Windows XP Onarma (Repair)

Windows XP yüklü sisteminizde yaşadığınız sorunları onarma işlemi (repair) çözebilirsiniz.

Windows XP, virüs ya da bir program nedeniyle düzgün açılamayacak derece bozulabilir. Bazı durumlarda sistem dosyalarının onarılması ile bu durum düzeltilebilir. Windows XP sistem dosyalarının onarımı basit bir işlemdir ve bir kaç adımda yapabilirsiniz.

Öncelikle Windows XP CD'inizi takıp bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken "CD'den ön yükleme için bir tuşa basın..." yazısı göründüğünde klavyenizdeki herhangi bir tuşa basın.

Eğer bu yazı gelmiyorsa Bilgisayarı CD/DVD'den Başlatmak isimli eğitime bakabilirsiniz.

Windows XP Onarma (Repair)

Windows, ön kurulum için bazı dosyaları yükledikten sonra karşınıza kur ekranı gelecek. Eğer sisteminizde önceden bir Windows XP kurulmuş ise "Kurtarma Konsolu kullanarak Windows XP yüklemesini onarmak için R tuşuna basın." yazısını göreceksiniz. Bu ekranda sadece "R" tuşuna basmanız yeterli.

Windows XP Onarma (Repair)

Microsft Kurtarma Konsolu açıldığında Window XP'inin yüklü olduğu disk bölümünü seçin. Eğer birden fazla Windows yüklü değilse aşağıdaki gibi tek bir seçenek karşınıza gelecektir, bu ekranda "1" yazıp ardından enter'a basmanız yeterli. Daha önceden Yönetici parolası (Administrator) belirlediyseniz bunu yazın; parolanız yoksa enter'a basarak geçebilirsiniz.

Windows XP Onarma (Repair)

Karşınıza gelen komut satırına chkdsk / r komutunu yazarak onarımı başlatabilirsiniz. Chkdsk ile / (taksim işareti) arasında bir boşluk olmasına dikkat ediniz.

Windows XP Onarma (Repair)

Onarım tamamlandıktan sonra komut satırına exit yazdıktan sonra Windows'u yeniden başlatabilirsiniz.

Windows XP Onarma (Repair)Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
09.11.2012