Windows'un DNS ayarlarını değiştirmek

Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8'de DNS ayarlarının nasıl değiştirileceğini anlatıyoruz.

Bilgisayarınızdaki DNS Sunucusu bilgisini değiştirmek için öncelikle kullandığınız Windows sürümüne (XP, Vista, 7, 8) uygun olarak aşağıdaki seçeneklerden bir tanesini seçip adım adım aynı işlemleri uygulamalısınız.

Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8'de DNS ayarını değiştirmek

1) Başlat menüsünden Denetim Masası'na girin, Ağ ve İnternet başlığı altındaki görevlerden Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle'yi tıklayın.

DNS ayarlarını değiştirmek

2) Sol taraftaki menüden Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin yazısına tıklayın.

DNS ayarlarını değiştirmek

3) Yerel Ağ Bağlantısı üzerinde (Eğer kablosuz (wireless) olarak bağlanıyorsanız Kablosuz Ağ Bağlantısı) sağ tıklayıp ardından Özellikler seçeneğine tıklayın.

DNS ayarlarını değiştirmek

4) Açılan yeni pencerede Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) 'ü çift tıklayın. Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) Özellikleri başlıklı pencerenin alt bölümüde yer alan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini tıklayın ve ardından boş alanlara kullanmak istediğiniz DNS sunucusunun IP adreslerini girin.

Tüm pencerelerden Tamam'ı tıklayarak çıkın. Artık yeni DNS ayarlarınızla internette gezebilirsiniz.

DNS ayarlarını değiştirmek

Windows 2000 ve Windows XP'de DNS ayarını değiştirmek

1) Başlat>Ayarlar>Denetim Masası'nı tıklayın, açılan pencere Ağ Bağlantıları simgesini bulun ve çift tıklayın. Açılan sayfada Yerel Ağ Bağlantısı üzerinde sağ tıklayın ve listeden Özellikler'i tıklayın.

DNS ayarlarını değiştirmek

2) Özellikler açıldığında ortadaki kaydırma çubuğunu kullanarak listenin en altına inin ve Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) seçeneğini çift tıklayın.

DNS ayarlarını değiştirmek

3) Açılan bu pencerede Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçtikten sonra kullanmak istediğiniz DNS sunucu IP adreslerini yazın, bu işlemin ardından tüm açılan pencereleri Tamam'ı tıklayarak kapatın. Bilgisayarınız, girdiğiniz web sayfalarının IP adreslerini artık yeni DNS sunucularınızdan öğrenecek.

DNS ayarlarını değiştirmekEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
24.12.2015