Windows Home Server ile evinize eğlence merkezi kurun

Bu bölümde, evinizdeki müzik sistemini ve TV setinizi, her gün ev ağınızın etrafında dolaşan veri karışımıyla nasıl birleştirebileceğinizi anlatacağız...

home serverMilyonlarca evde veri ağları bulunur fakat çok az hane halkı bu ağlara başvurur. Geniş bantlı bir İnternet bağlantısına sahipseniz ve bu bağlantıyla bilgisayarınız arasında bir güvenlik duvarı /router (yönlendirici) varsa o zaman sizde de bir veri ağı bulunuyor demektir. İnternet'i paylaşmak, kablosuz İnternet'le İnternet'e bağlanmak ve çocuklarınızı LAN partilerinde zombileri öldürürken izlemek, ev ağınızı kullanmanın hoş yöntemlerinden birkaçı. Peki, bu ortama televizyonunuzu ve ses sisteminizi eklemeye ne dersiniz?

Birkaç kablo alın, bir Microsoft Windows Home Server ve bir Media Extender'ı ağınıza ekleyin. Artık televizyonda kaydedilmiş kayıtları herhangi bir televizyonda ya da bilgisayarda izlemeye başlayabilirsiniz. Çalma listelerini oturma odanız ile garajınız arasında paylaşıma açabilir ve belki de dijital fotoğraf çerçevelerini, İnternet'e bağlı resim ve müzik kitaplıklarına yönlendirebilirsiniz.

Araçlar ve Bileşenler

HP MediaSmart (500GB)
$599, hp.com.tr
SageTV HD Media Extender
$199.95, sagetv.com
SageTV Media Center 6.3
Placeshifter Lisans Bileşimi ile birlikte $99.95, sagetv.com
1 HDMI kablosu (20 metre)
$99.99, www.ranteks.com.tr
2 adet 3 metrelik Ethernet Cat 5e UTP kablosu
$6.30, (Her yerde)

1. Bir Ev Sunucusu (Home Server) Seçmek

1. Bir Ev Sunucusu (Home Server) Seçmek

MediasmartBiz, birçok nedenden ötürü, Windows Home Server uygulaması olarak 599 dolarlık yeni HP MediaSmart'ı tercih ettik. Bu nedenlerden birincisi, güzel görünüyor olması. Evdekullandığımız bir bilgisayarı, yüksek teknolojili eğlence merkezimizin yanına koymak iyi bir feng shui yaratmadı. Diğer bir neden ise, MediaSmart'ın 1 terabaytlık bir kapasiteye sahip olması ve yeni çıkacak dâhili HP sürücüleri ya da harici USB sürücüleriyle kapasitesinin daha da arttırılabiliyor olması. Bu yıl çıkınca göreceğiniz diğer Windows Home Server (Ev Sunucusu) platformları gibi ne yazık ki MediaSmart da bir paket. Bu, Windows Server 2003'ün en sade halini kullanıyor bile olsanız, bu kasaları öyle basit bir şekilde açıp içine herhangi bir parça ekleyemeyeceğiniz anlamına geliyor. Ev sunucusunu televizyona ya da kablo kutusuna bağlamak için bir çeşit televizyon kablo çekme becerisi gerekecek.

2. Televizyonu Sunucu Bilgisayara Bağlamak

2. Televizyonu Sunucu Bilgisayara Bağlamak

SageTVYöntemimize ek olarak, bir MediaSmart'ı TV'ye bağlamak için başka farklı yöntemler de mevcut. Bu yöntemler arasında, bu iş için ayrılmış HDMI bağlantılı bir Vista bilgisayarı ya da Windows Home Server sürücüsü olan, USB tabanlı televizyondan-bilgisayara kablosu sayılabilir. Hiçbiri bu projeye başladığımızda uygulanabilir görünmüyordu. Bu yüzden biz daha güvenli bir yol olan router (yönlendirici) biçimini seçtik. MediaSmart'ı televizyona bağlamak için SageTV Media Extender ($199, sagetv.com) adında bir Media Extender (ortam çoğaltıcısı) kullandık. Bu kutu, evdeki ağa kurulu tüm SageTV Media Server ve Client (İstemci) için ses ve video desteği de sağlayarak, televizyonumuzu ve ev ağımızı birbirine bağlayacak. HP MediaSmart ise merkezi yedekleme deposu olarak görev yapacak.

3. Windows Home Server'ı Kurmak

3. Windows Home Server'ı Kurmak

HomeServerGeçtiğimiz yıllarda eğer Microsoft'un yaptığı doğru bir şey varsa o da Windows Home Server'ı, çok kolay bir şekilde ayarlanabilir ve yapılandırılabilir olarak üretmiş olması. HP'nin kodu biraz daha değiştirmesine rağmen, hızlı kurulum, sizin sunucu bilgisayarı hızlı bir şekilde aktive etmenize, kullanıcı hesabı yaratmanıza ve çeşitli klasörlere erişim izni yapılandırmanıza yardımcı olacak. Windows Home Server'ın anlatılacak daha birçok özelliği var fakat biz onu sadece bir eğlence dosyası depolama merkezi olarak kullanacağımızdan, bu detaylara girmemize gerek yok.

4. Media Server Yazılımını Bir Bilgisayara Kurun


4. Media Server Yazılımını Bir Bilgisayara Kurun

MediaServerBu noktada, SageTV Media Server paketini evinizdeki ağa bağlı bir bilgisayara kurmamız gerekiyor. Bu işlem, sisteme Media Extender'ı ağ üzerinde otomatik olarak bulma becerisi, tüm televizyon içeriğine ve Sage eğlence içeriğine erişim olanağı, kayıtları planlama ve yeniden oynatma (playback) becerileri kazandırıyor.

5. Media Extender'ı Kurma

5. Media Extender'ı Kurma

MediaExtenderTüm gerekli yazılımları yükledikten sonra, sıra SageTV Media Extender'ı kurmaya ve çalıştırmaya geldi. Media Extender'ı televizyonunuza ya da ev sineması donanımına uygun bağlayıcılar kullanarak bağlayın (biz HDMI kullandık); ayrıca Media Extender'ı standart bir Ethernet kablosuyla evdeki ağa bağlayın. Kurulum işlemini yapın ve birSageTV Media Server'ın, ağ üzerindeki herhangi bir Windows yüklü makinede de çalıştığından emin olun.

Windows Home Server'ınızı Arka Plan Görevlerine Atayabilirsiniz

6. Windows Home Server'ınızı Arkaplan Görevlerine Atayabilirsiniz

Windows Home ServerMedia Extender'ın ve Media Server makinelerinin her ikisinin de ağa bağlanmasından sonra, bu ikisi birbirini otomatik olarak bulacaktır. Mevcut içerik anlamında göz atmanız gereken bazı kurulumlar var fakat bunların hepsi menü sürümlü. Son yapmanız gereken ayarlama ise Windows Home Server'ı kaydedilen televizyonun otomatik yedeklemesini yapmak için ayarlamak. Bunu, Media Center programındaki hedef konumlarını değiştirerek yapabilirsiniz. Ya da alternatif olarak, kaydettiklerinizi medya-server makinesinde bırakabilir ve Windows Home Server'ın onları otomatik olarak yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra Media Server'ın sabit disklerinin aşırı dolmasını engellemek için daha eski dosyaları kendiniz silebilirsiniz.

Kaydetme ve Oynatma

7. Kaydetme ve Oynatma

Kaydetme ve OynatmaArtık sistemi kullanmaya hazırsınız. Ev ağında bulunan herhangi bir bilgisayara erişmek için Media Server yazılımı ya da içeriğe ulaşmak için bir Media Extender'a sahip herhangi bir televizyonu kullanın. Gelecekte, Media Server yazılımına ve yerleşik televizyon kanalları ayarlama becerisine sahip başka Windows Home Server paketleriyle karşılaşabilirsiniz fakat şimdilik 199 dolarlık bir Media Extender (ortam çoğaltıcısı) kullanmak çok da zor bir iş değil.Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
02.10.2010