Facebook'a Yeni KalkanlarEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
14.05.2010

Facebook, Twitter'ın başına gelen talihsiz olaylardan sonra güvenliği iyi arttırmaya karar verdi ve yeni güvenlik özelliklerini sundu.

Facebook  a Yeni Kalkanlar

Facebook, milyonlarca kullanıcıya sahip bir sosyal ağ. Elbette milyonlarca kullanıcının milyonlarca şifresi de bulunmakta. Bilindiği üzere internet suçlarının büyük bir kısmını şifre çalma vb. gibi şeyler oluşturuyor. Tüm bunlar Facebook'u büyük bir hedef haline getiriyor. Facebook ise saldırılar, spamlar gibi bir çok can sıkıcı durumla savaşmak zorunda. Twitter'ın başına gelenlerden sonra durumu gözden geçiren Facebook yeni güvenlik özellikleri ekledi.

İlk geliştirilen özelliklerden biri olağan dışı hareketlilikleri saptamak. Bütün hareketleriniz kayıt altına alınacak ve log tutulacak. Olağan dışı bir hareketlenmede ya da farklı bir durum oluştuğunda uyarılmanız an meselesi olacak.

Kullanıcılar ayrıca son giriş zamanlarınıda kontrol edebilecekler. Buradan bir başkası sizin hesabınızdan giriş yapmış mı, yapmamış mı görebileceksiniz.

Geliştirilen bir diğer özellik de mahremiyet. Daha önce yapılan bir güncelleştirme de tüm özel durumlar çökmüş, hatta Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg'in bile resimleri çalınmıştı. Artık kullanıcı isteğine bağlı olarak daha fazla kısıtlama ve daha geniş kapsamlı mahremiyet sağlanabilecek. Bundan sonra kontrolü elinde bulunduran Facebook kullanıcılarını daha güvenli ve eğlenceli bir sosyal ağ bekliyor