Windows XP'de dosya ve yazıcı paylaşımı

Birden fazla bilgisayarın bulunduğu hemen her ortamda sıklıkla dosya ve yazıcı paylaşımına ihtiyaç duyulmaktadır.Windows XP'de bulunan Ağ Kurulum Sihirbazı'nı kullanarak bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Özelliğini Açmak

Ağ Kurulum Sihirbazı'nı çalıştırmak için Denetim Masası içerisinde bulunan Ağ ve Internet Bağlantıları bölümüne girin. Sağ tarafta bulunan Görev listesinden Ev ya da küçük iş yeri ağınızı kurun ya da değiştirin isimli görevi tıklayın.


Ev ya da küçük iş yeri ağınızı kurun ya da değiştirin


Sihirbazın karşılama ekranında İleri'yi tıklayarak devam edin.


Ağ kurulum sihirbazı

Ağ bağlantınız aktif ve kullanılabilir durumda ise İleri'yi tıklayın.


Windows XP de dosya ve yazıcı paylaşımı


Eğer ADSL, Kablonet gibi bir hizmet alıyor ve bilgisayarınız kablosuz (wireless) ya da ethernet kablosu ile bir modeme bağlı ise, ikinci seçenek olan Bu bilgisayar Internet'e mesken ağ geçidiyle veya ağımdaki başka bir bilgisayar üzerinden bağlanır'ı seçip İleri'yi tıklayın.


Bağlantı Yönetimi seçin

Bilgisayar tanımı, takma isim olarak nitelendirebileceğimiz ve bilgisayarları ağ üzerinde daha anlaşılabilir kılan bir özelliktir. Bilgisayar adı ise daha çok ağ yöneticilerinin işine yarayan teknik bir özelliktir. Örneğin, Ağ Bağlantıları'nı tıkladınız ve ismi FSMX10TRCA olan bir bilgisayar sizin için pek birşey ifade etmeyebilir, fakat bu bilgisayara Bilgisayar tanımı olarak Salon Bilgisayarı yazıldıysa gayet açıklayıcı olur.

Bu alanlara istediğiniz tanım ve ismi yazarak İleri'yi tıklayın.


Bilgisayar tanımı ve adı


İstediğiniz bir Ağ adı verip İleri'yi tıklayın. Eviniz ya da ofisinizdeki tüm bilgisayarları aynı ağda görebilmeniz için bu alan diğer tüm bilgisayarlarda da aynı olmalıdır.


Çalışma grubu adı


Sona yaklaşıyoruz, Dosya ve yazıcı paylaşımını aç seçeneğini seçtikten sonra İleri'yi tıklayın.


Dosya ve yazıcı paylaşımını aç


Bu ekranda yapılacak değişiklikler listeleniyor, son kez gözden geçirin ve hatalı bir alan yoksa İleri'yi tıklayın.


Ağ ayarlarını uygulamaya hazır


Sihirbaz yapmış olduğunuz değişiklikleri uyguluyor, biraz daha sabrediyoruz.


Sihirbaz tamamlanıyor


Ağınızdaki diğer bilgisayarlarda Windows XP yüklü değilse bu ekranda Windows XP CD'sini kullan seçeneğini seçtikten sonra İleri'yi tıklayın.


Windows XP de dosya ve yazıcı paylaşımı


Diğer bilgisayarlarlar Windows XP'den önceki bir işletim sistemi ise (Windows 2000,Windows 98 vb. ) aşağıdaki ekranda gösterilen adımları izleyin, eğer Windows XP ise doğrudan İleri'yi tıklayın.


Windows XP de dosya ve yazıcı paylaşımı


Son'atıkladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.


Ağ kurulum sihirbazı tamamlanıyor


Paylaşımları Görmek ve Ağ Üzerinden Erişim

Bilgisayarınız yeniden başladığında Bilgisayarım'a girin. Burada bulunan Paylaşılan Belgeler'in altında bir el işareti görüyorsanız işlem başarıyla sonuçlanmış demektir.


Paylaşılan Belgeler görünümü


Ağdaki diğer bir bilgisayardan bu paylaşıma erişmek için diğer bilgisayarlardan birine geçin ve masaüstünde yer alan Ağ Bağlantılarım'a tıklayın. Ağ bağlantılarım içinde sol menüde bulunan Çalışma grubu bilgisayarlarını göster'i tıkladığınızda ağınızdaki tüm bilgisayarları görebilirsiniz.

Kurulum adımlarında bahsettiğimiz Bilgisayar tanımı ve Bilgisayar adı bu ekranda daha iyi anlaşılır durumda.

programlar.com - ortak bilgisayar Bilgisayar tanımı, parantez içinde yer alan Programlar01 ise Bilgisayar adıdır.


Paylaşımı Ağ üzerinden görme


Bu bilgisayar simgesini tıkladığımızda karşımızagelenekrandaSharedDocs diğer bilgisayardaki Paylaşılan Belgeler klasörüdür. Buraya istediğiniz dosyayı kopyalayabilir, buradaki dosyaları değiştirebilir ya da silebilirsiniz.


Paylaşım klasörüne ağ üzerinden erişim


Herhangi bir klasörü paylaşıma açmak

Paylaşılan Belgeler dışında bilgisayarınızda başka bir klasörü paylaşıma açmak isterseniz, o klasör üzerinde sağ tıklayıp Paylaşım ve Güvenlik seçeneğine girin.


Windows XP de başka klasör paylaştırma


Bu klasörü ağda paylaşıma aç dediğinizde ağ üzerindeki diğer bilgisayarlardan bu klasöre erişebilir ve içinde dosyaları görebilirsiniz, aynı zamanda ağ üzerinden buraya dosya gönderilmesini, buradaki bir dosyanın değiştirilebilmesini ve hatta silinebilmesini istiyorsanız aşağıda bulunan Ağ kullanıcıları dosyalarımı değiştirebilsin seçeneğini de tıklamalısınız.


Windows XP de bir klasörü paylaşıma açmak


Yazıcı paylaştırmak

Bilgisayarınızdaki herhangi bir yazıcıyı ağ üzerinden paylaşıma açmak için DenetimMasası'nda bulunan Yazıcı ve Fakslar bölümüne girin. Yazıcı üzerinde sağ tıklayıp Paylaşım'ı seçin.


Windows XP de yazıcı paylaşımı


Bu yazıcıyı paylaştır seçeneğini tıklayın ve Paylaşım adı alanına istediğiniz bir ad girin. Sırasıyla Uygula ve Tamam dediğinizde yazıcı paylaşıma açılmış olacaktır.


Windows XP de  yazıcı paylaşımı


Paylaştırılmış Yazıcıya Ağ Üzerinden Ulaşmak

Yazıcıyı paylaşıma açtıktan sonra diğer bir bilgisayara geçin ve Ağ Bağlantılarım'dan yazıcı paylaşımı yaptığınız bilgisayarı tıklayın. Aşağıda da görüldüğü gibi paylaşım öğelerine yeni bir yazıcı simgesi eklendiğini göreceksiniz. Bu simge üzerinde sağ tıklayıp Bağlan dediğinizde yazıcı otomatik olarak kurulacaktır. Bundan sonra herhangi bir belgeyi bu ağ yazıcısında yazdırmak istediğinizde Yazdır menüsüne girip yazıcı listesinden bu yazıcıyı seçmeniz yeterli olacaktır.


Windows XP de  paylaştırılmış yazıcıya bağlanmaEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
08.05.2010