Google'da güvenli arama devri başlıyorEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
26.05.2010

Google, yaptığınız aramaların başkaları tarafından izlenmesine engel olacak SSL desteğini getiriyor.

Google SSL

Google uzun süredir Gmail ve Google Docs ürünlerinde SSL (Güvenli Bağlantı Katmanı) desteği sağlıyordu. Artık Google arama motoru da SSL desteğine kavuşuyor.
Çoğu kullanıcı SSL bağlantılarını adreslerdeki "https" ya da web tarayıcısındaki kilit logosundan tanır. Bu ibareleri gördüğünüz sitelerle olan bağlantı, veri alışverişi şifrelenir yani ağ bağlantınızı izleyen bot ya da insanlar hareketlerinizi göremezler.

SSL koruması E-posta ve E-ticaret siteleri için yaygın bir uygulama ama ilk defa genel bir arama motoru SSL koruması sağlıyor. Google'ın SSL desteği özellikle kafelerde, güvenli olmayan Wifi bağlantıların oldukça yararlı olabilir.

Google blog'un yapılan açıklamaya göre SSL koruması beat aşamasında ayrıca Google bağlantınızı şifrelerken hâlâ arama verisini muhafaza ediyor. Diğer bir deyişle SSL koruması Google'un yaptığınız aramalar hakkında veri toplamasına engel değil.

Ek olarak Google'ın SSL koruması şu an sadece temel arama için geçerli. Görsel arama ve haritalarda henüz SSL desteği bulunmuyor. Görsel gibi desteklenmeyen bir servise geçtiğinizde SSL korumasından çıkıyorsunuz. Google gelecekte diğer arama hizmetlerinde de SSL desteği vermeyi umduklarını belirtiyor.