Windows Live Mail'i Yedeklemek

Windows Live Mail'de bulundurduğunuz hesaplarınızı, adres defterini (Kişiler) ve iletileri nasıl yedekleyebileceğimizi inceliyoruz.

Windows Live Mail i YedeklemekWindows'un eski sürümlerinden tanıdığımız Outlook Express ve Vista'dan tanıdığımız Windows Mail'in yerine geçmesi için Live uygulamalarına dahil edilen Windows Live Mail, masaüstü mail istemcisi ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz ücretsiz programlar arasında öne çıkanlardan biri. Seleflerinin aksine herhangi bir Windows versiyonu ile birlikte gelmeyen program buna rağmen, basit yapısı ve diğer Live programlarıyla uyumlu çalışmasıyla birçok kullanıcının ilk tercihi.

Mesaj güvenliğiyle ilgili diğer masaüstü mail istemcileriyle aynı sorunları paylaşan Windows Live Mail, en azından seleflerine göre yedek alma konusunda daha fazla kullanıcı dostu. Bu eğitimde Windows Live Mail'in kendi içinde barındırdığı araçları kullanarak hesap ayarlarını, adres defterini ve iletileri nasıl yedekleyebileceğimizi inceleyeceğiz.

İpucu: Her şeyden önce, dosyaları düzenli bir şekilde tutabilmek için, 3 ayrı klasör oluşturmanızı ve Hesaplar, Adres Defteri ve Mesajlar olarak adlandırmanızı tavsiye ediyoruz.

Windows Live Mail i Yedeklemek

Hesap Ayarları

İlk olarak herhangi bir şekilde yeniden kurmanız gerekirse, bütün ayarları tekrar elle girmemek için nasıl hesap ayarlarını yedekleyebileceğimize bakalım.

1) Windows Live Mail'in sağ üst köşesinde bulunan, Menüler seçeneğinden menü çubuğunu gözükmesini sağlayın.

Windows Live Mail i Yedeklemek

2) Etkinleştirdiğimiz menü çubuğundan Araçlar -> Hesaplar bölümüne girin.

Windows Live Mail i Yedeklemek

3) Hesaplar penceresinde yedeklemek istediğiniz hesabı seçip sağda bulunan Ver düğmesine basın.

Windows Live Mail i Yedeklemek

4) Oluşturulacak dosyayı kaydetmek .istediğiniz klasöre gelip Kaydet düğmesine basın.

Windows Live Mail i Yedeklemek

İpucu: Eğer birden fazla hesap kullanıyorsanız bu işlemi bütün hesaplar için ayrı ayrı uygulamalısınız.

Adres Defteri (Kişiler)

İkinci adımda inceleyeceğimiz bölüm Windows Live Mail'le birlikte Kişiler adını almış olan Adres Defteri.

1) Menü çubuğundan Git -> Kişiler bölümüne girin.

Windows Live Mail i Yedeklemek

2) Tüm Kişiler'in seçili olduğuna emin olduktan sonra Dosya -> Ver -> Virgülle Ayrılmış Değerler seçeneğine basın.

Windows Live Mail i Yedeklemek

3) Açılan pencerede Gözat düğmesine basıp, dosyayı yedeklemek istediğiniz yeri seçin. Dosyaya isimde verdikten sonra Kaydet düğmesine basın.

Windows Live Mail i YedeklemekWindows Live Mail i Yedeklemek

İletiler (E-postalar)

Son olarak Windows Live Mail'da tuttuğunuz bütün İletileri nasıl yedekleyebileceğimizi görelim.

1) Menü çubuğundan Dosya -> Ver -> İletiler bölümüne girin.

Windows Live Mail i Yedeklemek

2) Açılan pencerede E-postaya vermek istediğiniz biçimi seçin bölümünden Microsoft Windows Live Mail'i işaretleyin ve İleri tuşuna basın.

Windows Live Mail i Yedeklemek

3) Gözat düğmesine tıklayarak iletilerin depolanacağı klasörü belirtin ve Tamam'a basın. İleri düğmesine basıp bir sonraki adıma geçin.

Windows Live Mail i YedeklemekWindows Live Mail i Yedeklemek

4) Bu adımda yedeklemek istediğiniz klasörleri Seçili Klasörler opsiyonu ile tek tek belirtebilir (klavyenizde bulunan Ctrl tuşuna basılı tutarak birden fazla klasör seçebilirsiniz, seçtiğiniz klasörün alt klasörü varsa onu özel olarak seçmenize gerek yok) ya da Tüm Klasörler seçeneğiyle tam bir yedek alabilirsiniz. İstediğiniz seçeneği işaretledikten sonra İleri düğmesine basabilirsiniz. Windows Live Mail işlemin başarıyla tamamlandığını gösteren bir mesaj gösterecektir.

Windows Live Mail i YedeklemekWindows Live Mail i Yedeklemek

Düzenli aralıklarla bu işlemleri uygulayıp bilgisayarınızda herhangi bir sorun çıkması halinde oluşacak ileti kaybını en aza indirebilirsiniz.Ekleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
26.01.2012