Windows XP'de Autorun Özelliğini Kapatmak

Windows XP'de CD/DVD ve USB bellekler için otomatik çalıştır (Autorun) özelliğini kapatarak Autorun virüsü gibi zararlı yazılımlardan bilgisayarınızı koruyabilirsiniz.

Windows XP'de yer alan otomatik çalıştır özelliği (Autorun) DVD film taktığınızda ya da bir programın kurulum CD'si olduğunda oldukça işe yarıyor. Fakat taktığınız CD ya da USB bellek, otomatik çalıştırma özelliğini kullanarak çalışan bir virüs barındırıyorsa siz farkına varmadan bilgisayarınıza bulaşabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayarak bilgisayarınızın güvenliğini arttırabilirsiniz.

Windows XP Professional'da Autorun Kapatmak

Başlat menüsünden Çalıştır'a gelin ve gpedit.msc yazıp Tamam'a tıklayın.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

Gelen pencerede Bilgisayar Yapılandırması - Yönetim Şablonları - Sistem adımlarına tıklayın, sağ pencerede yer alan Otomatik Çalıştır özelliğini kapat seçeneğine çift tıklayın.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

Etkin seçeneğine tıkladıktan sonra alt kısımda yer alan Otomatik Çalıştır'ı kapat özelliği için CD-ROM Sürücüleri ve Tüm sürücüler adında iki seçenek gözükecektir. Tüm sürücüler dediğinizde; CD, DVD, USB Bellek, SD Card, Harici Disk gibi tüm cihazların otomatik çalıştırma özelliğini kapatacaktır. Sadece CD ve DVD sürücü için ilk seçeneği kullanabilirsiniz.

Seçim yaptıktan sonra Tamam'a tıklayın ve diğer pencereyi kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

Windows XP Home Edition'da Autorun Kapatmak

Windows Xp Home Edition Grup İlkesi desteğine sahip olmadığı için bu işlemi Kayıt Defteri (Registry) üzerinden yapmak gerekiyor. Bunun için Başlat menüsünden Çalıştır'a gelin ve regedit yazıp Tamam'a tıklayın.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranında HKEY_CURRENT_USER - Software - Microsoft - Windows - CurrentVersion - Policies - Explorer adımlarına tıklayın, sağ tarafta göreceğiniz NoDriveTypeAutoRun simgesine tıklayın ve Değer verisi alanına FF yazın (Taban kısmında Onaltılık seçili olmasına dikkat edin) ardından Tamam'a tıklayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başladığında otomatik çalıştırma özelliği devre dışı kalacaktır.

Windows XP  de Autorun Özelliğini KapatmakEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
20.08.2010