ISO Dosyalarını CD ya da DVD'ye Yazdırmak

ISO dosyaları aslında, herhangi dolu bir CD'nin tüm içeriğinin bir kalıp olarak çıkartılıp tek bir dosya şekline getirilmiş halidir ve normal bir dosya gibi doğrudan CD'ye yazdırılamazlar.

ISO formatının (kalıp ya da imaj dosyası) ortaya çıkma nedenlerinden biri; başlatılabilir (bootable) CD'lerin (Ör: Windows kurulum CD'si) normal CD'lerden farklı olarak özel bir başlangıç alanına sahip olmaları ve bu başlangıç alanının normal dosya kopyalama işlemleri sırasında kopyalanamamasıdır. Bu sebeple bilgisayarınızda bulunan bir ISO kalıp dosyasını CD'ye yazmak istediğinizde, normal CD yazma işleminden farklı olarak "ISO kalıbı diske yazdır" benzeri özel bir menü üzerinden bu işlemi yapmak gerekmektedir.

Eğer CD yazma (yakma) programınız yoksa veya kullandığınız program ISO kalıplarını CD'ye yazma özelliğine sahip değilse aşağıdaki ücretsiz programlardan herhangi birini kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.CDBurnerXP ile ISO yazdırmak

CDBurnerXP ISO imaj dosyası yazmak için kullanabileceğimiz ücretsiz bir program. Blu-Ray ve HD-DVD ortamlarını da destekleyen program, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinde çalışabiliyor. ISO dosyalarını yazdırmak dışında BIN ve NRG dosyalarına da ISO formatına çevirim desteği sunan programla dosyalarınızı direk desteklenen ortamlara yazabilirsiniz.

CDBurnerXP indir

CDBurnerXP programıyla ISO dosyalarını yazmak için yapmanız gerekenler:


1- Programı açtığımızda beliren ana menüde 3. sırada bulunan ISO kalıbı yazdır seçeneğini işaretleyip Tamam'a basıyoruz.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

2- Ardından açılan ekranda Browse seçeneğinden '.ISO' uzantısı olan dosyayı seçiyoruz.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

3- Yapmamız gereken tek şey CD sürücüye boş bir CD takarak ekranın altında bulunan Diski Yazdır butonuna tıklamak.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

İpucu:

Yazdırma işlemi bittikten sonra programın diski hatalara karşı test etmesini isterseniz "Yazdırdıktan sonra veriyi doğrula" seçeneğini işaretliyebilirsiniz.


InfraRecorder ile ISO yazdırmak

ISO imajlarını yazmak için kullanabileceğiniz bir diğer program ise InfraRecorder. ISO dosyaları dışında IMG ve CUE imaj dosyalarına da destek veren programla, ses CD'leri ve video diskleri de oluşturabilir, dosyalarınızı direk desteklenen ortamlara yazabilirsiniz. Windows 98, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Wİndows 7 desteklenen işletim sistemleri.

InfraRecorder indir

InfraRecorder programıyla ISO dosyalarını yazmak için yapmanız gerekenler:

1- Program açıldığında karşınıza gelen pencereden sol alt köşede bulunan Write Image seçeneğini seçin.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

2- Program sizden yazmak istediğiniz imaj dosyasını seçmenizi isteyecek. Buradan yazdırmak istediğiniz dosyayı seçip 'ı tıklatın.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

3- Bundan sonra tek yapmanız gereken boş bir medya yerleştirip, gelen ekranda Tamam'ı tıklatmak.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

BurnAware Free ile ISO yazdırmak

ISO dosyalarını yazmak için kullanabileceğiniz ücretsiz alternatiflerden birisi de BurnAware Free. Program ISO dosyları dışındaki imaj dosyalarını desteklemiyor. ISO dosyaları yazmak dışında Ses CD'leri oluşturabilir ve istediğiniz dosyaları direkt desteklenen ortamlara yazabilirsiniz. Program Windows NT, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerini destekliyor.

BurnAware Free indir

BurnAware Free programıyla ISO dosyalarını yazmak için yapmanız gerekenler:

1- Programı açtığınızda gelen ekrandan sol aşağıda bulunan Burn ISO Image seçeneğini seçin.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

2- Gelen ekranda yukarıda sağda bulunan Browse tuşuyla yazdırmak istediğiniz ISO dosyasını seçin.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

3- Bundan sonra tek yapmanız gereken CD/DVD yazıcınıza boş bir medya ekleyip, sağ üst köşede bulunan kırmızı Burn düğmesine basmak.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

ImgBurn ile ISO yazdırmak

Dosyamızda incelediğimiz son ücretsiz program ImgBurn. BIN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG ve PDI imaj formatlarını destekleyen ImgBurn ile DVD, HD DVD, ve Blu-ray video diskleri ve Ses CD'leride yaratabilirsiniz. Program Windows 95'ten günümüze bütün Windows işletim sistemlerini destekliyor.

ImgBurn indir

ImgBurn programıyla ISO dosyalarını yazmak için yapmanız gerekenler:

1- Programı açtığınızda karşınıza çıkan seçeneklerden ilki olan Kalıp dosyasını diske yaz'ı seçin.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

2- Açılan pencerede yukarıda bulunan Lütfen bir dosya seçin yazısının sağında bulunan dosya seçme ikonuna tıklayın.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

3- Açılan pencereden yazmak istediğiniz ISO dosyasını seçip aç düğmesine basın.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

4- Son olarak CD/DVD yazıcınıza boş bir medya takın aşağıdaki yazdırma düğmesine basın.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

İpucu:

ImgBurn programını Türkçeleştirmek için gereken dosyayı buradan indirebilirsiniz. Yapmanız gereken paketin içindeki dosyayı programın kurulum klasöründe bulunan Languages klasörüne çıkarttıktan sonra programın Settings kısmından dili Türkçe olarak ayarlamak.

ISO Recorder Power Toy ile ISO yazdırmak

'ISO Recorder' uygulaması, imaj dosyalarını CD'lere yazabilmek için Windows XP işletim sistemi içinde dahili olarak bulunan fonksiyonları kullanan, ücretsiz bir yazılımdır. İşletim sisteminize uygun sürümü aşağıdaki linklerden indirip kurun. Program bilgisayara kurulduğu andan itibaren, Windows Gezgini (Windows Explorer) içinde bulunan tüm 'ISO' uzantılı dosyalar ile ilişkilendirilmiş hale gelir.
ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?
Windows XP/ Windows Server 2003 sürümü

Windows Vista ve Windows 7 sürümü

Peki, ISO dosyalarını CD'ye nasıl yazma işini nasıl yapacaksınız? Eğer bilgisayarınıza 'ISO Recorder Power Toy' programını yüklediyseniz, bir CD oluşturmak için yapmanız gereken adımlar hemen aşağıda:

1- İstediğiniz 'ISO' CD imajını, bilgisayarınızda hazır tutun

2-
CD yazıcınıza boş bir CD yerleştirin.

3-CD'ye yazdırmak istediğiniz ISO dosyasının üzerine farenizle (mouse) sağ tıklayın ve açılan menüden Copy image to CD ( İmajı CD'ye Kopyala) seçeneğini seçin.

4- Bu işlemin ardından aşağıdaki gibi bir sihirbaz ekranı karşınıza gelecek ve bu ekranda Recorder alanından kullanmak istediğiniz CD sürücüyü seçip Next'i tıklayın.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

5- Yazma işlemi bittiğinde aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir, Finish'e tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

ISO dosyalarını bir CD ye nasıl yazabilirsiniz?

Programın diğer bir özelliği ise CD ve DVD'den ISO dosyası oluşturabilmesidir. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. CD ya da DVD sürücünüz üzerine farenizle (mouse) sağ tıklayarak, Create image from CD seçeneğini seçin.

2. Karşınıza gelen yeni pencerede, oluşturulacak olan yeni ISO dosyasının nereye kaydedileceğini belirleyip (Göz at/Browse seçeneğini kullanarak), İleri seçeneğine tıklayabilirsiniz.

İpucu:

'ISO' dosyalarını bir CD'ye nasıl yazabileceğinize dair, küçük ama oldukça yararlı olabilecek bir püf noktası bulunuyor. Bu harika uygulama, sadece 'ISO' uzantılı dosyaları CD'ye yazmak için kullanılabiliyor. Fakat 'IMG' uzantılı olan (Örneğin, MSDN'nin dağıtım dosyalarında olduğu gibi) bazı 'ISO' dosyaları da bulunuyor. Eğer bu tür dosyaların uzantısını 'ISO' haline getirirseniz, bu tür dosyaları da CD'yeyazabilirsiniz.

Not: Dosya uzantılarını nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz.

Bu eğitimde, ISO dosyalarını birkaç farklı medya türüne yazdırmak için kullanabileceğiniz bazı ücretsiz yazılımları ele aldık. Umarız ISO dosyalarını yazmakla ilgili sorularınızı cevaplamayı başarmışızdır.Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
22.09.2015