini belirtti. Ayrıca Intel'in InfiniBand ürünlerine destek vereceği fakat bu markanın yeni ürünlerini üretmeyeceği açıklandı.

Veri merkezi sunucularını bir araya getirme ve sanallaştırma girişimleri bunların yüksek hızlarda bağlanması gibi yeni zorluklar çıkardı. Bu zorluklarla mücadele etmek için genellikle InifiniBand teknolojisi kullanılıyor fakat gelecekte LAN'ları, veri merkezlerini ve depolamayı tek bir teknoloji ile yönetebilen Ethernet teknolojisinin kullanılacağı uzun bir dönem var. Bugün Ethernet, Fiber Kablo ve InfiniBand teknolojilerinden birini kullanan veri merkezlerinin tek bir ağ protokolüne geçmelerinin şirketler açısından veri merkezlerinin yönetimlerini basitleştirmenin yanı sıra daha düşük maliyetlere neden olması bekleniyor.

Ancak, analistler NetEffect'in satın alınmasının uzun vadede iyi bir hamle olduğunu fakat yakın zamanda herhangi bir durum değişikliğinin olmasını beklemediklerini söylüyorlar.