Windows Vista Dosya Paylaşım Sistemleri

Dosya paylaşımı Windows'un olmazsa olmazlarından... İster ev ağınızda, ister ofisinizde, kaçınılmaz olarak dosya paylaşımı özelliğini kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Windows Vista ile dosya paylaşım işlemleri, özellikle deneyimsiz veya yeni kullanıcıların da dosya paylaşımını rahat bir biçimde gerçekleştirebilmeleri için oldukça kolaylaştırılmış. İsterseniz Vista'da dosya paylaşımının yapılandırmasına birlikte göz atalım...

90'lı yıllarından başında "Windows for Workgroups" işletim sisteminin piyasaya çıkmasından bu yana kullanıcılar bulundukları ağ üzerinden dosya paylaşımı yapma imkânına sahipler. Kaynakların ağ üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşılması işlemi oldukça basit bir işlem. Öncelikle diğer kullanıcılar ile ne paylaşmak istediğinizi belirliyorsunuz (dosya ya da yazıcı), sonra eğer devre dışı durumdaysa paylaşımı etkinleştiriyorsunuz ve kaynak paylaşımının gerçekleşeceği konumu oluşturuyorsunuz. Son olarak da kaynaklarınıza kimin hangi yöntemle erişebileceğini yapılandırıyorsunuz.

Dosya PaylaşımıWindows Vista, yeni özelliği sayesinde kullanıcıların kendi "Kullanıcılar" klasörü içerisinden dosyaları paylaştırmalarına olanak veriyor. Windows Vista'dan önceki Windows işletim sistemleri yalnızca klasörlerin paylaşımına izin veriyordu ancak Vista artık dosyaların da tek başlarına paylaşılmasını da destekliyor. Windows Vista iki farklı yöntem ile dosya paylaşımı hizmeti sunuyor:


1. Ortak klasör (Public folder) ile paylaşım
2. Herhangi bir klasörün paylaşımı

Her iki yöntem de ister ağ üzerinden olsun ister sistem içinde yerel olarak olsun kullanıcılar arası işbirliğini kolaylaştırır. "Ortak" klasörü ile paylaşım kullanıcıların yeni bir paylaşım alanı yaratmalarına gerek kalmadan dosyalarını paylaşabilmelerine olanak verir. Ortak klasörü, dosya paylaşımı için özel olarak tasarlanmıştır. Bilindiği gibi Windows Vista, tıpkı XP ve NT gibi, çok kullanıcılı bir işlerim sistemidir. Birden çok kullanıcı kendi kullanıcı adlarını kullanarak sisteme giriş yaparlar ve bu sistemi paylaşırlar; böylece bir bilgisayar üzerinde her kullanıcının kendine özel profilleri bulunur.

Ortak klasör (Public Folder) ile paylaşım


Vista Dosya PaylaşımıTek bir bilgisayarı kullanan kullanıcılar kendi aralarında dosya paylaşımında bulunabiliyorlar. Windows XP'de bu işlem "Paylaşılan Belgeler" (Shared Documents) klasörü kullanılarak gerçekleştiriliyordu. Windows Vista'da ise artık sisteminin tüm kullanıcılarının erişimine izin verilen bir "Ortak" klasörü var. Microsoft, içerisinde kullanıcı profilleri bulunan eski "Belgeler" ve "Ayarlar" klasörünü, içerisinde "Ortak" klasörünün de bulunduğu "Kullanıcılar" klasörü ile değiştirmiş durumda. Ayrıca "Ortak" klasörü pencerelerin solunda bulunan "Sık Kullanılan Bağlantılar"da da bulunuyor. Böylece sistemi kullanan her kullanıcı "Ortak" klasörüne kolaylıkla ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Diyelim ki aynı sistemi kullanan kullanıcıların, paylaştıkları dosyaları bulundurdukları "Ortak" klasörünü ağ üzerindeki kullanıcılar ile de paylaşmak istiyorsunuz. Bunun için iki işlem gerçekleştirmelisiniz:

1. Dosya paylaşımını açın.
2. "Ortak" klasörünün paylaşımını açın.

"Ortak" klasörünü ya da başka herhangi bir klasörü ağ üzerindeki kullanıcıların erişimine açmak istiyorsanız, Windows Vista'daki dosya paylaşımı özelliğini etkin hale getirmelisiniz. Bunun için "Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi" yolunu takip etmelisiniz. Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresinde "Paylaşım ve Bulma" başlıklı bir alan bulunuyor. Bu alan beş paylaşım seçeneği içeriyor:

Ağ bulma
Dosya Paylaşımı
Ortak Klasörü Paylaşımı
Yazıcı Paylaşımı
Medya Paylaşımı

Bu beş seçeneğin tamamının varsayılan olarak devre dışı olduğunu fark etmişsinizdir. Öncelikle, dosya paylaşımını etkin hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için "Dosya Paylaşımı" seçeneğinin yanında bulunan ok işaretine tıklayın ve açılan menüden "Dosya Paylaşımını Aç" seçeneğini seçin. Böylece istediğiniz dosyayı paylaşabileceksiniz. Eğer etkin durumda ise Kullanıcı Erişim Denetimi (UAC) yönetici parolasını girmenizi isteyecektir.

Dosya paylaşımınıetkinleştirmek"%SystemDrive%Users" klasörünün içeriğini ağ üzerinde paylaştırır. Dosyapaylaşımını etkin hale getirdikten sonra ağ kullanıcıları ile paylaşmak istediğimiz belge ya da dosyaları içine yerleştirebileceğimiz Ortak klasörünü paylaşıma açmalıyız; böylece istediğimiz herhangi bir dosyayı bu klasörün içine attığımızda ağ üzerinden diğer kullanıcılar bu dosyaya ulaşabilirler. Tıpkı dosya paylaşımında yaptığınız gibi Ortak klasörü paylaşımının yanında bulunan oka tıklayın. Karşınıza üç seçenek çıkacaktır:

- Ağ erişimi olan herkesin dosyaları açabilmesi içi paylaşıma aç
- Ağ erişimi olan herkesin dosya açabilmesi, değiştirebilmesi ve oluşturabilmesi için paylaşımı aç
- Paylaşımı kapat (bu bilgisayarda oturum açmış kişiler yine de bu klasöre erişebilir)

Herhangi bir Klasörü Paylaşıma Açmak


Vista Dosya PaylaşımıOrtak klasörünün yerel ve ağ üzerindeki kullanıcılar arasında nasıl paylaştırıldığını anlattık. Peki, "Ortak" klasörü dışında sisteminizdeki başka klasörleri de paylaşmak isterseniz ne olacak? Windows Vista diğer dosya ve klasörlerin paylaşımı için iki yöntem sunuyor. Yöntemlerden birincisi; Gelişmiş Paylaşım Arayüzü. Bu bildiğinizi ve severek kullandığınızı tahmin ettiğimiz, klasörlerin paylaşım izinlerini manüel olarak ayarladığınız yöntem ile aynı. Diğer yöntem ise; yeni Dosya Paylaşım Sihirbazı'nın kullanımı.

Dosya Paylaşım Sihirbazı, bir çalışma grubu ya da domain ortamında dosya ve klasörlerin paylaşımı için kullanılabilir. İstendiği durumda paylaşılan klasör ve dosyalar kullanıcıların profillerinin bulunduğu Kullanıcılar klasöründen başka bir yerde de saklanabilir. Kullanıcılar bu klasör dışında saklanan klasörlere bağımsız olarak paylaştırabilmesine rağmen aynı durum bağımsız dosya paylaşımı işleminde mümkün olmuyor. Kullanıcılar, kendi profil klasörlerinin dışında bağımsız dosya paylaşımı özelliğini kullanamıyorlar.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
18.02.2010